Місцеві вибори-2020. 5 важливих змін для виборців цієї осені

Місцеві вибори-2020. 5 важливих змін для виборців цієї осені

П'ять принципових змін

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Це буде перше голосування за новими правилами з використанням нового бюлетеня. 

За новим Виборчим кодексом, на виборців очікують п’ять принципових змін, до яких треба бути готовими заздалегідь. Це нова виборча система, новий бюлетень, процедура зміни виборчої адреси, покращення ситуації з доступністю та відповідальність за виборчі порушення.

Усі ці зміни доволі складні, але вкрай важливі. Утім, через те, що ухвалені вони були незадовго до початку виборчої кампанії, залишилося дуже мало часу, аби і виборці, і члени комісій, і кандидати розібралися в нових правилах гри. Суспільне аналізує детально кожен пункт.

Виборча система

Як голос виборця перетворюється на мандат для кандидата. 

Якщо коротко та спрощено, то на виборах очільників населених пунктів із одномандатною мажоритаркою виборець голосуватиме за кандидата. А на виборах із пропорційними системами та багатомандатною мажоритаркою – за партію та кандидата в депутати від цієї партії в одному бюлетені. 

25 жовтня одночасно відбуватимуться вибори сільського, селищного, міського голови, старости села, селища та депутатів сільських, селищних, міських, районних у містах та обласних рад. Тому кількість виданих людині бюлетенів різного виду для голосування за різних виборчих суб’єктів залежатиме від населеного пункту, де вона мешкає.

Читайте також: "7 запитань про передвиборчу агітацію"

Бюлетень та інформація про кандидатів 

У зв’язку з новою виборчою системою зміняться й бюлетені. Для голосування за депутатів районної, міської (міста до 15 тисяч виборців), районної у місті рад, а також для обрання очільників усіх населених пунктів бюлетень виглядатиме більш-менш звично: порядковий номер кандидата, місце для позначки та прізвище кандидата з короткими відомостями про нього. З нового хіба те, що з'явиться порожній квадрат для волевиявлення тепер буде між номером та прізвищем.

А от під час голосування за депутатів міської (міста понад 15 тисяч виборців) та обласної рад людина зможе поставити дві позначки: за партію та за кандидата від цієї партії.

Так, у бюлетені під порядковими номерами будуть розміщені назви партій, а під кожною з них із окремими порядковими номерами розташовані їхні кандидати. А вже в самому низу бюлетеня після всього списку партій буде припис: "Від організації партії, за яку я проголосував, підтримую кандидата у депутати" та прямокутник, у якому зазначається знак "№" з вільним полем для написання номера кандидата в депутати.

Якщо хтось із виборців проігнорує це голосування за кандидата або просто не побачить припис наприкінці бюлетеня, то буде зарахований лише голос за обрану партію, а от дати можливість тому чи іншому кандидату просунутись у партійному списку вище не вийде.

Допомогти виборцю не заплутатись у цих складних моментах може інформація на дільниці. Для міст із кількістю виборців 15 тисяч і більше, крім традиційних інформаційних плакатів, на стінах розмістять інформаційні буклети, де буде зібрана вся важлива інформація – від програми партії до номерів кандидатів як у загальному, так і в регіональних партійних списках разом із їхніми фото.

Читайте також: "Як розібратися. Питання та відповіді про новий виборчий бюлетень"

Зміна виборчої адреси

Цього року українці вперше можуть змінювати місце голосування на місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня. Останній день подання заяви на зміну виборчої адреси – 1 вересня. Станом на 7 вересня вже близько 30 тисяч виборців по всій країні змінили виборчу адресу.

Якщо у вас немає ЕЦП і ви користуєтесь додатком Приват24, вам треба здійснити кілька кроків для отримання електронного цифрового підпису (ЕЦП):

  1. Зайти у вкладку "Всі послуги" та вибрати "Бізнес", де обрати "Завантажити електронний сертифікат".
  2. Підтвердити дані та завантажити ЕЦП собі на комп’ютер, адже він буде необхідний вам для верифікації на сайті Державного реєстру виборців.

