У Криму набирають обертів "сімейні репресії" проти кримських татар — правозахисниця

У Криму набирають обертів "сімейні репресії" проти кримських татар — правозахисниця

Ексклюзивно
У Криму набирають обертів "сімейні репресії" проти кримських татар — правозахисниця
Обшук у Джанкойському районі 24 жовтня 2023 року. Фото: Кримська солідарність

У тимчасово окупованому Криму набирають обертів "сімейні репресії" щодо кримських татар. У щонайменше 17 родинах від двох до чотирьох заарештованих та засуджених є близькими родичами, які відомі правозахисникам.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомила Суспільному Крим громадянська журналістка, правозахисниця Лутфіє Зудієва.

"Арешти, обшуки в деяких сім'ях повторюються і повторюються не один раз. У деякі родини силовики приходять двічі, тричі. Ця практика набуває такого хронічного характеру, і зараз у нас є щонайменше 17 родин, у яких від двох до чотирьох політичних в'язнів припадають один одному близькими родичами. Це тільки ті дані, про які нам відомо, тому що люди погодилися на публічність і розповідали нам про арешти, про свої історії. Величезна кількість репресій у Криму перебувають у тіні", — розповіла вона.

За словами правозахисниці, репресії нашаровуються одна на одну через те, що під ударом опиняється не тільки сама людина, яку взяли і посадили до в'язниці, а й її близькі.

Водночас наразі найпоширеніша стаття, за якою у Криму засуджено вже 106 людей — причетність до терористичної діяльності (ч. 2 ст. 205.5 КК РФ), а саме до ісламської політичної партії Хізб ут-Тахрір.

Так, 24 жовтня, в селищі Азовське Джанкойського району в будинку тестя політв'язня Різи Омерова — Амета Баірова ФСБ та "поліція" провели обшук. За його словами, окупанти нібито шукали вибухівку. З адвокатами чоловіку зв'язатися не дозволили. Силовики нічого не знайшли та пішли, а також не залишили жодних документів.

"Пішли в гараж, переглянули, пішли в будинок зайшли, "Ось бачите, а ви нервували". А як не нервувати, зятя ні за що посадили, абсолютно ні за що, нічого на нього немає", — розповів Баіров "Кримській солідарності".

Зять чоловіка — фігурант Білогірської групи у "справі Хізб ут-Тахрір" Різа Омеров. Окупанти затримали його у червні 2019 року. Згодом засудили до 13 років позбавлення волі, звинувативши у тероризмі. Загалом у цій родині троє політв'язнів.

Під репресії росіян потрапила й родина Лілі Сейтумерової з Бахчисараю. За ґратами її брат Рустем Сейтмеметов і три сини — Сейтумер, Осман і Абдулмеджит. Останнього окупанти затримали 24 серпня, він у СІЗО. Решту росіяни засудили на строки від 13 до 17 років за сфабрикованими справами, звинувативши у тероризмі.

Дослідниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова повідомила Суспільному Крим, що до цього причетний один і той самий слідчий ФСБ — Дмитро Громашов.

"Це він постійно фабрикує ці справи, більшість справ у звинуваченні в участі Хізб ут-Тахрір кримських мусульман. Якраз він і веде і це все фабрикує, це звісно все шито білими нитками... Вони спочатку заарештовують одного члена родини, потім вони просто на цьому ґрунті, що він вже терорист, будують, ніби це його близьке оточення, його брати, його родичі, його батько, наприклад, що вони всі теж терористи. Тобто фабрикація справ проходить простіше для них. Це для них менше роботи. Саме тому вони таким чином арештовують людей", — зазначила Сєдова.

Вона уточнила, що наразі правозахисники збирають дані щодо причетних до репресій в окупованому Криму, аби країни світу запровадили санкції проти Росії.

Ісламська політична партія Хізб ут-Тахрір визнана терористичною тільки на території Росії через те, що члени цієї організації систематично критикували окупаційну владу за репресії мусульман. Водночас Хізб ут-Тахрір вільно діє у більшості країнах світу, у тому числі в Україні.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

На початок