Європейська комісія 8 листопада планує представити оцінку прогресу, досягнутого Україною в її заявці на членство. Це є ключовим кроком у рішенні блоку щодо початку переговорів про вступ з Києвом.
Про це повідомляє Reuters з посиланням на трьох чиновників.
Оцінка буде представлена в щорічному звіті Єврокомісії, у якому буде детально описано, наскільки країни, які бажають приєднатися до блоку, просунулися у виконанні необхідних економічних, правових та інших критеріїв.
Очікується, що Київ отримає позитивну рекомендацію, можливо, за додаткових умов, пов'язаних із боротьбою з хабарництвом та правами меншин, причому останнє питання було порушене Угорщиною, зазначає агентство.
Щодо інших претендентів, то цього тижня посадовець ЄС заявив, що схожу позитивну рекомендацію може отримати Молдова.
Щодо Грузії "все ще не визначено", чи отримає вона офіційний статус кандидата, сказав один з чиновників.
Будь-які рішення щодо розширення вимагають одностайної підтримки всіх членів блоку, чого може бути важко досягти країнам Західних Балкан, вважають чиновники та дипломати ЄС.
Замість цього, за їхніми словами, регіон може отримати додаткову фінансову допомогу від перегляду спільного бюджету блоку, про що також має прийняти рішення на грудневому саміті.
Reuters зазначає, що під час саміту лідерів ЄС 14-15 грудня очікується прийняття рішення щодо початку офіційних переговорів про членство з Україною.
Що відомо про вступ України в ЄС
Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.
"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.
"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:
- реформа Конституційного суду;
- продовження судової реформи;
- антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
- боротьба з відмиванням коштів;
- втілення антиолігархічного закону;
- узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
- зміна законодавства про нацменшини.
13 вересня президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила послам ЄС, що Україні та Молдові необхідно надати членство, щоб не допустити їхнього потрапляння під вплив країн, які не поділяють цінності блоку.
22 вересня Bloomberg з посиланням на джерела повідомило, що Єврокомісія готується рекомендувати початок перемовин щодо членства України в Євросоюзі. Після цього лідери ЄС мають підписати надану рекомендацію на грудневому саміті.