Якщо ж ЕЦП у вас вже є, ви одразу переходите на сайт Державного реєстру виборців та заходите в особистий кабінет.

  1. Необхідно обрати вкладку "Заяви, запити" й авторизуватись за допомогою електронного цифрового підпису.
  2. Підтвердити свої ідентифікаційні дані.
  3. Обрати "Звернення щодо зміни виборчої адреси", після чого створити відповідну заяву, обравши вид "Щодо зміни виборчої адреси".
  4. Обрати опцію "Фактичне проживання" та ввести вашу фактичну адресу, далі натиснути "подати заявку" та підписати її своїм ЕЦП.

Ви отримаєте два листи від відділу ведення Державного реєстру виборців: один про те, що ви подали заявку про зміну виборчої адреси, а другий (протягом доби-двох) – про те, що вона змінена. Усі деталі щодо виборчої дільниці будуть у другому листі.

Читайте також: "Не за пропискою. Як змінити свою виборчу адресу, щоб проголосувати 25 жовтня"

Доступність

Нове виборче законодавство потроху стає більш інклюзивним. Наприклад, у Виборчому кодексі вже передбачене обов’язкове дублювання субтитрами або переклад жестовою мовою всіх агітаційних відео, адаптація сайтів політичних партій для людей з порушенням зору, розумне пристосування на дільницях для ознайомлення виборців з інформаційними плакатами тощо.

Також у Виборчому кодексі є вимоги дотримання державних будівельних норм для приміщень, де розташовуються приміщення виборчих комісій та дільниці. Щоправда, немає санкції за їх недотримання і передбачений часовий люфт для розробки критеріїв доступності приміщень та їх впровадження. 

Загалом питання цілковитої архітектурної доступності виборчих дільниць і приміщень виборчих комісій для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення мають бути вирішені органами виконавчої влади та місцевого самоврядування до 1 січня 2025 року.

Крім того, з урахуванням доступу для людей з інвалідністю мають створюватись офіційні сайти, пов'язані з передвиборчою агітацією, та матеріали про порядок голосування, відповідальність за порушення виборчого законодавства й інформації про кандидатів, партії на дільницях.

Нововведенням також є норма, яка надає право особам, що супроводжують людей з інвалідністю, бути присутніми на засіданнях виборчих комісій без дозволу чи запрошення.

Загалом, які виборчі нововведення стосуються інклюзивності, а які питання залишилися невирішеними – читайте у нашому матеріалі "Наскільки інклюзивний новий виборчий кодекс".

Відповідальність за виборчі порушення

Окрім Виборчого кодексу, деякі правки також стосуються Кодексу про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу. Частину дрібних порушень переведено зі статусу кримінальної відповідальності до адміністративної, аби покарання рівномірно відповідали ступеню тяжкості злочинів, а їх документальне оформлення стало простішим, щоб навіть дрібні правопорушення не залишались безкарними. Також передбачено нові види штрафів.

Адміністративна відповідальність у вигляді штрафів передбачена для тих, хто: перешкоджатиме діяльності виборчих суб’єктів виконувати свої повноваження чи здійснювати виборчі процедури; не зберігатиме таємницю власного волевиявлення на виборчій дільниці, тобто демонструватиме свій бюлетень стороннім особам; знищуватиме чи буде виносити свій бюлетень за межі виборчої дільниці, але саме з протестних чи хуліганських мотивів, не пов’язаних із передачею виборчого бюлетеня іншій особі для організації виборчих фальсифікацій.

Звільнення виборців від кримінальної відповідальності за тяжкі злочини, як, наприклад, згода бути підкупленим, у разі повідомлення про вчинений злочин допомагатиме фіксації, розслідуванню й подальшому покаранню організаторів таких злочинів.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди