Відмова від допомоги та переговори з Путіним. Чого можна чекати від перемоги проросійських сил на виборах у Словаччині

Відмова від допомоги та переговори з Путіним. Чого можна чекати від перемоги проросійських сил на виборах у Словаччині

Голова партії Smer-SD Роберт Фіцо, 1 жовтня 2023
Голова партії Smer-SD Роберт Фіцо, Братислава, Словаччина, 1 жовтня 2023. Фото: AP Photo/Petr David Josek

На парламентських виборах у Словаччині 30 вересня найбільше голосів (22,94%) здобула партія Smer-SD експремʼєра Роберта Фіцо. Він наголошував, що виступає проти збройної допомоги Україні, а після перемоги на виборах підтвердив: у словаків "є більші проблеми", ніж Україна. Водночас Фіцо обіцяє "зробити усе можливе" для мирних переговорів між Україною та РФ. Що потрібно знати про вибори в Словаччині та чи припинить країна допомагати Україні — розповідає Суспільне.

Головне про результати виборів у Словаччині

Лідерами парламентських перегонів у Словаччині стали дві партії із протилежними політичними поглядами. Майже 23% виборців віддали голос за Smer-SD ("Курс — соціальна демократія") Роберта Фіцо. Це консервативна партія, яка критикувала антиросійські санкції, транслювала тези російської пропаганди про "українських нацистів", а нині закликає до негайних переговорів РФ і України та виступає проти членства України в НАТО.

Через схожість риторики Фіцо порівнюють з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном, який чи не найпершим привітав лідера Smer-SD із перемогою.

Голова партії Smer-SD Роберт Фіцо
Голова партії Smer-SD Роберт Фіцо (у центрі) під час пресконференції в Братиславі, Словаччина, 1 жовтня 2023. Фото: AP/Darko Bandic

За Smer-SD переважно голосували мешканці сіл та невеликих містечок Словаччини. А ось в Братиславі та великих містах здобула першість ліберальна партія "Прогресивна Словаччина", очолювана віцепрезидентом Європарламенту Міхалом Шимечкою. В основі її політики — боротьба з корупцією та відстоювання ліберальних цінностей (це чи не єдина партія в Словаччині, яка підтримує легалізацію одностатевих шлюбів). У передвиборчій програмі партія наголошувала, що вступ України до ЄС лише посилить Словаччину, а економічна й військова допомога для України — важливий елемент словацьких "безпеки та суверенітету".

На третьому місці з 14,7% — лівоцентристи з "Голосу" колишнього премʼєра Петра Пеллегріні. Після оголошення результатів виборів він запевняв: "не варто боятися, що Словаччина змінить зовнішньополітичну орієнтацію щодо ЄС і НАТО" та обіцяв "зробити усе можливе, щоб уникнути драматичного розвитку подій".

Ще чотири партії Словаччини подолали барʼєр у 5% і мають право увійти до парламенту. Це "Звичайні люди і прості громадяни" (OL’ANO) експрем’єра Ігоря Матовича, яка стала феноменом попередніх виборів 2020 року (8,9%); консервативний Християнсько-демократичний рух (KDH) Мілана Маєрського (6,8%); ліберальна "Свобода і солідарність" (SaS) Ріхарда Суліка (6,3%) та ультраправа Словацька національна партія (SNS) Андрея Данко (5,6%).

Чи дійсно справа у проросійських настроях у Словаччині

Серед країн "Вишеградської четвірки"Неформальне об'єднання Польщі, Словаччини, Угорщини та Чехії, що виникло в лютому 1991 року. саме Словаччина найбільш скептично ставиться до України. В опитуванні аналітичного центру GLOBSEC на початку цього року 52% словаків негативно оцінили прийняття в себе біженців з України, а третина пов’язали їхню присутність зі зростанням рівня злочинності.

