У ґрунтових водах Кіровоградщини підвищений вміст фармакологічних речовин – дослідження центру екологічних ініціатив

У ґрунтових водах Кіровоградщини підвищений вміст фармакологічних речовин – дослідження центру екологічних ініціатив

У ґрунтових водах Кіровоградщини підвищений вміст фармакологічних речовин – дослідження центру екологічних ініціатив
Медичні відходи потрапляють у ґрунтові води Кіровоградської області. Фото: pixabay.com

У Кіровоградській області громадська організація Центр екологічних ініціатив "Флора" під час дослідження виявила підвищений вміст фармакологічних речовин у ґрунтових водах. Після цього вирішили дослідити, куди жителі області дівають медичні відходи.

Високий вміст фармакологічних речовин та залишків лікарських засобів виявили у поверхневих ґрунтових водах, під час брифінгу розповіла заступниця виконавчого директора ГО "Флора" Ірина Мунтян. Це наслідок того, що багато медичних відходів викидають на сміттєзвалища, вважають автори дослідження. "Дощі їх розмивають, це потрапляє в ґрунт, з ґрунтовими водами потрапляють у поверхневі", – говорить Ірина Мунтян.

За її словами, у медичних закладах є система збору та утилізації відходів. На смітник їх викидають дрібні підприємства, що надають медичні та косметологічні послуги, та жителі області. "Тому проблема з медичними відходами комплексна та всеохопна, – підсумувала Ірина Мунтян. – У маленьких закладах часто процесом збору та утилізації нехтують, а в домогосподарствах він взагалі відсутній".

Представники "Флори" під час дослідження питали у жителів області, куди вони дівають медичні відходи. В опитуванні взяли участь 360 людей, серед них 53% жінок та 47% чоловіків. Дослідження тривали протягом липня-жовтня 2023 року.

За їхніми результатами, найчастіше викидають не розпаковані ліки.

  • 75% — первинне пакування ліків,
  • 38% – викидають протерміновані ліки.

Дослідження виявило, 45% опитаних не знають та не виконують рекомендації щодо утилізації медичних відходів.

  • 75% жителів області викидають медичні відходи у смітник,
  • 16% спалюють,
  • решта – відносять до спеціалізованих установ для утилізації.

За словами Ірини Мунтян, в області є шість підприємств, в яких є ліцензії на поводження з небезпечними відходами. З них п'ять – приватної форми власності, і один державний – це підрозділ ДСНС. Чи всі вони виконують свої функції згідно з ліцензією, дослідники не знають, сказала Ірина Мунтян.

На початок