Всупереч санкціям: Сербія постачатиме російську нафту через Угорщину

Всупереч санкціям: Сербія постачатиме російську нафту через Угорщину

Всупереч санкціям: Сербія постачатиме російську нафту через Угорщину
Президент Сербії Александар Вучич (праворуч) розмовляє з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Фото: ASSOCIATED PRESS

Уряди Угорщини та Сербії уклали договір про будівництво нового трубопроводу, яким російська нафта з нафтопроводу "Дружба" експортуватися на сербський ринок. Про це повідомляє BBC.

Дві країни оголосили про намір здійснити цей проект ще восени 2022 року, а у середу, 21 червня, Белград та Будапешт підписали угоду про будівництво нового нафтопроводу.

Його вартість складе понад 150 млн доларів, а відкрити його хочуть приблизно в кінці 2024 року.

"Для більшої (енергетичної — ред.) безпеки необхідно, щоб, як і в газовій сфері, ми мали диверсифікацію Володіння найрізноманітнішими фінансовими активами.джерел постачання та маршрутів. Побудувавши новий нафтопровід до Угорщини, ми забезпечимо надійніше постачання вітчизняних нафтопереробних заводів і, отже, внутрішнього ринку", — заявила сербська міністерка гірничодобувної промисловості та енергетики Дубравка Джедович після підписання угоди.

Зазначається, якщо російська нафта експортуватися до Сербії, вона доправлятиметься туди через Україну.

Що відомо про нафтопровід "Дружба"

Нафтопровід "Дружба»"завдовжки близько 4 тисячі км ще з радянських часів використовується для постачання нафти до Європи. По ньому російська нафта надходить у білоруський Мозир, де розташований нафтопереробний завод, а потім поділяється на дві гілки — північну (через Білорусь та Польщу до Німеччини) та південну (через Україну, Словаччину, Чехію та Угорщину).

Контрольний пакет акцій головної сербської нафтової компанії "Нафтова індустрія Сербії" (NIS) належить російському "Газпрому". Після того, як західні країни ввели санкції проти Росії через вторгнення в Україну, Белград заявив, що може націоналізувати NIS, проте цього поки що не сталося.

Як вплинуло вторгнення РФ в Україну на експорт російської нафти в Сербію

До повномасштабного вторгнення РФ в Україну, Сербія покривала свої потреби російською нафтою на 16%. Власними силами країна покривала 23% потреби, проте здебільшого закуповувала сировину в Іраку.

Після того, як у грудні 2022 року ЄС заборонив транспортування російської нафти морем, Белград втратив можливість купувати паливо з Росії.

У червні 2022 року президент Сербії Олександр Вучич заявив, що через введені санкції його країна зазнає збитків у розмірі близько 600 млн доларів на рік.

Нині ціна російської нафти становить близько 60 доларів за барель, а іракській — близько 77 доларів за барель.

На початок