Дискусія про виключення Росії з ОБСЄ наразі вичерпана — міністр закордонних справ Північної Македонії

Дискусія про виключення Росії з ОБСЄ наразі вичерпана — міністр закордонних справ Північної Македонії

Дискусія про виключення Росії з ОБСЄ наразі вичерпана — міністр закордонних справ Північної Македонії
Глава МЗС Північної Македонії Буяр Османі та міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров перед початком засідання Ради міністрів ОБСЄ, 30 листопада 2023 року. Фото: AP

Російську Федерацію наразі не можна виключити з Організації з безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ) через "політичний та юридичний аргументи".

Про це заявив Буяр Османі, міністр закордонних справ Північної Македонії, яка головувала в ОБСЄ останній рік, передає Радіо Свобода.

За словами Османі, принаймні до цього моменту дискусія про виключення РФ з ОБСЄ вичерпана, зокрема через те, що в організації бракує політичної волі, аби застосувати правило "консенсусу мінус один". Механізм "консенсус мінус один/два" передбачає неврахування голосу країни-порушника або країн-учасників конфлікту/спору під час прийняття рішень.

"1992 року принцип "консенсус мінус один" було використано, коли Югославію вигнали за масове порушення прав людини. Втім, вважаємо, що цей принцип сьогодні не працюватиме, оскільки в ОБСЄ є різні думки", — сказав глава МЗС Північної Македонії.

Османі також зазначив, що політичний аргумент полягає у тому, що "ОБСЄ було створено як платформу для забезпечення діалогу між країнами різних поглядів".

"Мета ОБСЄ полягає в тому, щоб відвести ці країни від їхньої думки шляхом спільної взаємодії з комплексним підходом до безпеки для забезпечення миру та стабільності в нашому регіоні", — додав він.

У столиці Північної Македонії Скоп'є 30 листопада та першого грудня відбулося засідання Ради міністрів Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), у якому взяв участь глава МЗС РФ Сергій Лавров.

Українська делегація покинула зал засідань Ради міністрів ОБСЄ у Скоп'є, коли почав виступати Лавров.

Понад 30 держав, які взяли участь в Раді міністрів Організації з безпеки та співробітництва у Європі, засудили агресію РФ проти України, Грузії та Молдови.

Що відомо про участь Лаврова у міністерському засіданні ОБСЄ

Міністерство закордонних справ Болгарії 27 листопада підтвердило, що надало дозвіл літаку з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим пролетіти через повітряний простір Болгарії на шляху до Північної Македонії.

Як повідомили в МЗС, делегація України не братиме участі в міністерському засіданні ОБСЄ на рівні міністра закордонних справ 30 листопада – 1 грудня в м. Скоп'є у Македонії через рішення допустити на нього главу МЗС Росії Сергія Лаврова.

Міністри закордонних справ Естонії, Латвії та Литви у спільній заяві 28 листопада відмовилися брати участь у 30-му засіданні Ради міністрів ОБСЄ через присутність глави МЗС Росії Сергія Лаврова.

У липні Парламентська асамблея ОБСЄ визнала Росію державою-спонсором тероризму, а ПВК "Вагнер" – терористичною організацією.

На початок