Україна підтримала декларацію країн-учасниць конференції ООН зі зміни клімату COP28

Україна підтримала декларацію країн-учасниць конференції ООН зі зміни клімату COP28

COP28 кліматичний саміт ООН
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн виступає на сесії COP28 кліматичного саміту ООН у суботу, 2 грудня 2023 р., у Дубаї, Об’єднані Арабські Емірати. Фото AP/Камран Джебрейлі

Україна підтримала декларацію країн-учасниць конференції ООН зі зміни клімату COP28 щодо збільшення потужностей ядерної енергетики втричі до 2050 року та визнала основну роль ядерної енергетики в досягненні глобальних нульових викидів парникових газів.

Про це повідомили у Міністерстві енергетики України.

Зазначається, що документ був ухвалений на Всесвітній конференції ООН зі зміни клімату (COP28) у Дубаї. Україну на заході представляє заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук.

До країн-учасниць декларації загалом приєдналися 20 країн: Сполучені Штати Америки, Болгарія, Канада, Чеська Республіка, Фінляндія, Франція, Гана, Угорщина, Японія, Республіка Корея, Молдова, Монголія, Марокко, Нідерланди, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія, Швеція, Україна, Об’єднані Арабські Емірати та Велика Британія.

"Зараз у світі відбувається ренесанс ядерної галузі. Проте терористичні дії росії на Запорізькій АЕС, де сьогодні стався черговий блекаут, ставлять під удар цей глобальний тренд. Розвиток ядерної енергетики неможливий без гарантій безпеки. Базисом до цього може стати Формула миру Президента Зеленського, довкола якої вже обʼєднують свої зусилля багато країн світу", — прокоментував ухвалений документ міністр енергетики України Герман Галущенко.

Очільник Міненерго підкреслив, що ядерна енергетика може допомогти світу досягти кліматичних цілей до 2050 року і при цьому зберегти надійність та доступність постачання електроенергії, яка стоятиме в центрі енергетичного переходу.

"Приєднавшись до Євросоюзу, наша держава стане частиною нової ядерної екосистеми Європи та зробить вагомий внесок у реалізацію Європейського "зеленого" курсу", — додав він.

Що означає ухвалення декларації

Ухваливши декларацію, країни-учасниці взяли на себе зобов’язання працювати разом для досягнення глобальної бажаної мети — потроїти потужності ядерної енергії з 2020 до 2050 року.

Також сторони зобов’язалися вжити внутрішніх заходів для забезпечення відповідальної експлуатації атомних електростанцій та відповідності найвищим стандартам безпеки, стійкості та нерозповсюдження, а також відповідального поводження з відпрацьованим ядерним паливом протягом тривалого періоду.

У декларації констатується, що нові ядерні технології не потребують великих площ для розміщення та разом з відновлюваними джерелами енергії сприяють декарбонізації не тільки енергетики, а й інших вуглецевоємних секторів економіки.

Сторони зобов’язалися мобілізувати інвестиції в атомну енергетику, зокрема за допомогою інноваційних механізмів фінансування та залучення міжнародних фінансових установ.

Що відомо про COP28

В ОАЕ у четвер, 30 листопада, розпочала роботу конференція ООН зі зміни клімату COP28.  Участь у глобальному кліматичному саміті, який триватиме у Дубаї до 12 грудня, візьмуть лідери багатьох країн.

На заході генсек Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерреш заявив, що 2023 рік стане найспекотнішим роком в історії людства.

Раніше в ООН проаналізували діяльність країн для виконання Паризької кліматичної угоди та заявили, що до 2030 року викиди вуглецю будуть на 2% нижче рівня 2019 року, тоді як план був — знизити забруднення на 43%.

На початок