Більш свіже дослідження показало, що лиш 40% громадян країни покладають на Росію відповідальність за повномасштабну війну проти України. Словаччина — також одна з небагатьох країн, де за останній рік довіра до ЄС і НАТО знизилась — із 76% і 72% до 64% і 58% відповідно.

"Велика кількість словацьких політиків і посадовців поширюють проросійські наративи, бо вважають, що вони подобаються словацьким виборцям. Вони на них реагують, це дає цим політикам певні відсотки", — каже Директор Інституту центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський.

Однак лише проросійська пропаганда не пояснює причин перемоги Smer-SD, говорить редактор "Європейської правди" Юрій Панченко: "Попередня коаліція останні три роки провалила роботу, й обіцянки, які словакам дали після виборів 2020 року, значною мірою не були виконані".

Нинішні вибори у Словаччині — позачергові: потреба провести їх виникла після оголошення вотуму недовіри тодішньому уряду у грудні 2022-го. Правоцентристська коаліція, створена після виборів 2020 року, не впоралася з економічними викликами. Врешті це призвело до відставки кабінету на чолі з Едуардом Гегером та дострокових виборів, де Smer-SD здобули більшість. До слова, політичний проєкт Гегера та членів його уряду — зокрема міністра оборони Ярослава Надя, який стояв за рішенням передати Україні списані МіГ-29 — на цих виборах не зміг набрати навіть 3%.

Яким може бути майбутній уряд Словаччини й чого чекати Україні

Попереду у Словаччині — переговори про формування коаліції. Вони можуть тривати кілька тижнів. Від підсумків цієї коаліціади буде залежати який врешті вигляд матиме майбутній уряд.

У Роберта Фіцо є шанси його очолити уже вчетверте. Його остання каденція завершилася у 2018-му скандалом: після вбивства журналіста-розслідувача Яна Куцяка країну охопили протести. Куцяку вдалося довести звʼязок між злочинними угрупованнями та представниками партії Фіцо. Як зазначає DW, саме після цього риторика Фіцо почала набувати рис екстремістської й ультраправої: лідеру Smer-SD треба було знову віднайти авторитет.

Опитані Суспільним експерти сходяться, що формування майбутньої коаліції залежатиме від партії "Голос" Петра Пеллегріні, яка здобула третє місце. "Голос" сформували колишні члени Smer-SD, які не хотіли асоціюватись з Фіцо. Але обидві політсили ідеологічно близькі — сповідують соціал-демократичні погляди, а Пеллегріні протягом передвиборчої кампанії волів не коментувати зовнішньополітичні питання.

Голова партії "Голос", колишній премʼєр Петр Пеллегріні, 30 вересня 2023
Голова партії "Голос", колишній премʼєр Петр Пеллегріні після голосування на виборчій дільниці в Братиславі, Словаччина, 30 вересня 2023 року. Фото: AP Photo/Darko Bandic

До цього союзу може долучитись і крайня права Словацька національна партія (SNS) Андрея Данко. Це — найменш сприятливий варіант для України, оскільки в цьому випадку уряд формуватимуть, по суті, проросійські сили.

З іншого боку, зазначає Юрій Панченко, Пеллегріні не обов’язково погодиться на об’єднання зі Smer-SD: він ризикує "розчинитись" у партії Фіцо й втратити свій досить непоганий рейтинг. Крім того, лідер "Голосу" позиціонує себе як прозахідний політик, а союз із колишнім прем’єром цю репутацію може підірвати.

Тому є й інший варіант урядової коаліції — прозахідний: "Прогресивна Словаччина", "Голос" і Християнсько-демократичний рух (KDH).

Проте "варіант коаліції без Smer-SD можливий тільки за умови, що Пеллегріні запропонують посаду прем'єра, якщо Міхал Шимачка, лідер "Прогресивної Словаччини" (який теж претендує на посаду прем’єр-міністра — ред), таки поступиться цим", — говорить Панченко.

