МКС може видати новий ордер на арешт Путіна

МКС може видати новий ордер на арешт Путіна

ЗМІ
Путін
Президент Росії Володимир Путін під час зустрічі з самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком, 15 вересня 2023 року, фото: AP

Російському президентові Володимиру Путіну може загрожувати нове звинувачення у воєнному злочині та черговий ордер на арешт через планування умисного голоду в Україні.

Про це пише видання The Independent з посиланням на звіт міжнародної юридичної компанії з прав людини Global Rights Compliance (GRC).

Згідно з новими даними, Росія активно готувалася викрасти запаси українського зерна та заморити українців голодом за кілька місяців до того, як Путін віддав наказ про вторгнення.

За словами експертів, коли російські танки таки перетнули кордон 24 лютого 2022 року, вони навмисно спершу націлилися на райони, багаті зерном, і на інфраструктуру з виробництва харчових продуктів.

GRC виявила, що російський оборонний підрядник почав закупати вантажівки для перевезення зерна, а також три нові 170-метрові суховантажні судна ще в грудні 2021 року. Це, на думку компанії, свідчить про план розкрадання українського продовольства "у безпрецедентних масштабах".

Зазначається, що Росія почала контролювати українські ферми менш ніж за тиждень після свого вторгнення, і на піку експортувала 12 тисяч тонн зерна на день з усіх окупованих територій.

Фахівці GRC планують передати МКС докази "високо скоординованого рівня попереднього планування" і сподіваються, що це призведе до першого міжнародного судового переслідування Путіна за воєнний злочин "використання голоду як інструменту війни".

"Дуже ймовірно", що Росію визнають винною, каже Катріона Мердок, партнерка Global Rights Compliance, і тоді Міжнародний кримінальний суд у Гаазі зможе видати Путіну ще один ордер на арешт.

"Росія не лише застосувала багатосторонній підхід, беручи в облогу цивільне населення і руйнуючи критично важливу інфраструктуру, але й заздалегідь спланувала захоплення та розкрадання української сільськогосподарської продукції. Москва спровокувала глобальну продовольчу кризу й атакувала сільськогосподарський сектор України, використавши це як інструмент війни", — сказала Мердок.

GRC зазначає, що ринкова вартість зерна, викраденого в Україні, оцінюється в 1 мільярд доларів на рік. Численні приватні українські зернові компанії були примусово включені до російського держоператора.

На супутникових знімках, які The Independent надали експерти GRC, видно, що зерновози з номерними знаками, зареєстрованими в окупованому Криму, стоять в Мелітополі. На інших зображеннях — вагони з надписом "Зерно" відправляються з вокзалу у Бердянську.

А на знімку, зробленому у березні цього року, видно нещодавно збудовану складську будівлю в Мелітополі, заповнену зерном.

У GRC припускають, що, попри наявність плану, росіяни не змогли швидко знайти водіїв вантажівок, щоб перевезти величезну кількість вкраденого українського збіжжя.

Розслідування тривало до серпня цього року. У GRC заявили, що, хоча відтоді Росія більше не захопила жодної багатої на зерно території, вона, як і раніше, контролює весь Кримський півострів – один з основних регіонів, з якого зерно транспортується морем до Росії й за кордон.

Старший юрист компанії Юсуф Сайєд Хан назвав використання Росією зерна як зброї "безпрецедентним у сучасній історії".

Зараз Росія звертається до ООН та інших держав з проханням послабити пов'язані з війною санкції, щоб вона могла відновити експорт зерна з окупованої території в країни, які найбільше постраждали від продовольчої кризи. Зернова пропозиція для дружніх третіх країн також була частиною невдалої спроби Путіна повернутися до Ради ООН з прав людини, пише видання.

"Росія робить це для того, щоб представити себе законним власником українських територій, що, своєю чергою, також послаблює національну економіку України", - зазначив Хан.

The Independent зазначає, що зараз Росія звертається до ООН та інших держав з проханням послабити пов'язані з війною санкції, щоб вона могла відновити експорт зерна з окупованої території в країни, які найбільше постраждали від продовольчої кризи. Зернова пропозиція для дружніх третіх країн також була частиною невдалої спроби Путіна повернутися до Ради ООН з прав людини.

"Росія робить це для того, щоб представити себе законним власником українських територій, що, своєю чергою, також послаблює національну економіку України", — сказав Хан.

17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

Що відомо про вивезення українського зерна з окупованого Криму

Окупаційний влада глава Криму Сергій Аксьонов визнавав, що Росія продає українське зерно. Але згодом він сказав, що у кримських портах не завантажують зерно для прямих поставок за кордон.

Центр національного спротиву у серпні повідомляв, що врожай зерна, який зібрали на тимчасово окупованих територіях Херсонської та Запорізької областей, росіяни активно вивозять через порти у Криму, ймовірно, на африканські ринки. Також для вивезення зерна росіяни використовують Маріуполь на Донеччині. Там курсують фури з зерном, які прямують у напрямку Новоазовська та Ростова-на-Дону у Росії.

У середу, 8 листопада, у морський порт Феодосії тимчасово окупованого Криму прибули шість потягів із вагонами для перевезення зерна. Така кількість потягів на залізничних коліях міста фіксується вперше.

На початок