Менше залежності від РФ: Сербія відкриває трубопровід до Болгарії для експорту азербайджанського газу

Менше залежності від РФ: Сербія відкриває трубопровід до Болгарії для експорту азербайджанського газу

ЗМІ
Сербія буде експортувати газ з Азербайджану
Президент Сербії Александар Вучич під час промови у Белграді, 23 січня 2023 року. Фото: AP

Сербія відкриває новий трубопровід через Болгарію для експорту азербайджанського газу, зменшити залежність від російського газу. Окрім Сербії й інші країни Центральної та Південно-Східної Європи матимуть доступ до експорту з Баку.

Про це пише німецьке видання Deutsche Welle.

У неділю Сербія завершила будівництво інтерконектора до трубопроводу в Болгарії, що дозволило балканській країні відкрити нове постачання газу з Азербайджану та зменшити залежність від Росії.

"Завдяки цьому інтерконектору ми забезпечуємо альтернативні постачання газу, окрім російського газу", – заявила міністр енергетики Сербії Дубравка Джедович Ханданович. Трубопровід, який пролягає від болгарського міста Нові Іскир до сербського міста Ніш, дасть Белграду доступ до газу з Азербайджану та до терміналу скрапленого природнього газу у грецькому порту Александруполіс.

15 листопада Сербія підписала з Азербайджаном угоду про закупівлю з 2024 року 400 млн кубометрів природного газу на рік. Потужність 170-кілометрового газопроводу на сербській стороні становить 60% річної потреби країни в газі, яка становить близько 3 мільярдів кубометрів.

Європейський Союз підтримав проєкт грантами на суму 49,6 мільйона євро і позиками у розмірі 25 мільйонів євро. Сама Сербія не є членом ЄС, але веде переговори про приєднання до блоку з 2014 року. Проте попри російське вторгнення РФ в Україну, Сербія й надалі всупереч санкціям купує нафту в РФ.

Сербія купує російську нафту

Уряди Угорщини та Сербії 21 червня 2023 року уклали договір про будівництво нового трубопроводу, яким російська нафта з нафтопроводу "Дружба" буде експортуватися на сербський ринок. Дві країни оголосили про намір здійснити цей проєкт ще восени 2022 року. Його вартість складе понад 150 млн доларів, а відкрити його хочуть приблизно в кінці 2024 року.

На початок