Міхал Шимачка, лідер "Прогресивної Словаччини", 1 жовтня 2023
Міхал Шимачка, лідер "Прогресивної Словаччини", на пресконференції після голосування на виборах, Братислава, Словаччина, 1 жовтня 2023 року. Фото: AP Photo/Petr David Josek

Цьому варіанту опосередковано сприяє і той факт, що коаліція Smer-SD, "Голосу" й Словацької національної партії буде мати нестабільну більшість в парламенті з перевагою лише в три голоси — "а це за словацькими мірками небагато", додає експерт.

Для Пеллегріні вибір Smer-SD чи "Прогресивної Словаччини" в будь-якому разі загрожує втратами — чи то серед власного електорату, чи то серед словацького суспільства загалом, пояснює Дмитро Тужанський: "Зараз Пеллегріні треба ухвалити рішення, як далі політично рухатися. Це непросте рішення. Хоча саме в партії "Голос" золота акція".

Що буде з підтримкою України

"Ми мирна країна. Ми не відправимо жодного снаряда в Україну", — запевняв Роберт Фіцо на одному зі своїх останніх передвиборчих мітингів у західнословацькому містечку Бановце-над-Бебравоу. Досі Словаччину можна було беззаперечно назвати союзницею України в протистоянні російській агресії. Братислава надавала Україні гаубиці Zuzana 2, системи ППО С-300, винищувачі Міг-29 та боєприпаси.

Крім того, у квітні міністерство оборони Словаччини оголосило про план збільшення обсягів виробництва артилерійських боєприпасів до 2025 року впʼятеро — зокрема з розрахунку на потребу допомагати Україні й надалі.

"Варто згадати, що Словаччина вже передала практично все, що могла. Припинення передачі зброї відбулося б незалежно від того, хто б виграв. Водночас залишаються військові контракти, які частково фінансує Україна, а переважно Захід — наприклад, вони замовляють у Словаччини гаубиці Zuzana, — говорить Юрій Панченко. — Ймовірно, ці контракти залишаться, тому що вони важливі для словацької оборонної промисловості. Фіцо навряд чи піде на конфлікт із нею".

Гаубиця Zuzana
Гаубиця Zuzana. Фото: Міноборони Словаччини

Але Фіцо може переглянути політику щодо українських біженців, каже Дмитро Тужанський. Це може бути відчутним кроком — за словами українського омбудсмена Дмитра Лубінця, від початку вторгнення у Словаччині знайшли прихисток майже 400 тисяч українських біженців.

Проте аргументом не припиняти різносторонню, зокрема й військову допомогу Україні може стати "прагматизм" Фіцо. На початку 2000-х через стрімке зростання словацьку економіку називали "татранським тигром" — однак тепер ситуація змінилася. Обсяг бюджетного дефіциту, як прогнозують, цьогоріч сягне майже 7%, а показник словацького ВВП на душу населення нині один з найнижчих в єврозоні. Серед передвиборчих обіцянок Роберта Фіцо було підвищення соціальних виплат, але утілити це без допомоги Євросоюзу — наприклад, у 2021 році Словаччині з фонду відновлення ЄС виділили 6 млрд, не вийде. Отже, ймовірно, уряд країни, яким би він врешті не був, не піде на конфронтацію з ЄС з ключових питань, серед яких — підтримка України.

Але, якщо теза про припинення збройної підтримки для України виявиться не більше, ніж популізмом, Фіцо може знайти й інші способи натиснути на Україну, припускає Politico. Наприклад, заборонити транзит призначеної для Києва зброї територією Словаччини. Однак, аналізує видання, це може потягнути за собою наслідки — несхвалення з боку США — ключового безпекового союзника Словаччини.

"Ми поважаємо вибір словацького народу, але зараз занадто рано стверджувати, як результат виборів впливатиме на позицію Словаччини. Треба дочекатися формування коаліції. І після цього, вже дивлячись на склад цієї коаліції можна буде робити перші висновки", — за підсумками виборів заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

На початок