Дітей дедалі менше. Чому на Львівщині знизилась народжуваність

Дітей дедалі менше. Чому на Львівщині знизилась народжуваність

Дітей дедалі менше. Чому на Львівщині знизилась народжуваність
Ілюстративне фото: Pixabay

В Україні загалом, як і у Львові зокрема, з кожним роком знижується народжуваність. Минулого року під час повномасштабної війни в Україні народилося понад 200 тисяч немовлят і якщо порівняти з 2018 роком, цифри зменшилися приблизно на 61%. У Львові у 2022 році народилось 17 690 немовлят, хоч ще два роки тому народжуваність становила майже 21 тисячу.

Чому і відколи у Львові почала падати народжуваність та що може знизити демографічну кризу дізнавалось Суспільне.

Рівень народжуваності на Львівщині знижуються останні кілька років

За словами начальниці управління охорони здоров’я Львівської міської ради Марти Матюшко, у Львові спад прийнятих пологів та народжуваності спостерігається упродовж останніх кількох років.

Хоча до Львова переїхало чимало жінок з числа внутрішньо переміщених людей, чимало через війну й виїхало. Ще частина сімей відклала народження дитини в очікуванні більш безпечного періоду або — після війни.

Так, за даними управління охорони здоров’я Львівської міської ради, за дев’ять місяців 2023 року у пологових, які розташовані на території Львова, а це пологові ТМО 1, ТМО 3, Львівський обласний перинатальний центр та пологовий Львівської обласної клінічної лікарні, прийняли 7 352 пологів і народилось 7 445 діток. Загалом у Львівській області прийняли 12 224 пологів і народилось 12 332 дітей.

За увесь минулий 2022 рік кількість пологів, які прийняли у лікарнях Львова, становила 9 382, під час яких народилось 9 551 дитина. По Львівщині — прийняли 16 976 пологів і народилось 17 690 дітей.

Рік до того, у 2021 році, кількість пологів була більшою і становила по пологових, що на території Львова — 10 159 пологів і 10 322 народжених дітей, а по пологових Львівської області — 19 113 пологів і 19 440 народжених дітей.

У середньому на понад тисячу новонароджених було більше у 2000 році. Зокрема, у пологових Львова прийняли 10 409 пологів, а народилось 10 584 дітей, по області цифри наступні: прийняли 20 675 пологів і 20 970 діток народилось.

Перша дитина, а саме хлопчик, після капітального ремонту пологового корпусу Львівської обласної клінічної лікарні, народилась 2 лютого 2022 року. За увесь цей рік тут прийняли 1 091 пологи, у результаті яких народилося 1 108 дітей. Серед них — 27 двієнь та дві трійні.

За словами завідувача пологового відділення Львівської обласної лікарні Володимира Солощенка, за девʼять місяців 2023 року, у цьому пологовому прийняли 955 пологів, де народилося 964 дитинки. Серед них — 17 двієнь.

"Думаємо, що до кінця року ця цифра складатиме понад 1300 пологів", — каже завідувач пологового.

Як зазначив Володимир Солощенко, їхній пологовий будинок опікується пацієнтками з екстрагенітальною патологією та патологією вагітних. Щодо першого, то за 9 місяців 2023 року тут розродили 28 жінок із цукровим діабетом, 78 жінок мали серцеву патологію, також були пацієнтки із хворобами крові.

За цей же період допомогли 24 ургентним пацієнткам з відшаруванням плаценти. Усього здійснили 336 кесарських розтини. При потребі, за словами медика, жінок, які мають проблеми зі здоров’ям, консультують ендокринологи, неврологи, кардіохірурги чи кардіологи, ревматологи, урологи чи хірурги.

Що вплинуло на народжуваність

Про те, що ситуація з народжуваністю щороку погіршується зазначає також заступниця начальника Головного управління статистики у Львівській області Ірина Рихальська. Особливо помітний спад народжуваності відбувся у час пандемії коронавірусу, коли смертність мало не вдвічі перевищувала народжуваність.

За словами співрозмовниці, за 30 років незалежності саме у 2021 році рівень народжуваності був найнижчим, а рівень смертності й природного скорочення — найвищі.

Зараз повної картини щодо народжуваності та смертності Державна служба статистики України не веде. Усе через початок повномасштабного вторгнення та тимчасове захоплення українських території.

"З початку повномасштабної війни ми не маємо повного міжрегіонального обміну даними щодо народжуваності, адже через те, що з окупованих територій або тих, де ведуться активні бойові дії, його не можливо проводити. Новонароджену дитину можна реєструвати в будь-якій області України. Те, що рівень народжуваності впав — однозначно, але наскільки саме, наразі неможливо точно сказати", — пояснила Ірина Рихальська.

За її словами, на кількість народження впливає також те, що коли навіть пара народжує, то кількість дітей у них є низькою. У середньому це одна дитина. Коли б у парі народжували по двоє чи троє дітей, ситуація могла б внормуватись і навіть покращитись.

На думку сімейної психологині Наталії Іванець, в останні роки перед українцями постало чимало бар’єрів, що у результаті вплинуло на чисельність українців та народжуваність.

"Економічна нестабільність, політична напруженість, епідемія коронавірусу, а тепер і війна знизили рівень життя і здоров’я українців та вплинули на їхню стресостійкість і фінансову складову сімей. Чимало жінок, а дехто з дітьми, виїхали за кордон, втікаючи від війни, натомість чоловіки пішли на війну або, будучи військовозобов’язаними, не могли виїхати разом з дружинами. Фізично розділені пари відклали народження дітей, навіть якщо до того планували народити. Крім того, пари не відчувають підтримки від держави — розуміють, що їм буде складно без житла, стабільної заробітної плати тощо", — каже Наталія Іванець.

На початок