Тепер це офіційний спорт. Як розвиватиметься кіберспорт в Україні та для чого йому держава?

Тепер це офіційний спорт. Як розвиватиметься кіберспорт в Україні та для чого йому держава?

Ексклюзивно
Тепер це офіційний спорт. Як розвиватиметься кіберспорт в Україні та для чого йому держава?
Колаж Суспільне Спорт

Пояснюють члени правління UPEA Віталій Волочай, Олег Крот та Олександр Кохановський.

На початку вересня кіберспорт став офіційним видом спорту в Україні. Це рішення було прийняте Комісією з визнання видів спорту в Україні при Міністерстві молоді та спорту.

За десять днів після отримання офіційного статусу Українська Професійна Кіберспортивна Асоціація (UPEA) презентувала стратегію розвитку галузі на найближчі п’ять років.

Суспільне Спорт побувало на цій презентації, а також поспілкувалося з членами правління асоціації Олегом Кротом (керуючий партнер компанії WePlay Esports) та Віталієм Волочаєм (коментатор, співзасновник кіберспортивної студії Maincast) на тему змін, які відбудуться в індустрії після визнання кіберспорту офіційним видом спорту в Україні.

Віталій Волочай

v1lat - кіберспортивний коментатор та співзасновник студії Maincast. З недавнього часу також член правління UPEA.

Я неодноразово казав, що мрію побачити The International в Києві. Мрію, щоби Україна посідала помітне місце в топі кіберспортивних країн не тільки Європи, а й усього світу. Сподіваюся, що через 3-5 років обидві мої мрії здійсняться
Віталій v1lat Волочай
Віталій v1lat Волочай. Maincast

- Що отримання статусу офіційного виду спорту в Україні змінює для кіберспортивної індустрії?

Офіційне визнання кіберспорту в Україні — це дуже крута і вагома подія. Звісно, хтось скаже: “Ой подумаєш, хіба від цього щось зміниться?”, поставивши у приклад країни, де кіберспортивну індустрію використовують просто для звітності. Очевидно, не варто чекати радикального покращення ситуації в Україні завтра, за тиждень, місяць чи рік. Це все потребує часу. 

Утім, офіційне визнання — це двері, за якими ховаються можливості:

  • Можливість знайти нових талановитих гравців;
  • Можливість підсилити позиції нових кіберспортивних дисциплін;
  • Можливість працевлаштувати десятки спеціалістів.

 І додаткові допомога та увага від держави неабияк знадобляться.

- На розвиток індустрії в якому напрямку покладаєте найбільше сподівань?

Найбільше надій на розвиток аматорської та напівпрофесійної сцени в Україні. Ми ж бо часто говоримо про брак “свіжої крові”, про високий попит на талановитих виконавців і особливо капітанів — треба просто дати молоді більше шансів проявити себе. Кілька років тому було започатковано невеликі всеукраїнські чемпіонати з Dota 2 і CS:GO, відкриті турніри від окремих компаній типу Lenovo чи Red Bull — сподіваюся, тепер кількість, якість та масштаб таких змагань поступово зростатиме.

"Офіційне визнання кіберспорту — це двері, за якими ховаються можливості", - Віталій Волочай

Бо визнання кіберспорту на державному рівні — це крутий та дієвий інструмент. Допомога з орендою закладів для проведення змагань, підтримка в організаційних та юридичних питаннях, медійне висвітлення на всеукраїнських ресурсах, допомога з отриманням віз врешті-решт. І це лише верхівка айсберга переваг, які відкриває новий статус кіберспорту в Україні.

Я неодноразово казав, що мрію побачити The International в Києві. Мрію, щоби Україна посідала помітне місце в топі кіберспортивних країн не тільки Європи, а й усього світу. І тепер, після такої чудової новини, я сподіваюся, що через 3-5 років обидві мої мрії здійсняться.

Олег Крот

Олег - CEO та співзасновник кіберспортивного медіахолдингу WePlay Esports, зосереджений на стратегічному плануванні розвитку компанії, розширенні її впливу на північноамериканських та азіатських ринках, юридичній та фінансовій структуризації активів WePlay Esports. З недавнього часу член правління UPEA.

“Для турнірних операторів та кіберспортивних холдингів, команд та коментаторів матчів офіційний статус індустрії несе можливість розвіяти стереотипи про «несерйозність» кіберспорту”
Олег Крот, CEO WePlay Esports
Олег Крот, CEO WePlay Esports. WePlay Esports

- Що змінює для кіберспортивної індустрії отримання статусу офіційного виду спорту в Україні?

Я вважаю, що визнання кіберспорту на офіційному рівні — це велика репутаційна перемога кіберспортивної громади. Яке практичне значення цього рішення? Статус офіційного виду спорту насамперед дає шанс для представників індустрії почати діалог із державою.

