Рада не призначила членів конкурсної комісії для САП. Хто вони та що це означає для України

Рада не призначила членів конкурсної комісії для САП. Хто вони та що це означає для України

Рада не призначила членів конкурсної комісії для САП. Хто вони та що це означає для України УНІАН

Верховна рада не затвердила склад представників парламенту в комісії, яка на конкурсній основі має обирати нового голову Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Від цього залежить, чи отримає Україна 600 мільйонів євро макрофінансової допомоги, та подальші умови безвізу з Європейським Союзом.

Конкурсна комісія складається з 11 осіб: 4 представників ради прокурорів, яких визначили раніше, та від шести кандидатів, делегованих Верховною радою.

Проєкт постанови №3898 підтримали тільки 211 депутатів при 226 мінімально необхідних. Серед них — 176 представників "Слуги народу", а також 22 депутати з ОПЗЖ, 9 з депутатської групи "За майбутнє", 11 представників депутатської групи "Довіра", два позафракційних депутати і один депутат від "Батьківщини". Зі свого боку представники "Голосу" і "Європейської солідарності" проголосували проти.

Це вже друга невдала спроба парламенту змінити представників у конкурсній комісії САП. Наразі проєкт відхилено та знято з розгляду.

Попереднє голосування з дещо іншими кандидатами закінчилося відхиленням у середині липня. Тоді Рада мала обрати Дмитра Журавльова, Віталія Куца, Андрія Мелешевича, В’ячеслава Навроцького, Богдана Романюка, Євгена Соболя та Ларису Удалову. Таким чином: двоє представників від групи "Довіра", один від "Голосу" і четверо від "Слуг народу".

За кого мали голосувати в Раді та що про них відомо

За даними Центру протидії корупції, від ОПЗЖ комітет обрав керівника і партнера адвокатського об'єднання "ГуДеГ" Андрія Гуджалу. До 2019 року він працював в органах прокуратури. Під час аналізу декларацій експрокурора було виявлено неточності. Так, у декларації за 2016 рік він не вказав жодного житла у Києві або передмісті, хоча вже з березня 2016 року почав працювати у ГПУ.

У своїй автобіографії Андрій Гуджал зазначив, що його дружина є лаборанткою у "Сінево": у 2018 році її дохід становив близько 7 тис. грн, у 2017 та 2016 – близько 10 тис. грн, а у 2015 – 12 тис. грн. З такими доходами вона в останній декларації зазначає про наявність 18 тис. доларів готівки. 

При декларуванні авто Гуджала не вказав модель своєї "Мазди" та значно занизив її вартість, вказавши 8 тис. доларів.

Від "Довіри" обрали професора кафедри права Приватного вищого навчального закладу "Європейський університет" Анну Власову. У своїй декларації за 2018 рік, яку вона подавала як кандидат до ВККС, ВРП та ДБР, вказані син та дочка. Квартира за декларацією належить дочці, але зазначено, що власник не надав інформації про вартість на дату набуття. Так само на доньці в декларації зазначений автомобіль "Тойота" за 49 тисяч гривень, набутий 16.10.2018 року. Власова зазначає фактичне місце проживання в Ірпені, проте не зазначає жодного об’єкта нерухомості у цьому місті, навіть в оренді чи на праві користування. 

Читайте також: "Відставка Холодницького: 7 гучних справ і скандалів за участі ексочільника САП"

Іншим кандидатом від цієї депутатської групи обрали Богдана Романюка – професора кафедри транспортного права і логістики Національного транспортного університету Впродовж 1977–1994 років Романюк обіймав керівні посади в центральному апараті МВС України. Від 1994 до 1997 років – начальник УМВС у Львівській області. 1997 року відряджений до Міжвідомчого науково-дослідного центру з проблем боротьби з організованою злочинністю при Координаційному комітеті по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю при Президентові України (підпорядковується Раді національної безпеки й оборони України).

Від політичної сили "Слуга народу" комітет чотирьох претендентів, одним з яких став Віталій Куц член Всеукраїнської кримінологічної асоціації та Всеукраїнської асоціації кримінального права. Академія прокуратури ліквідована законодавством, зокрема, через низьку ефективність. Наразі їй на заміну утворено Тренінговий центр. Куц вказав, що його антикорупційний досвід полягає у причетності до роботи з антикорупційним законодавством з 1995 року.

Куц був пов'язаний з історією, коли поліція зупинила його сина через стан наркотичного сп’яніння. Тоді батько відповів, що сина виправдали й суд не призначив покарання через неналежно складений протокол поліцією. Водночас у реєстрі судових рішень є кілька справ щодо таких порушень його сином, за одне з яких у 2017 році він був визнаний винним та отримав штраф. 

Другим кандидатом став завідувач кафедри державно-правових дисциплін та адміністративного права Центрально державного педагогічного університету Євген Соболь. Згідно з декларацією, у квітні 2019 року разом із дружиною придбав однокімнатну квартиру, ринкова вартість квартири у тому ж районі складає близько 100 тисяч доларів. 

Третій кандидат від "Слуги народу" — Олексій Дрозд. Він працює начальником відділу докторантури та ад’юнктури Національної академії внутрішніх справ України. 

У своїй декларації вказує придбання земельної ділянки площею 0,24 га за 49 594 грн у с. Хотів Київської області 2017 року, хоча ринкова вартість земельної ділянки може бути значно вищою. Також 2018 року дружина придбала авто Volkswagen Golf 2015 року випуску за 179 тис. грн. Сьогодні вартість авто такої ж марки коливається від 265 тис. грн до 415 тис. грн. 

Останній кандидат В’ячеслав Навроцький – професор кафедри теорії права та прав людини Українського Католицького Університету, є засновником та керівником громадських організацій Львівський форум кримінальної юстиції та Західноукраїнський центр примирення та правозахисту "Консенсус". 

До складу відповідної комісії також мають увійти чотири особи, яких Рада прокурорів визначила ще в червні. Це Роман Куйбіда, Нона Цоцорія, Драго Кос, а також Томас А. Фаєрстоун.

Чому комісія така важлива

Комісія повинна запропонувати для призначення нового керівника САП замість Назара Холодницького, який нещодавно звільнився.

Напередодні Євросоюз, країни G7 і Світовий банк письмово звернулися до української влади про необхідність організувати прозорий, незалежний та політично нейтральний відбір нового очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Від цього залежить, чи отримає Україна 600 мільйонів євро макрофінансової допомоги.

Країни G7 відзначили, що забезпечення незалежності, цілісності та надійного правового статусу таких установ, як САП, є важливим елементом міжнародних зобов’язань України, у тому числі в рамках співпраці з ЄС та постійної підтримки з боку міжнародних фінансових установ. 

Крім цього, голосування за сумнівну комісію та кандидатів, що не відповідають закону з обрання керівника САП порушує умови безвізу з Європейським Союзом і може запустити механізм його тимчасового зупинення або можливого перегляду.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди