25 грудня чи 7 січня: коли відзначати Різдво

25 грудня чи 7 січня: коли відзначати Різдво

25 грудня чи 7 січня: коли відзначати Різдво
. Різдвяна служба у Кафедральному соборі святого Олександра в Києві, 24 грудня 2021 року. Фото: Суспільне

25 грудня вказується у церковних книгах як дата відзначення Різдва як у католиків, так і у православних. Щоправда, одні святкують за новим стилем Григоріанським календарем, а інші за старим, Юліанським. Церква підтримує святкування Різдва – 25 грудня, "коли того захочуть українці". Про це в ефірі Суспільного розповів очільник ПЦУ Епіфаній.

Різниця між Юліанським і Григоріанським календарем

Юліанський календар, заснований на спостереженнях за видимим рухом Сонця з неба, ввів у Стародавньому Римі Гай Юлій Цезар у 46 році до н. е. Його розробив олександрійський астроном Созіген на основі календаря Стародавнього Єгипту.

Коли Київська Русь у Х ст. прийняла християнство, разом із ним прийшов і юліанський календар. Однак середня тривалість року в юліанському календарі становить 365 діб та 6 годин (тобто на рік 365 днів, і в кожний четвертий рік додається додатковий день). Тоді як тривалість астрономічного сонячного року дорівнює 365 діб 5 годин 48 хвилин і 46 секунд. Тобто юліанський рік був довшим за астрономічний на 11 хвилин 14 секунд і, отже, відставав від реальної зміни років.

"Тому на середину XVI ст. вже виникла різниця у 10 діб", – розповідає історик Анатолій Войнаровський.

25 грудня чи 7 січня: коли відзначати Різдво
Прийняття григоріанського календаря серйозно затягнулося, особливо у протестантських країнах.

Це призвело до реформи календаря, яка була здійснена в 1582 році особливою комісією, створеної римським папою Григорієм XIII. Різницю прибрали, коли після 4 жовтня 1582 було наказано перейти відразу на 15 жовтня. Новий, реформований календар став називатися григоріанським.

У цьому календарі, на відміну від юліанського, завершальний рік століття, якщо він не ділиться на 400, не є високосним. Таким чином, григоріанський календар має кожні чотири століття на 3 високосні роки менше, ніж юліанський. Григоріанський календар зберіг назву місяців юліанського календаря, додатковий день у високосному році – 29 лютого та початок року – 1 січня.

Християни східного обряду перейти на Григоріанський тоді відмовились.

Коли відзначати Різдво

25 грудня — це не лише католицьке Різдво. Священник Спасо-Преображенського кафедрального собору ПЦУ у Вінниці Віталій Голоскевич зазначає, що народження Спасителя цього дня відзначають ще 10 помісних церков світу.

Православна церква України є п'ятою церквою, що відзначає Різдво за Юліанським календарем – 7 січня. Та про можливість перейти на Григоріанський і відзначати Різдво не 7 січня, а 25 грудня ще позаминулого року заговорив настоятель ПЦУ Епіфаній.

Читайте також: Церква — останній форпост Путіна в Україні. Інтерв'ю з предстоятелем ПЦУ митрополитом Епіфанієм
25 грудня чи 7 січня: коли відзначати Різдво
Під час революції Українська Народна Республіка перейшла на новий Григоріанський календар. Люди стали жити за новим стилем, але церква продовжувала за старим. Водночас достеменно невідомо, коли народився Спаситель. Прив'язок до дати немає, як і різниці коли відзначати цей день. Depositphotos

Астрономиня Марія Левченко зазначає, що 22 січня — день зимового сонцестояння, з 25 грудня день починає на хвилину збільшуватись.

"Тому християни й використали цей день (для святкування)", – зазначає вона.

Тоді як християни західного обряду спершу святкують Різдво, а вже згодом Новий рік — в Україні здебільшого навпаки.

"Є суперечності. Під час посту — служба за Новий рік, люди хочуть святкувати. Але це тиждень суворого посту", — говорить священник ПЦУ Віталій Голоскевич.

На все потрібен час, толерантність і поміркованість до кожної позиції, каже священник Вінницької єпархії УПЦ та диригент Назарій Давидовський. Перші кроки Українська держава в цьому напрямку вже зробила, зробивши святковими, вихідними не лише 7 січня, а й 25 грудня.

"Перемовини, повноцінний діалог, дискусія й аргументи", – каже священник.

Що відомо

  • У грудні 2020 року голова ПЦУ митрополит Епіфаній заявив, що святкування Різдва Христового в один день 25 грудня в Україні можливе тоді, коли церква та віряни "дозріють" до такого рішення.
  • Митрополит прогнозує, що більшість українців перейдуть на святкування Різдва за григоріанським календарем вже протягом найближчих 10 років.
  • У грудні 2019 року митрополит Епіфаній заявляв Суспільному, що Православна церква не проти перенесення святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня, проте таку ініціативу не підтримують українці.
  • Згідно з опитуванням, найбільш улюбленим святом українців у новорічно-різдвяний період є Різдво – про це заявили 49% опитаних. Натомість найменше – 4% – люблять Старий Новий рік.

Читайте також

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
На початок