Можливими перевагами може бути фінансова та інформаційна підтримка турнірів та інших подій, видача грантів на навчання для талановитих початківців та подальший розвиток професіоналів або відкриття муніципальних комп’ютерних клубів на запит громади якогось населеного пункту чи району міста.

Для турнірних операторів та кіберспортивних холдингів, як WePlay Esports, команд та коментаторів матчів офіційний статус індустрії несе можливість розповісти про свою діяльність широкій аудиторії та розвіяти стереотипи про "несерйозність" кіберспорту.

Але сьогодні ми можемо тільки припускати, як цей крок вплине на індустрію. Час покаже.

- Що змінюється для WePlay Esports як організатора турнірів після офіційного визнання кіберспорту?

З офіційним визнанням кіберспорту можуть з’явитися візи на в’їзд до України для кіберспортсменів за аналогією з тими, які дають футболістам чи хокеїстам. Тобто члени команд, тренери або супроводжуючі спеціалісти матимуть прозору підставу звернутися за візою до посольства та провести у нашій країні стільки часу, скільки потрібно для підготовки та участі в турнірі.

Саме візове питання було найчастішою перепоною для турнірних операторів. Створення окремої категорії дозволів на в’їзд для кіберспортсменів або їх зрівняння із представниками традиційного спорту полегшить роботу як турнірним організаторам, так і учасникам івентів.

Іншими законодавчими перевагами можуть бути пільги на ввезення обладнання (камер, освітлення, екранів тощо), швидший та простіший процес отримання дозволів на будівництво кіберспортивних арен чи оренду локацій у державній власності.

- Якщо в найближчі роки в Україні відбудеться підйом аматорський та напівпрофесійної кіберспортивних сцен, чи бачить WePlay Esports перспективу в цьому напрямку?

Стрімкий розвиток аматорської та напівпрофесійної сцен цілком можливий. Наразі більша частина коштів виділяється на розвиток професійної сцени: в командах грають одні й ті самі гравці. У той ж час для геймерів, що готові вкладати душу та витрачати час на власний розвиток, кіберспортивні організації залишаються недосяжними. А для того, щоб індустрія розвивалася, важливо, щоб до неї долучались нові перспективні гравці.

WePlay Esports працює над тим, щоб побудувати екосистему, в якій було б місце, гроші і підтримка як для професійної, так і для напівпрофесійної сцени. Не говорячи вже про тих, хто тільки-но зацікавився кіберспортом. Під екосистемою я маю на увазі турніри, ліги та Турнірну Платформу WePlay Esports, яка дозволяє аматорам змагатися з іншими гравцями та поступово наближатися до рівня професіоналів.

Олександр Кохановський

ZeroGravity - засновник команди Natus Vincere, співвласник esport-мережі з набору та управління кіберспортивними командами DreamTeam. З недавнього часу член правління UPEA.

“Кіберспорт - це однозначно інноваційне та креативне поле, це цифрова трансформація - нам однозначно потрібна допомога держави”
Олександр Кохановський на презентації стратегії UPEA
Олександр Кохановський на презентації стратегії UPEA. UPEA

“У чому головна відмінність між спортом та кіберспортом? У спорті IP-права не належать нікому: будь-хто може організувати турнір з футболу чи баскетболу. Є федерації, які контролюють абсолютно все: від аматорів до професіоналів. У кіберспорті IP-права належать розробникам комп’ютерних ігор, вони контролюють всю екосистему, а федерації чи асоціації практично нічого не контролюють. 

Щоб побудувати цей міст між екосистемою та розробниками, ми об’єднуємо професійний (турнірні оператори, команди, гравці), аматорський рівні (аматори, комп’ютерні клуби) та державу. Кіберспорт - це однозначно інноваційне та креативне поле, це цифрова трансформація - нам однозначно потрібна допомога держави”.

Яка стратегія розвитку кіберспорту в Україні

Перші плани щодо своєї діяльності в офіційному статусі UPEA оголосила на спеціальній презентації.

Презентація стратегії кіберспорту на 5 років
Презентація стратегії кіберспорту на 5 років. UPEA

Глобальні цілі кіберспортивної асоціації у проміжку з 2020 по 2025 роки:

  • поширити впізнаваність поняття “кіберспорт” в Україні з 4,5% до 11%
  • залучення інвестицій в кіберспорт України до 20 млн доларів / рік
  • зробити кіберспорт другою дисципліною за популярністю після футболу
  • збільшити кількість команд, гравців та міжнародних турнірів
  • відкриття українськомовних кіберспортивних студій трансляції контенту

Серед інших важливих цілей назвав розвиток інфраструктурних об’єктів: створення першого кіберспортивного готелю (на базі готелю “Дніпро” в Києві), а також побудову мультифункціональної кіберспортивної арени за найближчі 3-4 роки.

Вибір редакції

На початок