ЄС закликає Китай не дати РФ обійти санкції і взяти участь в обговоренні української Формули миру

ЄС закликає Китай не дати РФ обійти санкції і взяти участь в обговоренні української Формули миру

ЄС закликає Китай взяти участь в обговоренні української Формули миру
Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, президент України Володимир Зеленський і президент Європейської Ради Шарль Мішель ідуть на прес-конференцію на саміті ЄС у Брюсселі, 9 лютого 2023 року. AP Photo/Virginia Mayo

Європейський Союз наполегливо закликає Китай до конструктивної участі в обговоренні мирної формули для України.

Про це Голова Європейської Ради Шарль Мішель і президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн заявили на пресконференції у Пекіні після зустрічі з лідером Китаю Сі Цзіньпіном у межах 24-го саміту лідерів Китаю і ЄС.

“Поки ми говоримо, Росія продовжує незаконно атакувати Україну, і ви знаєте, що ЄС рішуче підтримує народ України. Це включає в себе майбутнє України в нашому Європейському Союзі. Як постійний член Ради Безпеки ООН, Китай, на нашу думку, несе особливу відповідальність, оскільки ця російська війна загрожує глобальній стабільності та світовій економіці, а також впливає на найбільш вразливі верстви населення в усьому світі”, — сказав Мішель.

За його словами, зокрема, йдеться про посилення продовольчої небезпеки та підвищення ціни на сировинні товари. Це не в інтересах Європи, не в інтересах Китаю, не в інтересах світу, пояснив Мішель.

“Росія продовжує шукати шляхи доступу до технологій для посилення своєї війни. І ми вкотре наполягли на тому, що Китай не може надавати військову допомогу Росії. І ми ще раз наголосили на тому, наскільки важливо, щоб Китай допоміг не дати Росії обійти санкції”, — сказав голова Євроради.

За словами фон дер Ляєн, як Європа відокремлюється від Росії з поважних причин. Водночас ЄС не хоче відокремлення від Китаю.

“Дозвольте мені звернутися до теми України. Агресивна війна Росії є кричущим порушенням міжнародного права та Статуту ООН і становить серйозну загрозу європейській безпеці. І саме тому ми нагадали про необхідність для Китаю використати весь свій вплив на Росію, щоб зупинити цю агресивну війну і долучитися до української Формули миру. Ми також підтвердили необхідність утримуватися від постачання летального обладнання до Росії та запобігати будь-яким спробам Росії підірвати вплив санкцій”, — сказала фон дер Ляєн.

Як розповів Мішель, під час саміту обговорювали ситуацію в Україні та війну Росії проти України, і ЄС підтвердив свою позицію.

“Ми підтримуємо Україну настільки, наскільки можемо — пункт перший. І ми вирішили разом з нашими партнерами запровадити санкції проти Росії. І ми можемо переконати всі країни світу, включно з Китаєм, не допомагати Росії обходити санкції. І важливий елемент пов'язаний з Формулою миру. Ви знаєте, що нам вдалося разом з іншими залучити Китай до участі в кількох зустрічах на рівні радників з національної безпеки, ініційованих Україною”, — сказав Мішель.

За його словами, якщо Росія відступить від багатостороннього порядку і принципу суверенітету і цілісності, у ЄС хотіли б, щоб Китай був більш наполегливим.

“Ми цінуємо те, що вони сказали про ядерні загрози. Це важливий крок у правильному напрямку, але хотілося б, щоб Китай чітко висловився на підтримку Статуту ООН і засудив війну Росії проти України”, — додав голова Євроради.

Протидія обходу санкцій щодо РФ

Коментуючи ситуацію із обходом РФ санкцій, фон дер Ляєн розповіла, що є посол з питань санкцій, який подорожує світом.

“І ми маємо досвід, що ми досягли значного прогресу в боротьбі з обходом санкцій, коли говоримо безпосередньо з країнами, надаючи їм докази, а потім просимо їх діяти від їхнього імені. Це дуже успішно. Тому що часто ви також бачите в країнах, що компанії належать Росії, але розташовані в різних країнах. Отже, в інтересах самої країни, щоб у неї не було доказів, або щоб у неї не було компаній, які обходять санкції, і щоб після надання їм доказів вони почали діяти”, — пояснила голова Єврокомісії.

За словами Голови Євроради Мішеля, у блоці визначили список компаній, які підозрюються у обході санкцій, під час підготовки до саміту лідерів ЄС і Китаю, а також під час саміту.

“Ми погодилися, що важливо заглибитися в деталі. І ми щиро сподіваємося, що сьогодні нас почули, і згодом Китай вживе відповідних заходів. У нас також є нагода забрифувати наші країни-члени (ЄС — ред.). Ми повинні вирішити, що робити, щоб забезпечити боротьбу з тенденцією до обходу наших санкцій”, — сказав Мішель.
“Це не обов'язково мають бути компанії, які належать Китаю, але це стосується компаній, які базуються в Китаї. І тут ми вже мали успіхи. Не все було успішним, але ми вже мали успіхи в тому, що стосується цього діалогу, який триває”, — додала фон дер Ляєн.

7 грудня в Пекіні проходить 24-й саміт лідерів Європейського Союзу та Китаю. Це перший особистий саміт за чотири роки.

Напередодні відбулася зустріч лідерів КНР та Білорусі.

На початок