РФ витратила понад $55 млн на дестабілізацію в Молдові — глава СІБ

РФ витратила понад $55 млн на дестабілізацію в Молдові — глава СІБ

Молдова
Прапор Молдови над будівлею молдавського парламенту в Кишиневі, Молдова. Фото: Getty Images

Росія витратила 1 млрд леїв (55,2 млн доларів), щоб дестабілізувати ситуацію в Молдові, а зараз намагається вплинути на результати майбутніх місцевих виборів у країні за допомогою злочинного угруповання, яким керує олігарх-утікач Ілан Шор.

Про це заявив голова Служби інформації та безпеки Олександр Мустяце, передає NewsMaker.

За його словами, дані СІБ засвідчують підготовку і реалізацію на території Молдови, починаючи з другої половини 2022 року, диверсійного сценарію зовнішнього втручання з метою насильницького повалення демократичного уряду та захоплення політичного контролю за кримінальними угрупованнями, підпорядкованими іншим країнам.

"Організатори цього сценарію афілійовані зі структурами, які відповідають за розробку та реалізацію політичних технологій у РФ, пов'язаними з адміністрацією президента Росії та російськими спецслужбами. Авторами цього сценарію на території Молдови є учасники організованої злочинної групи, яку очолює Ілан Шор", — заявив Мустяце.

Для цього, за словами голови СІБ, залучаються кілька політичних сил, зокрема партія "Шанс"? кандидати від якої під час виборчої кампанії пообіцяли реалізувати кілька соціальних та інфраструктурних проєктів, у яких брав участь громадянин Росії та Ізраїлю Ігал/Ігор Швед.

"Сума фінансування, імовірно передана "спонсором" Ігалом Шведом, становить 1 032 737 євро та 280 тис. дол. Під час розслідування встановлено, що гроші на рахунках Шведа в Казахстані надходили з Росії від громадянина Молдови та РФ Віктора Гуцуляка, який тісно пов'язаний з Іланом Шормом та одним із російських олігархів", — сказав він.

Напередодні президентка Молдови Майя Санду заявила, що Росія підкуповує виборців перед місцевими виборами, які відбудуться у країні цими вихідними.

Раніше повідомлялось, що Молдова заблокувала доступ до сайтів основних російських медіа, оскільки РФ використовує їх як платформу для впливу на місцеві вибори.

Що відомо про ситуацію у Молдові

Президент Зеленський під час виступу на саміті ЄС 9 лютого заявив про "план Росії взяти Молдову під свій контроль". Служба інформації та безпеки Молдови підтвердила, що молдовська сторона отримувала від України дані про наміри Росії провести кампанію з дестабілізації ситуації в державі.

13 лютого президентка Молдови Мая Санду підтвердила цю інформацію і заявила, що за допомогою протестів опозиції РФ має намір здійснити держпереворот у Молдові та змінити владу в Кишиневі.

20 лютого президент України заявив, що Росія давно планувала змінити владу та влаштувати провокації у Молдові, про що він уже попередив президента Маю Санду. Однак Молдова і РФ не мають спільного кордону, а росіяни могли перекидати своїх військових лише в аеропорт у Кишиневі. 21 лютого прем'єр-міністр Дорін Речан підтвердив слова Зеленського про те, що РФ планує захопити аеропорт у Кишиневі для перекидання військових до Молдови.

З осені минулого року у Молдові тривають мітинги проти підвищення цін на енергоносії у країні та дій уряду. Їх скликає опозиційна до влади політична партія "Шор". За словами президентки країни Маї Санду, ця партія "намагається показати чи продати ідею Москві, що вони можуть дестабілізувати Молдову".

Водночас влада заявляє, що постачання російського газу є методом шантажу Росії. Річ у тім, що частину енергоносіїв Молдова за контрактами із "Газпромом" має постачати у невизнане Придністров’я, де з 90-х років перебувають російські військові.

На початок