Поєднання дефіциту артилерійських боєприпасів і затримок у наданні західної допомоги у сфері безпеки, ймовірно, змушує українські війська накопичувати боєприпаси і може затримати майбутні українські контрнаступальні операції.
Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Дефіцит артилерії та затримки із західною допомогою, за прогнозами аналітиків, швидше за все, знизять спроможність України планувати та готуватися до подальших широкомасштабних дій. Затримки в конкретному українському оперативному плануванні та матеріальному забезпеченні, необхідному для підготовки до контрнаступу, ймовірно, в свою чергу, відтермінують контрнаступальні операції 2024 року.
Зазначається, що командувач оперативно-стратегічного угрупування військ "Таврія" Олександр Тарнавський заявив в інтерв'ю Reuters, опублікованому 18 грудня, що українські війська відчувають нестачу 122-мм і 152-мм снарядів по всій лінії фронту. За словами Тарнавського, нестача боєприпасів змушує українські війська перерозподіляти артилерійські боєприпаси і переплановувати військові завдання. Заступник міністра оборони України генерал Іван Гаврилюк 18 грудня також визнав, що дефіцит артилерійських боєприпасів буде продовжуватися, відзначили аналітики.
При цьому Тарнавський заявив, що російські сили також мають проблеми з артилерійськими боєприпасами, хоча, за оцінками українських і західних офіційних осіб, російські сили наразі ведуть артилерійський вогонь з інтенсивністю в п'ять-сім разів більшою, ніж українські сили.
Як російські, так і українські сили, ймовірно, витратили значну частину своїх запасів 122-мм і 152-мм артилерійських снарядів радянських часів, що змусило обидві сторони шукати за кордоном інші запаси цих артилерійських боєприпасів, йдеться в аналітичному звіті.
Так, нещодавно Росія отримала велику кількість цих снарядів з Північної Кореї, а Україна і її західні партнери докладають зусиль, щоб отримати ці снаряди з іноземних запасів.
“Незрозуміло, які можуть бути затримки або перешкоди в українських і західних зусиллях щодо отримання 122-мм і 152-мм снарядів, і як такі затримки можуть впливати на нинішній дефіцит в Україні. Українські війська все частіше використовують надані Заходом 155-мм артилерійські системи на фронті, і можливі затримки в наданні західної безпекової допомоги можуть вплинути на наявні запаси 155-мм снарядів, хоча пакети американської допомоги нещодавно включали 155-мм снаряди”, — відзначили в ISW.
Зазначається, що Гаврилюк заявив, що Україна наразі зосереджується на вітчизняному виробництві безпілотників, щоб компенсувати дефіцит артилерійських снарядів, і планує виробляти 155-мм боєприпаси в Україні разом із західними компаніями у 2024 році.
За прогнозами аналітиків, дефіцит артилерії та затримки із західною безпековою допомогою створюватимуть невизначеність в українських оперативних планах і, ймовірно, спонукатимуть українські сили економити ресурси, що може змусити українські війська приймати складні рішення щодо пріоритетності певних ділянок фронту над ділянками, де обмежені територіальні втрати є найменш руйнівними.
“Як повідомляється, український чиновник заявив, що важко зробити військові розрахунки для цих планів через значне скорочення західної допомоги Україні з вересня 2023 року”, — йдеться в аналітичному звіті.