Кліматологи з США та Японії зазначили, що площа льоду у Беринговому морі скоротилася до мінімуму за понад п'ять тисяч років. Через це в найближчому майбутньому вода на його поверхні може перестати покриватися кригою.
У своєму дослідженні науковці зазначили, що рівень льодового покриву в Беринговому морі був відносно однаковим в останні десятиліття. Однак взимку 2018 року показники впали вдвічі в порівнянні з тими, що були зафіксовані за останні 40 років. За словами науковців, та сама ситуація відбулася у 2019 році.
"Здається, ми дійсно підійшли до межі та повинні визнати, що найближчим часом лід на Беринговому морі взимку зникне", - сказала одна з авторок дослідження Міріам Джонс, яка почала вивчати цю проблему в університеті Аляски й надалі продовжила спостереження у геологічній службі США в Вірджинії.
Кліматологи зазначили, що для того, аби відновити кліматичну історію льодового покриву моря, команда вчених вимірювала частку ізотопів кисню в зразках торфу з острова святого Матвія. За допомогою отриманих даних вони реконструювали регіональний клімат останніх 5500 років і простежили за тим, як відступав та наступав лід у Беринговому морі. З'ясувалося, що свідчення за 2018 і 2019 роки дійсно були мінімальними.
Фахівці впевнені, що за таких темпів лід в Беринговому морі зовсім зникне. Стрімке скорочення площ пов'язують з глобальним потеплінням. Лід виявився чутливими до зміни рівня освітлення і концентрації вуглекислого газу в атмосфері, а через те, що льодовий покрив стає тоншим, це ще більше прискорює танення, оскільки морська поверхня буде поглинати ще більше тепла і сонячного світла.
Довідка. Берингове море — найбільше з далекосхідних морів на півночі Тихого океану. Воно розташоване між двома материками — Азією і Північною Америкою. Зазвичай в березні лід покриває значні площі від Берингової протоки південніше, майже до Алеутських островів. Середня глибина — 1640 м, найбільша — 4151 м.
Що відомо
- За останні десятиліття кількість льодовикових озер зросла по всьому світу більш ніж на половину. Через зміни клімату льодовики почали швидше танути та відступати, а на цьому місці почала збиратися вода.
- Американські вчені з університету штату Огайо заявили, що крижаний покрив Гренландії продовжить танути, навіть якщо людство зупинить кліматичну кризу.