Протести у Сербії, смертельний землетрус у Китаї та операція Пентагону у Червоному морі — головні новини ранку 19 грудня

Протести у Сербії, смертельний землетрус у Китаї та операція Пентагону у Червоному морі — головні новини ранку 19 грудня

Рятувальники шукають у будинку тих, хто вижив після землетрусу, Китай
Рятувальники шукають у будинку тих, хто вижив після землетрусу, провінція Ганьсу, Китай, 19 грудня 2023 року. Фото: Getty Images

У Сербії протестувальники вимагають скасувати результати парламентських виборів, у Китаї загинули понад 100 людей внаслідок землетрусу, Пентагон оголосив про операцію в Червоному морі та нова підтримка Британії для посилення українських ВМС Суспільне підготувало головні новини ранку 19 грудня.

1. У Сербії протестувальники вимагають скасувати результати парламентських виборів.

У столиці Сербії Белграді почалися протести з вимогою скасувати результати парламентських виборів, де перемогла "Сербська прогресивна партія" президента Александра Вучича.

Опозиція стверджує про численні фальсифікації під час виборів.

Представники проєвропейської коаліції "Сербія проти насильства" звернулися до Республіканської виборчої комісії з проханням анулювати результати. Також двоє лідерів коаліції Марініка Тепіч і Мирослав Алексич заявили, що розпочали голодування, доки вимоги не будуть виконані.

Що цьому передувало: 31 жовтня сербський уряд надіслав президентові пропозицію про розпуск парламенту та призначення позачергових виборів. Президент Сербії Александар Вучич 1 листопада розпустив парламент і призначив дострокові парламентські та місцеві вибори на 17 грудня.

2. Пентагон оголосив про початок операції в Червоному морі

Міністр оборони США Ллойд Остін оголосив про початок багатонаціональної операції із захисту Червоного моря на тлі атак хуситів на торговельні судна.

Операція об'єднає кілька країн, зокрема Велику Британію, Бахрейн, Канаду, Францію, Італію, Нідерланди, Норвегію, Сейшельські Острови та Іспанію, для спільного розв'язання проблем безпеки в південній частині Червоного моря та Аденської затоки.

Остін наголосив, що недавні атаки хуситів вимагають колективної відповіді. Операція має назву "Охоронець добробуту". Це багатонаціональна ініціатива під егідою об'єднаних морських сил.

Контекст: Єменські хусити в середині листопада оголосили про намір атакувати всі судна у Червоному морі, що прямують до Ізраїлю, незалежно від того, хто ними володіє.

Угруповання, яке править більшою частиною Ємену, заявляє, що його атаки є демонстрацією підтримки палестинців. Хусити пообіцяли, що атаки триватимуть доти, доки Ізраїль не припинить свій наступ на Сектор Гази.

3. У Китаї стався потужний землетрус, загинули понад 100 людей

Щонайменше 111 людей загинули і понад 200 дістали поранення унаслідок землетрусу на північному заході Китаю.

Пошкоджені об'єкти водопостачання, електропостачання, транспорту, зв'язку та іншої інфраструктури. Залучені 1440 рятувальників.

За даними Центру землетрусів США USGS, землетрус стався на глибині 10 кілометрів, приблизно за 100 кілометрів від столиці провінції Ланьчжоу. Після землетрусу у вівторок було зафіксовано дев'ять афтершоків магнітудою 3,0 і вище. рятувальні роботи тривають.

4. Британія допоможе Україні зміцнити військово-морські сили

Британія використовуватиме свій військово-морський досвід, щоб допомогти Україні контролювати Чорне море в рамках 10-річної угоди про безпеку, яка буде підписана в найближчі тижні.

Угода передбачає військову підтримку Україні, а також фінансову допомогу та обмін розвідданими.

Британці були вражені діями України в Чорному морі, де вона змусила російський флот відступити зі свого традиційного опорного пункту в окупованій Крим.

Нова угода ґрунтуватиметься на нещодавньому оголошенні про те, що Велика Британія разом із Норвегією очолить "Коаліцію морського потенціалу" для доставки Україні двох мінно-пошукових кораблів Королівського флоту.

Що цьому передувало: Міноборони Норвегії 6 грудня заявило, що разом із Великою Британією створить коаліцію на підтримку України.

Зокрема Британія передасть Україні два кораблі-тральщики Королівських ВМС для підвищення безпеки в Чорному морі. Також спільно з Норвегією Британія створить морську коаліцію.

На початок