Регіон Ессекібо. Чому Венесуела провела референдум про приєднання до країни частини сусідньої Гаяни

Регіон Ессекібо. Чому Венесуела провела референдум про приєднання до країни частини сусідньої Гаяни

Виступ президента Мадуро після референдуму щодо претензій Венесуели на регіон Ессекібо
Виступ президента Ніколаса Мадуро після референдуму щодо претензій Венесуели на регіон Ессекібо, Каракас, Венесуела, 4 грудня 2023. AP Photo/Matias Delacroix

3 грудня у Венесуелі відбувся референдум про приєднання до країни частини території сусідньої Гаяни. Чому це сталося і чи можливий початок війни між країнами — розповідає Суспільне.

Що сталося

3 грудня 2023-го у Венесуелі пройшов національний референдум, більшість питань якого стосувалися приєднання до країни частини території сусідньої Гаяни. Йдеться про багатий нафтою регіон Ессекібо.

Національна виборча рада Венесуели заявила, що 95% виборців схвалили всі питання референдуму, а "за" приєднання Ессекібо до Венесуели висловилися 10,5 мільйонів людей з 20, які мають право голосу. При цьому принцип підрахунку голосів лишився незрозумілим, а на самому голосуванні не було високої явки.

Після голосування президент Мадуро заявив, що народ країни висловився "гучно та ясно" щодо територіального питання.

Чому це сталося

Аналітики вважають, через політичні процеси в середині Венесуели. У 2019-му на президентських виборах в країні переобрався Ніколас Мадуро. Проте, ці вибори десятки країн, включно з США, назвали сфальсифікованими, в країні почалися протести, врешті у 2019-му керівником Венесуели себе оголосив лідер опозиції Хуан Гуайдо, якого в статусі тимчасового президента визнала частина світу.

Дотепер Венесуелою керують і Мадуро, і Гуайдо. Першому підпорядковуються декілька міністерств і Нацбанк, а Гуайдо — парламент країни.

Протягом 2023-го влада та опозиція Венесуели намагалися домовитися про проведення виборів у 2024 році. Референдум, як зазначають експерти, є спробою Мадуро відвести фокус уваги з майбутніх виборів на територіальні суперечки. "Мадуро необхідно закутатися у прапор із передвиборчих міркувань, і, очевидно, територіальна суперечка з сусідом є ідеальним приводом", — каже аналітик Міжнародної кризової групи Філ Гансон.

На думку аналітиків, схвалення територіальних претензій на референдумі дає Мадуро можливість будь-якої миті ініціювати зіткнення на кордонах з Гаяною за участю армії. Наприклад, якщо він зрозуміє, що програє президентську кампанію. Тоді вибори в країні призупиняться через надзвичайний, або воєнний стан.

Що на це заявила влада Гаяни

Напередодні референдуму, Робер Персон — міністр закордонних справ Гаяни, назвав рівень ескалації відносин між країнами "безпрецедентним". Президент країни Ірфаан Алі відвідав прикордонний регіон, підняв прапор на горі, яка межує з Венесуелою, заявив, що регіон Ессекібо належить гаянцям і запевнив, що уряд працює над тим, щоб кордони країни "залишилися недоторканими".

Також Бразилія, яка межує, як з Венесуелою, так і з Гаяною, повідомила, що посилила військову присутність вздовж свого північного кордону.

Чи співмірні армії обох країн

Ні. У збройних силах Венесуели, за даними Military Balance, — 123 тисячі військових. Армія Гаяни — це три тисячі солдатів, шість колісних танків та 18 мінометів 120-го калібру.

Яка реакція у світі

1 грудня 2023 року Міжнародний суд ООН закликав Венесуелу утриматися від будь-яких заходів проти територіальної цілісності Гаяни. До речі, одним з питань, що влада Венесуели винесла на референдум було: чи підтримують венесуельці свій уряд в тому, що той не визнає юрисдикції цього суду.

Передісторія

Гаяна — країна, що межує на північному заході з Венесуелою. В ній проживає майже 800 тисяч людей. Регіон Ессекібо — це приблизно дві третини території країни. Претензії Венесуели на нього тягнуться вже декілька століть. Аргументує це країна тим, що Ессекібо входив до її складу ще з середньовіччя.

З кінця 1880-х щодо Ессекібо проходили міжнародні арбітражі та перемовини. У 1899 році Міжнародний арбітражний суд визнав регіон Ессекібо територією Великої Британії, під управлінням якої він знаходився вже декілька десятиріч до того.

Врешті у 1966 році Гаяна оголосила незалежність. Проте, Венесуела не полишила претензії на регіон Ессекібо. У 2018-му влада Гаяни звернулася до Міжнародного суду ООН з вимогою визнати Ессекібо частиною країни. Але рішення суд досі не виніс.

На початок