КСУ визнав утворення НАБУ неконституційним. Що це означає

КСУ визнав утворення НАБУ неконституційним. Що це означає

Оновлено
КСУ визнав утворення НАБУ неконституційним. Що це означає

Конституційний суд ухвалив рішення щодо відповідності Конституції закону "Про національне антикорупційне бюро" у відповідь на подання 50 народних депутатів від 21 липня 2020. Суд визнав рішення президента про утворення НАБУ, призначення його голови та членів конкурсної комісії неконституційними.

Про це повідомляє пресслужба Конституційного суду.

"Ухвалено рішення, яким окремі положення закону визнано такими, що не відповідають Основному закону України, а саме щодо наділення президента повноваженнями утворювати Національне антикорупційне бюро, призначати на посаду та звільняти з посади директора Національного антикорупційного бюро, визначати трьох осіб до складу комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора Національного антикорупційного бюро України, визначати одного члена комісії зовнішнього контролю для проведення незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності Національного антикорупційного бюро, його операційної та інституційної незалежності та затверджувати положення про раду громадського контролю та про порядок її формування", – зазначається у повідомленні.

Підставою для ухвалення рішення КСУ щодо закону про "Національне антикорупційне бюро України" стало конституційне подання 50 народних депутатів України, серед яких Віктор Медведчук, Ілля Ківа та Вадим Новинський, передане до суду 21 липня 2020 року.

Як відзначили в КСУ, положення закону, які визнано неконституційними, втратять силу через 3 місяці після ухвали рішення КСУ. У КСУ наголосили, що Верховна рада має невідкладно привести положення законодавства України у відповідність до цього рішення.

Що каже НАБУ

В Бюро наголосили, що чекають публікації повного рішення КСУ.

"Чекаємо на публікацію повного тексту рішення #КСУ щодо визнання неконституційними окремих положень закону "Про НАБУ" для аналізу та подальших коментарів", - йдеться в дописі Бюро в Twitter.

Що означає рішення КСУ

Представник президента при Конституційному суді Федір Веніславський повідомив Суспільному, що жодних перешкод роботі НАБУ рішення КСУ не створює.

"Рішення КСУ не має ретроспективної сили. На у час формування НАБУ і призначення його голови все відбувалося у законний спосіб. І бюро продовжуватиме роботу у звичному порядку до зміни закону і призначення нового голови. Рішення КСУ стосується виключно частини повноважень президента у призначенні голови НАБУ та формуванні ряду додаткових комісій. Фактично, КСУ не повідомив нічого кардинально нового, а по суті конкретизував та розширив своє рішення щодо конституційності призначення головою НАБУ Артема Ситника від 28 серпня", – зазначив Веніславський.

Федір Веніславський також заперечив можливу стурбованість міжнародних партнерів України через рішення КСУ.

"Гостру реакцію міжнародних партнерів може викликати системне втручання або перешкоджання роботі НАБУ. В Україні є політичні групи, які демонструють подібні прагнення. Але рішення КСУ ніяким не перешкоджає роботі НАБУ не має жодного стосунку до справ, які розслідуються у бюро. Крім того, у такому рішенні КСУ немає нічого неочікуваного.Ще у 2015 з об'єктивної конституційної точки зору було очевидно, що прийнятий тоді закон про НАБУ не відповідає конституції у ряді моментів, що стосуються повноважень президента", – запевнив Веніславський.

Що відомо

  • 2 серпня КСУ визнав призначення Артема Ситника головою НАБУ неконституційним. Таке рішення КСУ ухвалив після розгляду клопотання 51 народного депутата. В Офісі президента заявили, що чекають "чесного та прозорого конкурсу нового керівника".
  • Посли країн "Великої сімки" закликали українську владу дотримуватися чинного законодавства і не застосовувати його вибірково при обранні та звільненні керівництва антикорупційних органів.
  • Також до Зеленського звернулися із заявою депутати Єврокомісії, у якій висловили стурбованість спробами підірвати незалежність НАБУ та звільнити його директора.
  • У Єврокомісії нагадали, що гарантія незалежності НАБУ була однією з головних умов лібералізації візового режиму між ЄС і Україною.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди