Початок виборчої кампанії на Закарпатті: подарунки, обмальовані білборди та реклама у соцмережах

Початок виборчої кампанії на Закарпатті: подарунки, обмальовані білборди та реклама у соцмережах

Початок виборчої кампанії на Закарпатті: подарунки, обмальовані білборди та реклама у соцмережах

Окремі потенційні учасники виборчих перегонів ще у серпні помітно активізувалися, проявляли ознаки так званої передчасної агітації. Про це на пресконференції 9 вересня розповів координатор спостереження Громадянської мережі "Опора" за виборами у Закарпатській області Ярослав Гулан.

Протягом серпня та в перший тиждень вересня у Закарпатській області зафіксована так звана дочасна передвиборча активність, яка проявлялася на рівні рекламних білбордів, реклами у соцмережах, вуличної активності у контексті під час свят або інших урочистих заходів, відкриття офісів партій, які виконуватимуть функцію приймалень, розповсюдження друкованої продукції з матеріалами позитивного чи негативного вмісту щодо окремих потенційних кандидатів.

В Ужгороді протягом серпня була найбільш помітна активність трьох потенційних кандидатів на посаду міського голови – чинного мера Богдана Андріїва, депутата Ужгородської міської ради Віктора Щадея, ексзаступника міського голови Олександра Білака. Вони найбільше проявляли активність за допомогою зовнішньої реклами та реклами у соцмережах. Втім на їх білбордах станом на серпень та на початок вересня не було назви політичних сил, — розповідає Ярослав Гулан. Фіксуються й їх активності щодо участі у певних заходах чи зустрічей з мешканцями.

В Ужгороді наприкінці серпня окремі білборди – «Слуга народу», «Європейська Солідарність», «ОПЗЖ» та її потенційний кандидат Андрій Погорєлов та місцеві представники, «За майбутнє», «Команда Андрія Балоги» та її потенційний кандидат Віктор Петров, – були обмальовані нецензурними написами, а окремі сітілайти із символікою «ОПЗЖ» – розбиті.

Наприкінці серпня та упродовж перших днів вересня окремі потенційні учасники виборчих перегонів на Закарпатті долучалися до різних благодійних акцій, допомагали з ремонтом приміщень, дарували дітям подарунки до Дня знань. За словами Ярослава Гулана, такі випадки спостерігачі "Опори" зафіксували напередодні офіційного старту виборчої кампанії. "Такі активності не зареєстрованих кандидатів напередодні виборів є прогнозованими, адже після старту виборчої кампанії така "благодійсність" з боку зареєстрованих учасників виборчого процесу може містити ознаки адмін- чи кримінального правопорушення", – повідомив координатор спостереження за виборами в області.

За словами Ярослава Гулана, згідно з новим Виборчим кодексом України місцеві вибори відбудуться за двома виборчими системами, основним критерієм є кількість виборців. У громадах Закарпатської області, де налічується понад 10 тисяч виборців, обиратимуть депутатів за пропорційною виборчою системою, тобто — кандидатів від партій (всього у краї — 30 таких громад). В інших 34 громадах вибори депутатів місцевих рад відбудуться у багатомандатних мажоритарних округах, в яких будуть обраними до ради по кілька кандидатів (тобто — не лише кандидати, що посіли перше місце). Тут до ради можна балотуватися не лише від партії, а й шляхом самовисування.

Щодо балотування на посаду голови громади (мера міста чи голови сільради), то тут, незалежно від кількості виборців, охочі можуть висуватися як від партій, так і шляхом самовисування.

"На виборах Закарпатської обласної, а також шести районних рад буде застосована пропорційна система, тобто кандидатів висуватимуть суто політичні партії. Таким чином кожен закарпатець 25 жовтня отримає чотири бюлетені: щодо депутатів місцевої ради, щодо голови громади, щодо депутатів районної ради, щодо депутатів обласної ради.  Ще одна новація — у містах Ужгород та Мукачево — можливі вибори мера у два тури: у випадку, якщо кандидат-переможець не набере більше половини голосів виборців, що взяли участь у голосуванні", — розповів Ярослав Гулан.

У вересні міські, районні та обласна територіальні виборчі комісії на Закарпатті вже утворили округи для місцевих виборів 2020 року (ці межі залишаться і на наступні місцеві вибори).

Депутатів Ужгородської районної ради обиратимуть у шести виборчих округах, Хустської районної — у чотирьох, Берегівської — у п’яти, Тячівської — у шести, Рахівської та Мукачівської — у чотирьх. За депутатів до обласної ради жителі Закарпаття голосуватимуть у шести округах. До Ужгородської міської ради депутатів обиратимуть у п’яти округах, до Мукачівської — у чотирьох.

У період із 15 до 24 вересня партійні команди (обласні, районні, міські або інші регіональні осередки партій) повинні провести з’їзди щодо висування кандидатів. Про ці з’їзди партія повинна повідомити відповідну виборчу комісію, а також анонсувати захід у ЗМІ або ж на своєму сайті. Ці заходи повинні бути відкритими як для журналістів, так і для офіційних спостерігачів. На з’їзді партії мають сформувати один загальний список кандидатів до конкретної ради, а також окремі списки для кожного округу. Уже виборець може у своєму окрузі проголосувати не лише за партію в цілому, а й за одного конкретного кандидата чи кандидатку. У кожному окрузі від партії (залежно від кількості депутатських крісел ради) може бути від 5 до 12 кандидатів. Наприклад, якщо в Закарпатській обласній раді є 64 депутатські крісла, то партія у кожному із шести округів може найбільше виставити своїх десять претендентів, але може й лише п’ять. Також партія має дотримуватися гендерної квоти. Згідно із законом, у кожній п’ятірці партійного списку має бути представництво обох статей на рівні не менше двох у кожній п’ятірці списку.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди