Прийшли сотні вірян: яким було судове засідання у справі митрополита УПЦ МП з Буковини Лонгина

Прийшли сотні вірян: яким було судове засідання у справі митрополита УПЦ МП з Буковини Лонгина

Прийшли сотні вірян: яким було судове засідання у справі митрополита УПЦ МП з Буковини Лонгина
Суспільне Чернівці

17 листопада у Герцаївському районному суді відбулося судове засідання у справі митрополита УПЦ МП Михайла Жара (Лонгина). Його підозрюють у порушенні рівноправності громадян залежно від їх релігійних переконань. До будівлі суду й на саме засідання прийшли віряни. Суспільне Чернівці розповідає, що відомо у справі.

"Ми сьогодні прийшли, бо нам дуже боляче. Його звинувачують в неправдивих діях, в приховуванні й співпраці з проросійськими якимись організаціями, але я впевнена, що це не правда", — каже вірянка Марина.

Це судове засідання — друге. Підозру митрополиту Лонгину оголосили у травні. За інформацією СБУ, під час літургій він зневажливо висловлювався щодо ПЦУ, називаючи її "церквою антихриста" та "сатанинською" — такі слова можуть розпалювати ворожнечу і знецінювати почуття вірян. Аби підтвердити чи спростувати розпалювання релігійної ворожнечі, проводили лінгвістичну експертизу.

На засіданні 17 листопада прокурор сказав, що згідно з проведеною експертизою від 5 травня й аналізами виділених фрагментів встановили, що митрополит через власну пряму мову поширює порівняння дій чинної влади з насильницькими кампаніями проти церкви на прикладі часів комунізму. Також інші конструкції, зміст яких у загальному контексті є вираженим спонуканням припинити: "войну протів Бога, протів церкви господнєй і протів народа украінского, щоби припинити знущання і дискримінацію УПЦ".

На запитання судді, чи зрозуміле обвинувачення, зокрема, у розпалюванні міжрелігійної ворожнечі, Лонгин відповів:

— Ні, ваша честь. Я слово "ПЦУ" ніколи не сказав у своїх проповідях. Де вони почули слово ПЦУ.

— Ні, дивіться. Ви зараз покази можете не давати, я просто запитую, чи зрозуміле вам обвинувачення?

— Ні, не зрозуміле, я хочу, щоб перекладач у мене був.

— Перекладача вам потрібно на яку мову?

— Румунську.

— Я бачу, що я вас запитую, а ви відповідаєте вільно українською мовою. Ви розумієте, що я говорю, що я запитую.

Відтак захисник Лонгина Валерій Дутка сказав: "Ваша честь, це ваша суб’єктивна оцінка. Сторона захисту вважає, що необхідно надати переклад обвинувального акту мовою, яка є більш комфортною і більш зрозумілою обвинуваченому".

З огляду на це узгодили дату наступного засідання — 5 грудня.

Під суд прийшли віряни яким було засідання у справі Лонгина
Фото з судового засідання 17 листопада. Суспільне Чернівці

Адвокат Лонгина Валерій Дутка у коментарі Суспільному сказав, що у сторони захисту є певна позиція, але на цьому судовому засіданні її відкривати передчасно.

"Наша позиція така, що це провадження потрібно припинити. Я вважаю, що немає в цьому випадку порушення, скажімо так, особистих почуттів віруючих якихось релігійних громад, оскільки жодним чином дана проповідь не стосується конкретної релігійної громади, конкретної церкви або конкретного духовенства", — сказав Дутка.

У коментарі Суспільному підсудний Михайло Жар сказав, що проповідь, яку цитує прокурор, він сказав для своїх вірян.

"А як вони не цієї віри, то я до них нічого не маю, а вони теж до мене", — сказав Жар.

Санкція статті, за якою підозрюють Лонгина, передбачає штраф від понад 3 тисяч гривень до майже 9 тисяч гривень, обмеження волі до п’яти років або позбавлення волі до трьох років.

Що відомо про підозру митрополиту Лонгину

  • 22 травня настоятелю чоловічого монастиря Чернівецько-Буковинської Єпархії УПЦ у Банченах Михайлу Жару оголосили підозру у розпалюванні міжрелігійної ворожнечі. За інформацією СБУ, під час літургій він зневажливо висловлювався щодо ПЦУ, називаючи її "церквою антихриста" та "сатанинською". Аби підтвердити чи спростувати розпалювання релігійної ворожнечі, проводили лінгвістичну експертизу.
  • 22 травня, у день оголошення підозри, приблизно о 13:00 десятки людей прийшли до Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області, аби підтримати владику Лонгина і висловитись проти дій поліції.
  • На сторінці єпархії у Facebook писали, що Лонгина викликали на допит, щоб залякати й чинити тиск на нього.
  • 21 травня у Telegram-сторінці Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ опублікували звернення Лонгина, де він каже, що його викликає поліція.
  • 14 вересня стало відомо, що митрополита УПЦ Лонгина судитимуть.
  • 27 вересня Синод УПЦ МП змінив намісника Банченського монастиря Лонгина.
  • 16 листопада стало відомо, що помер один з адвокатів митрополита УПЦ Лонгина — Валентин Сухар.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок