Йорданія відкликає свого посла з Ізраїлю

Йорданія відкликає свого посла з Ізраїлю

Йорданія
Йорданія. Pixabay

Йорданія відкликає свого посла в Ізраїлі через операцію ЦАХАЛу в секторі Гази і просить Єрусалим не повертати свого посла в Амман.

Про це сказав міністр закордонних справ Йорданії Арман Сафаді, повідомляє Міністерство закордонних справ Йорданії.

За його словами, це рішення є демонстрацією засудження та неприйняття Йорданією "бурхливої ізраїльської війни в секторі Газа, яка призвела до вбивств безневинних цивільних осіб та безпрецедентної серйозної гуманітарної кризи".

Сафаді також зазначив, що в Йорданії "зростає занепокоєння щодо подальшого загострення ситуації, яке може поставити під загрозу безпеку всього регіону, міжнародній безпеці та миру".

Він також повідомив МЗС Ізраїлю про те, що не потрібно повертати ізраїльського посла в Амман. Дипломат виїхав звідти з міркувань безпеки на початку війни.

За словами глави МЗС Йорданії, можливість повернення послів залежить від того, чи припиниться війна та гуманітарна криза в секторі Гази.

Напередодні CNN повідомив, що Чилі відкликає свого посла в Ізраїлі через "порушення Ізраїлем міжнародного гуманітарного права в секторі Гази", Колумбія викликала свого посла в Ізраїлі на консультацію, а Болівія оголосила про розрив дипломатичних відносин з Тель-Авівом.

Що відомо про вторгнення ХАМАСу в Ізраїль

Вранці 7 жовтня, бойовики руху ХАМАС вторглися на територію Ізраїлю із Сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь ЦАХАЛ розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня, 8 жовтня, у країні ввели воєнний стан, скасовані усі авіарейси.

Вранці 9 жовтня речник армії Ізраїлю сказав, що ЦАХАЛ відновив контроль над усіма прикордонними містами Гази, з яких розпочався наступ бойовиків, а очільника ХАМАСу Ях'ю Сінвара збираються ліквідувати.

ХАМАС затримав близько 150 заручників після свого наземного вторгнення, серед них діти, люди похилого віку та молодь. Він попередив, що почне вбивати заручників кожного разу, коли Ізраїль завдасть удару по цивільній цілі в Газі без попередження.

9 жовтня також міністр оборони Ізраїлю Йоав Ґаллант заявив про "повну облогу" Сектору Гази в межах боротьби з терористичним угрупованням ХАМАС, зокрема й про знеструмлення регіону. При цьому ЦАХАЛ продовжує завдавати ударів по регіону.

11 жовтня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що Сектор Гази залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю.

13 жовтня Армія оборони Ізраїлю закликала цивільних мешканців міста Газа евакуюватисяу південному напрямку "задля власної безпеки та захисту".

Контрольно-пропускний пункт Рафах, який є основним пунктом виїзду з непідконтрольної Ізраїлю території Гази, згідно з повідомленнями офіційних осіб в Газі і єгипетських джерел, був закритий з 10 жовтня після ізраїльських бомбардувань Сектору Гази. Генсек ООН Антоніу Гуттереш закликає відкрити гуманітарні коридори і звільнити заручників, яких захопили бойовики ХАМАСу.

Ввечері 17 жовтня ХАМАС звинуватив Ізраїль в атаці на лікарню в Секторі Гази. Внаслідок влучання ракети загинули понад 500 людей, сотні людей отримали травми.

Що відомо про ізраїльсько-палестинський конфлікт

В 1967 році Ізраїль окупував Східний Єрусалим та Західний берег, більшу частину Сирійських Голанських висот, а також Сектор Гази та Єгипетський півострів Синай.

15 серпня 2005 року в рамках плану одностороннього розмежування, Ізраїль почав евакуацію єврейських поселенців (8500 осіб) і військ з району. До 22 серпня Сектор Гази покинули всі єврейські поселенці. 12 вересня був виведений останній ізраїльський солдат, що завершило 38-річну ізраїльську окупацію Сектора Гази. Проте протягом всього часу до сьогодні між регіонами велися атаки з повітря.

На початок