РФ використовує гібридну війну для нової міграційної кризи в Європі — ISW

РФ використовує гібридну війну для нової міграційної кризи в Європі — ISW

Мігранти
Група мігрантів на білорусько-польському кордоні у Гродненській області Білорусі, 12 листопада 2021 року, фото: Getty Images

Росія використовує тактику гібридної війни, щоб штучно створити міграційну кризу на фінському кордоні. Ця тактика аналогічна тому, як РФ та Білорусь створили міграційну кризу на польському кордоні у 2021 році.

Про це йдеться у звіті американського інституту вивчення війни.

В ISW нагадали, що влада Фінляндії закрила чотири прикордонні контрольно-пропускні пункти на кордоні з Росією після того, як фінські прикордонники повідомили, що у вересні 2023 року на фінсько-російському кордоні спостерігався наплив близько 300 шукачів притулку, в основному з Іраку, Ємену, Сомалі та Сирії. Наразі лише два ККП на кордоні відкриті для прохачів притулку.

ЗМІ повідомляли, що 18 листопада десятки мігрантів прибули на закриті пункти пропуску Нуйямаа і Ваалімаа у Фінляндії та зібралися навколо вогнища при мінусовій температурі.

20 листопада фінське видання Iltalehti повідомило, що влада Фінляндії розглядає можливість повністю закрити кордон з Росією в ніч на 21 листопада.

19 листопада, що Йоуко Кіннунен, начальник фінського пункту пропуску Вартіус, який поки що відкритий, заявив, що російські прикордонники відтіснили мігрантів до фінської сторони бар'єра, а потім закрили за ними бар'єри російського кордону за ними.

"Малоймовірно, що ці мігранти продовжуватимуть залишатися на фінському кордоні за мінусових температур за власним бажанням після того, як фінські прикордонні органи відмовили їм у в’їзді до Фінляндії, що свідчить про те, що Росія, ймовірно, певним чином причетна до ситуації", — йдеться у звіті.

У Кремлі спростували звинувачення Фінляндії в причетності Росії до створення штучного напливу мігрантів.

"Очевидна тактика гібридної війни на російсько-фінському кордоні аналогічна тому, як Росія та Білорусь створили міграційну кризу на польському кордоні у 2021 році, і, ймовірно, аналогічним чином спрямована на дестабілізацію НАТО", — зазначили в ISW.

За словами аналітиків, тоді Кремль скористався сфабрикованою кризою 2021 року, щоб помилково звинуватити НАТО в агресії проти Білорусі.

"Раніше ISW оцінювало, що Кремль, можливо, намагається створити умови в інформаційному просторі для дестабілізації країн НАТО. на російських кордонах і відволікати від війни в Україні. ISW також постійно оцінює, що однією з цілей Путіна під час повномасштабного вторгнення в Україну в 2022 році був розвал НАТО – ціль, яку він продовжує переслідувати", — зазначили в Інституті.

Фінляндія в ніч на 18 листопада щонайменше на рік закрила 4 із 8 пунктів перетину кордону з Росією у відповідь на сплеск міграції. Йдеться про КПП Ваалімаа, Нуйямаа, Іматра і Нійрала.

А 20 листопада фінська газета IltaLehti написала з посиланням на власні джерела, що найближчими днями уряд Фінляндії може закрити й решту чотири КПП.

Що відомо про ситуацію на польсько-білоруському кордоні

Польські прикордонники та поліцейські 4 серпня 2021 року затримали 62 нелегальних мігрантів, які потрапили до Польщі із Білорусі. За незаконний перетин польсько-білоруського кордону тоді було затримано 50 громадян Іраку, 11 громадян Ірану та 1 громадянина Камеруну. Також правоохоронці затримали українця, який намагався "забрати" кількох іноземців.

24 серпня 2021 року міністр оборони Польщі Маріуш Блащак заявив, що Польща планує побудувати огорожу заввишки 2,5 метри на кордоні з Білоруссю.

Наприкінці січня 2022 року Польща розпочала будівництво огорожі на кордоні з Білоруссю. Тоді повідомили, що вздовж кордону зведуть стіну завдовжки 186 кілометрів, аби стримувати мігрантські потоки. Нове загородження мало загальну довжину 186 км та висоту 5,5 м.

У жовтні минулого року Польща добудувала стіну на кордоні з Білоруссю завдовжки 187 кілометрів. Висота побудованої "стіни" — 5,5 м. Огородження зроблено зі сталевих панелей висотою 4,5 м з колючим дротом нагорі.

1 травня речниця Прикордонної служби Польщі Анна Міхальська повідомляла, що країна завершує монтувати електронне загородження на кордоні з Білоруссю. За інформацією речниці, вже встановили 206 км електробар'єра, залишилося це зробити на ділянці 150 м, але заважають погодні умови.

На початок