Президент України Володимир Зеленський закликав західних партнерів працювати з Іраном, включно з розробкою санкцій проти Тегерану, щоб він не міг постачати дрони та ракети в Росію.
Про це він сказав на спільній пресконференції з президентами Швейцарії, Латвії та прем'єром Литви в Києві, передає кореспондентка Суспільного.
"Треба працювати з Іраном, щоб Іран не міг постачати дрони в Російську Федерацію, а також зробити розумну санкційну політику і політичними спробами пропрацювати з Іраном, щоб вони не постачали Росії ракети. На сьогодні ми не бачимо, що це відбувалося, але ми точно бачимо, що це може відбутися", — сказав Зеленський.
За його словами, працювати з Іраном мають і Сполучені Штати, і Європейський союз.
"І це треба, щоб всі працювали, США, Європа. Працювали з Іраном. Ну і посилити санкції. Ви знаєте що багато їх продукції летить і вбиває українців, вона складається з частин, деталей, виробництв усього світу. І тому треба застосовувати санкції не тільки щодо Росії, а й щодо тих компаній і держав, які передають відповідні деталі", — сказав президент.
21 листопада координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що Іран може готуватися передати Росії балістичні ракети малої дальності для війни проти України.
27 вересня Інституту вивчення війни оприлюднив матеріал, в якому мовилося про те, що Росія хоче придбати іранські балістичні ракети Fateh-110 і Zolfaghar із радіусом дії 300 кілометрів і більше.
Тоді президент Володимир Зеленський заявив, що Україна наразі не має даних про продаж Іраном балістичних ракет Росії.
Позиція Ірану щодо війни РФ проти України
13 вересня 2022 року військові ЗСУ вперше знищили ударний дрон-камікадзе іранського виробництва, який використали росіяни.
За даними української розвідки, РФ замовила в Ірану понад 2400 дронів, якими регулярно атакує інфраструктурні та цивільні об'єкти в Україні. Іран заперечує надання Росії зброї для війни в Україні.
У жовтні Інститут вивчення війни інформував, що члени Корпусу вартових ісламської революції Ірану перебувають в окупованому Криму, щоб навчати росіян користуватися дронами-камікадзе Shahed-136.
1 березня 2023 року британська розвідка повідомила, що в армії РФ з'явився другий майданчик для запуску дронів. Тепер окупанти почали запускати БПЛА з Брянської області, що скорочує час підльоту до Києва.
Аналітики з Conflict Armament Research зазначили, що Росія модифікувала іранські дрони, переробивши їхню ударну частину для того, щоб завдавати максимальної шкоди енергетичній інфраструктурі України.
10 червня офіційний представник Білого дому Джон Кірбі заявив, що Росія отримує з Ірану матеріали, необхідні для будівництва заводу з виробництва безпілотників, який може бути запущений у 2024 році.