КПРС, "Орлиця", мовне питання: що відомо про мовознавицю Фаріон, щодо якої відкрили кримінальне провадження

КПРС, "Орлиця", мовне питання: що відомо про мовознавицю Фаріон, щодо якої відкрили кримінальне провадження

Ірина Фаріон
Ірина Фаріон під час "Маршу Слави Героїв" у Києві, 14 жовтня 2017. Фото: Інна Соколовська / УНІАН

15 листопада 2023-го СБУ розпочала кримінальне провадження щодо мовознавиці та екснардепки Ірини Фаріон. За тиждень до цього вона звинуватила військових у спілкуванні російською мовою, а після опублікувала слова підтримки та персональні дані одного зі своїх підписників з Криму, після чого того затримали російські спецслужби. Суспільне розповідає, в чому суть провадження та що відомо про Ірину Фаріон.

Від КПРС до Верховної Ради

Ірина Фаріон народилася у Львові. У 1987 році закінчила філологічний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка. З 1991-го працювала у Національному університеті "Львівська політехніка". Має звання докторки філології.

В останні роки радянської влади Фаріон була членкинею КПРС, хоча це заперечувала. Проте у 2013 році журналісти знайшли у Державному архіві Львівської області документи, які підтвердили цей факт її біографії. Мовознавиця відмовилася його коментувати та відповіла, що "Орлиця не звітує перед гієнами".

Згодом вона пояснювала членство у КПРС спробою "розвалити партію зсередини".

У 2005 році Фаріон стала членкинею ВО "Свобода", а через рік — депутаткою Львівської обласної ради. У 2012 році її обрали до Верховної Ради 7-го скликання. Тоді ж Фаріон очолила підкомітет парламенту з питань вищої освіти Комітету з питань науки та освіти.

У період роботи у ВР Фаріон відзначилася рядом критичних заяв. Однією з найбільш відомих стала її оцінка знання української мови Миколою Азаровим — очільником уряду часів Януковича. Тоді вона заявила, що "мову не знають або ті, хто політично упереджені, або розумово відсталі". Азаров тоді відповів, що не проти допомоги Фаріон в опануванні української.

Загалом, більшість заяв та висловлювань Фаріон, що викликали резонанс, стосувалися мовного питання. У 2018-му, наприклад, вона оголосила рецепт перемоги у війні: "бити в щелепу кожному москворотому". Через всі ці заяви, які на думку критиків Фаріон, працювали на роз’єднання суспільства, їй закидали роботу на Кремль. Врешті мовознавиця пройшла детектор брехні, щоб доказати, що не працює на спецслужби Росії.

Після початку повномасштабного вторгнення, 26 січня 2023-го, Фаріон в одному з інтерв’ю заявила, що є "причинно-наслідкові зв’язки" між російськими злочинами у Маріуполі та тим, як голосували місцеві жителі на виборах і якою мовою розмовляли.

Тоді Генеральна прокуратура направила заяву про можливе порушення закону щодо заперечення російської агресії до прокуратури Львівської області та до управління СБУ у Львівській області.

Кримінальне провадження

5 листопада 2023-го в інтерв’ю журналістці Яніні Соколовій Ірина Фаріон звинуватила військових, зокрема бійців "Азову" у тому, що ті спілкуються російською мовою.

У відповідь екскомандир полку "Азов", майор ЗСУ, заступник командира 3 окремої штурмової бригади Максим Жорін записав відео, в якому наголосив, що це перша публікація російською на каналі "Жорін. Третя штурмова", вона присвячується Фаріон та їй ніхто "не давав права відкривати рота" в сторону бійців.

7 листопада уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до поліції та СБУ щодо порушення рівноправності громадян. Частина студентів та аспірантів Львівської політехніки висловили незгоду зі словами Фаріон та вийшли на протест з вимогою звільнити її з вишу. Вимогу підтримало Міністерство освіти і науки.

Сама мовознавиця заявила про провокації проти неї, а 12 листопада опублікувала скриншот електронного листа від студента з Криму, який став на її бік у мовному скандалі, та не приховала його особисті дані.

Наступної доби один з проросійських тг-каналів повідомив, що хлопця затримали. На відео, що виклали росіяни, він зазначає, що знаходиться у так званому "Центрі по боротьбі з екстремізмом" та зрікається своїх слів після проведеної "інтелігентної бесіди".

Постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева заявила, що буде "вчиняти дії, щоб притягнути до відповідальності за означені дії дану громадянку". Сама ж Фаріон вкотре назвала все "провокацією".

14 листопада студенти Львівської політехніки знову вийшли на акцію протесту з вимогою звільнити Фаріон. Університет це зробив 15 листопада, після оголошення про початок кримінального провадження проти мовознавиці.

"Людям, які не розділяють цінності гідності та не відчувають поваги до воїнів, немає місця в системі освіти. Сподіваюсь, СБУ у межах відкритого кримінального провадження дасть справедливу оцінку висловам та діям вже колишньої викладачки Львівської політехніки", — заявив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.

Ввечері 15 листопада Фаріон написала у своєму Telegram-каналі, що готує позов до суду: "Звільнення без жодного підпису. Це щось нове у трудовому праві".

На початок