Військовополонені: Україна звернулася до МКХЧ щодо роботи змішаних медичних комісій

Військовополонені: Україна звернулася до МКХЧ щодо роботи змішаних медичних комісій

Україна звернулася до МКХЧ щодо роботи змішаних медичних комісій по військовополонених
. Будівля, де розташована місія Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні, фото: УНІАН

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими звернувся до Міжнародного комітету Червоного Хреста, щоб МКЧХ вплинув на Росію щодо започаткування роботи змішаних медичних комісій, які мають вирішувати питання гуманного ставлення та репатріації важкопоранених і тяжкохворих військовополонених. Речник МКХЧ в Україні Олександр Власенко відзначив, що Україна може створити медичну комісію, яка бере на себе ті самі обов’язки, що й змішана медична комісія.

Відповідний лист секретаря Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими бригадного генерала Дмитра Усова оприлюднений на сайті штабу.

Зазначається, що у серпні 2023 року Україна ухвалила рішення про утворення змішаних медичних комісій. Протягом серпня та вересня 2023 року було пройдено та завершено всі внутрішньодержавні процедури щодо започаткування роботи змішаних медичних комісій (ЗМК).

Усі погодження, необхідні для початку роботи, були надані місії Міжнародного комітету Червоного Хреста. Але станом на середину листопада МКЧХ не отримав від Росії погодження про можливість роботи таких комісій.

У листі до голови місії Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні Юрга Егліна, Усов відзначив, що, дотримуючись норм міжнародного гуманітарного права, Україна беззастережно сприяє відвідуванню представниками МКЧХ російських військовополонених, створивши для їх гідного утримання всі передбачені Женевською конвенцією умови.

“Наше Національне інформаційне бюро здійснює своєчасне інформування сімей про долю їхніх близьких, ми вживаємо заходи для забезпечення гідного поводження з тілами загиблих та репатріації тіл загиблих військовослужбовців. Окремим важливим кроком стало створення Україною змішаної медичної комісії”, — йдеться у відкритому листі.

Усов написав, що Україна вдячна МКЧХ за запропонованих кандидатів від нейтральних країн на посади лікарів та їхніх заступників для роботи в український змішаній медичній комісії. Українська сторона швидко та безперешкодно погодила надані МКЧХ кандидатури лікарів, щоб створити цей прямо передбачений Женевською конвенцією механізм гуманного ставлення до важкопоранених та тяжкохворих військовополонених.

Він зазначив, що відсутність упродовж тривалого часу погодження Російською Федерацією запропонованих МКЧХ лікарів від нейтральних країн для роботи в українській змішаній медичній комісії, а також відсутність ясності щодо перспектив такого погодження та зусиль, які МКЧХ докладає з метою отримання згоди російської сторони, змушує Україну вкотре констатувати свідоме ігнорування  РФ своїх зобов’язань згідно з Женевською конвенцією. До цього, зокрема, призводить доволі пасивна позиція МКЧХ та інших міжнародних організацій, які мали б гарантувати дотримання всіма сторонами збройного конфлікту норм міжнародного гуманітарного права, додав Усов.

“Ми з Вами очікуємо, що наші спільні кроки, спрямовані на запуск змішаної медичної комісії в Україні та готовність України до репатріації тяжкопоранених та важкохворих російських військовополонених, спонукатиме російську сторону до діалогу з МКЧХ та, зрештою, до аналогічних дій зі створення змішаної медичної комісії, яка виконуватиме свої прямо передбачені нормами міжнародного гуманітарного права повноваження в інтересах важкопоранених та тяжкохворих українських військовополонених”, — написав він.

Враховуючи відсутність будь-якого реагування російської сторони, Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими наполягає на вжитті Міжнародним Комітетом Червоного Хреста та іншими міжнародними організаціями вичерпних та відкритих міжнародних заходів реагування для отримання відповіді держави-агресора у питанні започаткування роботи змішаних медичних комісій, які мають вирішувати питання гуманного ставлення та репатріації сторонами важкопоранених та тяжкохворих військовополонених відповідно до міжнародного гуманітарного права.

Що кажуть у Міжнародному Комітеті Червоного Хреста в Україні

Суспільне отримало відповідь речника Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні Олександра Власенка на відкритий лист Координаційного штабу

“Хоча створення або діяльність Української змішаної медичної комісії не залежить від створення або діяльності подібної структури в Російській Федерації, як Україна, так і Російська Федерація зобов’язані затвердити нейтральних членів, запропонованих для роботи в українській змішаній медичній комісії. У випадку, якщо Російська Федерація не затвердить нейтральних членів, як того вимагає Третя Женевська конвенція, Україна може створити Медичну комісію, яка бере на себе ті самі обов’язки, що й Змішана медична комісія. Це визначається статтею 13 Додатку ІІ до Третьої Женевської конвенції”, — наголосив Власенко.

За його словами, ця медична комісія могла б мати тих самих членів, які запропоновані для Змішаної медичної комісії, але не мала б згоди РФ.

Власенко додав, що, відповідно до свого мандату та місії згідно з міжнародним гуманітарним правом, МКЧХ, діючи як неупереджена, нейтральна та незалежна організація, буде готовий підтримати створення медичної комісії як альтернативного рішення та призначити двох лікарів, узгодженими між Україною та МКЧХ, які будуть діяти як члени медичної комісії.

“Ми продовжуватимемо співпрацювати з Росією, щоб отримати від них схвалення нейтральних кандидатів, оскільки створення Змішаної медичної комісії є ознакою готовності сторін робити позитивні кроки вперед для дотримання міжнародного гуманітарного права, зокрема права військовополонених на регулярне отримання візитів делегатів МКЧХ у рамках Третьої Женевської конвенції”, — додав Власенко.

Раніше омбудсман Дмитро Лубінець заявив, що 86% українських військових, що повернулися з полону Російської Федерації, заявляли про прямі фізичні катування з боку росіян.

На початок