Міністр оборони України Рустем Умєров провів телефонну розмову з главою Міністерства оборони США Ллойдом Дж. Остіном.
Про це Умєров повідомив у соціальній мережі Х.
"Відбулася змістовна розмова з міністром Остіном. Поінформував свого американського колегу про ситуацію на полі бою", — написав Рустем Умєров.
Він висловив подяку керівництву США і главі Пентагону за надання Україні далекобійних ракет ATACMS.
"Ця зброя матиме значний вплив на полі бою", – наголосив Умєров.
У Пентагоні зазначили, що Остін та Умєров обговорили успішні результати зустрічі контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн", яка відбулася минулого тижня у Брюсселі й останні події в Україні.
"Міністр оборони США Ллойд Дж. Остін ІІІ розмовляв сьогодні телефоном з міністром оборони України Рустемом Умеровим, щоб підкреслити постійну підтримку США Україною перед обличчям російської агресії. Держсекретар Остін підтвердив зобов’язання Адміністрації просити у Конгресу ресурси, необхідні для того, щоб Україна могла продовжувати захищати свій народ", — йдеться у повідомленні Пентагону.
Обидва міністри пообіцяли підтримувати тісний контакт.
Що відомо про передачу ATACMS Україні?
Комітет із закордонних справ Палати представників Конгресу США 21 червня ухвалив проєкт резолюції, який закликає уряд передати Україні ATACMS.
22 вересня телеканал NBC News поінформував, що глава Білого дому Джо Байден під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським пообіцяв надати "невелику кількість" ATACMS.
Згодом Financial Times із посиланням на джерела вказувала, що адміністрація Байдена ухвалила рішення відправити в Україну ракети ATACMS ще до візиту Зеленського, але не хотіла про це оголошувати.
Опісля секретар Ради нацбезпеки й оборони Олексій Данілов оголосив, що Україна не буде використовувати ATACMS для ударів по території РФ.
3 жовтня Bloomberg стверджувало, що у Пентагоні заявили про готовність передати Україні частину ракет ATACMS, як тільки американський президент Джо Байден ухвалить відповідне рішення.
Газета The Washington Post із посиланням на джерела 17 жовтня написала, що українські військові вперше завдали удару по позиціях російських окупантів американськими далекобійними ракетами ATACMS.
Того ж дня ввечері президент Володимир Зеленський підтвердив використання ракет ATACMS українськими військовими на полі бою.
Речниця Ради національної безпеки США Адрієнн Вотсон 17 жовтня заявила, що Україна отримала ATACMS із дальністю до 165 кілометрів.
Що відомо про ATACMS
ATACMS (Army Tactical Missile System) — це американський оперативно-тактичний ракетний комплекс із балістичною ракетою, які виробляє компанія Lockheed Martin. Армійський тактичний ракетний комплекс в залежності від модифікації вражає цілі на відстані від 165 до 300 кілометрів, пише виробник.
Це клас ракет "земля-земля", тобто запускаються з землі та вражають наземні цілі. ATACMS не тільки далекобійні, а й високоточні.
Однак головне, що для запуску ракет призначені пускові установки М142 HIMARS та M270 MLRS, які Україна використовує у захисті території від Росії.