Кліматичні зміни спричинили зростання кількості льодовикових озер у світі — вчені

Кліматичні зміни спричинили зростання кількості льодовикових озер у світі — вчені

Кліматичні зміни спричинили зростання кількості льодовикових озер у світі — вчені
. Ілюстративне фото/Pixabay

За останні десятиліття кількість льодовикових озер зросла по всьому світу більш ніж на половину. Через зміни клімату льодовики почали швидше танути та відступати, а на цьому місці почала збиратися вода.

Як повідомляє The Guardian, учені проаналізували понад чверть мільйона супутникових знімків, щоб оцінити, як на озера, утворені таненням льодовиків, впливають кліматичні зміни та інші природні явища.

Зображення показують, що кількість льодовикових озер зросла на 53% між 1990 і 2018 роками. Крім цього, площа, яку озера покривають, збільшилась приблизно на 51%. дані показали, що 14 394 льодовикових озера поширились на майже 9 000 квадратних кілометрів поверхні планети.

"Наші висновки показують, як швидко поверхневі системи Землі реагують на кліматичні зміни та глобальне потепління. Що ще важливіше, наші результати допомагають заповнити прогалину в науці, тому що до цього часу не було відомо, скільки води зберігається у льодовикових озерах", — сказав професор з питань клімату та змін навколишнього середовища у британському університеті Ексетера Стівен Гаррісон.

Льодовикові озера є важливим джерелом прісної води для багатьох людей у ​​світі, особливо в горах Азії та частині Південної Америки. Утім, такі озера також представляють загрозу повені, яка може зруйнувати села, змити дороги, трубопроводи та іншу інфраструктуру.

Найшвидше кількість озер збільшується у Скандинавії, Ісландії та Росії. Там за кілька десятиліть кількість прісних водойм зросла удвічі. Науковці додали, що там збільшення кількості озер не є суттєвим, оскільки всі вони відносне невеликі за площею.

За словами науковців, у регіонах, таких як Патагонія Частина Південної Америки, розташована на південь від річок Ріо-Колорадо в Аргентині і Біобіо в Чиліта Аляска, льодовикові озера зростали повільніше, утім їх розмір набагато більший. Згідно з доповіддю науковців, три найбільші патагонські озера збільшувались набагато повільнішими темпами, утім все ж досягли 3582 квадратних кілометрів у 2018 році, що на 27 квадратних кілометрів більше з 1990 року.

Учені зазначили, що раптові збільшення об'єму воду у льодовикових озерах може бути небезпечної, особливо для гідроелектростанцій Гімалаїв, трубопровід Аляски, які проходять через гори, основні автомобільні дороги, такі як Каракорумське шосе між Китаєм та Пакистаном, коридор, який щороку перевозить товари на мільярди доларів.

"Чим більша кількість озер, тим більше в них стікає води, яка може спричинити повені. справжня небезпека у багатьох долинах, пов’язаних із льодовиками, що відступають, наприклад, у частинах Гімалаїв та Анд", - сказав Гаррісон.

Науковці додали, що через повені від льодовикових озер за минуле століття загинули десятки тисяч людей і було знищено цінну інфраструктуру.

Що відомо

  • Американські вчені з університету штату Огайо заявили, що крижаний покрив Гренландії продовжить танути, навіть якщо людство зупинить кліматичну кризу.
На початок