Україна могла б отримати переваги членства в ЄС ще до вступу — Мецола

Україна могла б отримати переваги членства в ЄС ще до вступу — Мецола

Роберта Мецола
Президентка Європарламенту Роберта Мецола. Фото: Associated Press

Президентка Європарламенту Роберта Мецола вважає, що Україна та інші країни-кандидати на вступ в ЄС могли б отримати деякі переваги, які дає членство в Європейському союзі ще до того, як фактично приєднаються до блоку.

Про це вона сказала в інтерв'ю The Guardian.

Мецола зазначила, що Європейський Союз повинен почати серйозну хвилю змін, щоб підготуватися до вступу України. Вона також очікує, що країни-члени розпочнуть офіційні переговори з Україною вже у грудні.

"Якщо вони їдуть швидко, ми повинні відповідати цій швидкості", — сказала вона.

Видання зазначає, що багато країн ЄС вважають, що процес вступу України в ЄС займе чотири-п'ять років. Але Мецола відображає свіжу думку деяких лідерів ЄС про те, що блоку необхідно прискорити вступ України та балканських держав, які також подали заявку, щоб зменшити ризик російського впливу на ці країни.

Мецола хоче, щоб офіційні переговори про вступ України почалися до Різдва. Рішення залишається за міністрами ЄС, які офіційно зустрінуться в грудні після публічного звіту в жовтні про прогрес України в реформуванні судової системи, стримуванні корупції та відкритті ринків.

"Я очікую конкретного результату, тому що найгіршим сигналом може бути те, що ми поставили цим людям цілі та терміни, яких ми самі не можемо досягти", — сказала президентка ЄП.

При цьому вона вважає, що немає потреби чекати приєднання до ЄС, щоб країни-кандидати могли скористатися деякими перевагами членства. Зокрема, країни-кандидати можуть отримати доступ до безкоштовного мобільного зв'язку в роумінгу в ЄС.

"Якщо ми збираємося поширити роумінг на ці країни, давайте це зробимо. Оператори мереж готові це зробити", — сказала Мецола.

Для бізнесу, за її словами, можуть бути зняті торговельні бар’єри.

"Період до вступу також означає доступ до коштів, доступ до університетів, доступ для студентів, можливість вийти на внутрішній ринок, незалежно від того, застосовуємо ми імпортні чи експортні тарифи. Ми роками говорили, що Україна не може бути підключена до європейської електромережі. На це нам знадобилися дні, коли почалася війна. Зрештою, це завжди йшлося про політичну волю", — зазначила президентка Європарламенту.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

13 вересня президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила послам ЄС, що Україні та Молдові необхідно надати членство, щоб не допустити їхнього потрапляння під вплив країн, які не поділяють цінності блоку.

22 вересня Bloomberg з посиланням на джерела повідомило, що Єврокомісія готується рекомендувати початок перемовин щодо членства України в Євросоюзі. Після цього лідери ЄС мають підписати надану рекомендацію на грудневому саміті.

На початок