Військова адміністрація в Нетішині: для чого створили і як ділитимуть повноваження з місцевим самоврядуванням

Військова адміністрація в Нетішині: для чого створили і як ділитимуть повноваження з місцевим самоврядуванням

Військова адміністрація в Нетішині: для чого створили і як ділитимуть повноваження з місцевим самоврядуванням
Приміщення Нетішинської міської ради, яка поки працює у штатному режимі. Фото: Нетішинська міська рада

Тринадцятого жовтня президент Володимир Зеленський своїм указом утворив на Хмельниччині Нетішинську міську військову адміністрацію. Також підписав розпорядження про призначення її начальником СБУ-шника Григорія Олендру. Сьогодні, 17 жовтня, у Хмельницькій обласній військовій адміністрації спробували пояснити, з чим пов'язане таке рішення і як ділитимуть повноваження обраний містянами Нетішинський міський голова та призначений президентом начальник військової адміністрації.

Думаю, президент керувався питаннями безпеки та оборони ХАЕС, — Сергій Тюрін

За словами першого заступника начальника Хмельницької ОВА Сергія Тюріна, наразі в обласній адміністрації проходять узгоджувальні наради з Нетішинським міським головою Олександром Супрунюком та новим начальником Нетішинської міської військової адміністрації Григорієм Олендрою.

"Ми проговорюємо питання подальшої взаємодії та співпраці, адже важливо, щоб міська рада надала весь свій досвід та усі свої напрацювання для того, щоб подальше життєзабезпечення міста було на належному рівні. Нам важливо, щоб начальник Нетішинської МВА забезпечив виконання усіх покладених на нього завдань та належний рівень безпеки в громаді, адже у Нетішині знаходиться важливий державний об'єкт критичної інфраструктури, який необхідно охороняти, оберігати, адже російські загарбники мають безліч жахливих планів щодо нашої енергетичної безпеки. Тому подальша робота має бути злагодженою і проводитися спільно із Шепетівською РВА та Хмельницькою ОВА. Наше завдання зараз — реалізувати максимально правильно і втілити у життя ті укази, які прийняті Головнокомандувачем щодо міста Нетішин. Хочу подякувати президенту за такі ініціативи та рішення, адже безпека нашої енергетичної сфери та населення є критично важливими", — заявив на брифінгу Сергій Тюрін.

Військова адміністрація в Нетішині: для чого створили і як ділитимуть повноваження з місцевим самоврядуванням
Перший заступник начальника Хмельницької ОВА Сергій Тюрін під час брифінгу щодо створення на Хмельниччині Нетішинської міської військової адміністрації. 17 жовтня 2023 рік. Фото: Суспільне Хмельницький

Щодо потреби створення військової адміністрації у Нетішині, то Сергій Тюрін пояснив: відповідно до законодавства, її введення можливе через низку різних ситуацій — як через загрозу оточення, так і через посилення безпеки та оборони.

"Щодо підстав прийняття рішення президентом, то я їх не коментуватиму, адже мені достеменно не відомо, які саме ризики чи загрози бралися до уваги. Закон передбачає, що в обгрунтованих випадках вводиться така військова адміністрація на території, де введений правовий режим воєнного стану. У нас режим воєнного стану введений на території усієї України, тому в будь-якому населеному пункті, де є певні ризики чи де треба підсилити охорону тих стратегічних об'єктів, які там знаходяться, можна створювати військові адміністрації", — каже Тюрін.

Частина повноважень поки залишатиметься у місцевого самоврядування, — Тюрін

Повноваження військової адміністрації передбачені законом, але частина повноважень, зі слів першого заступника Хмельницької ОВА, залишається наразі у міської ради.

"Нетішинська міська рада продовжує свою роботу, міський голова залишається на місці, тому ми і закликаємо місцеве самоврядування до спільної взаємодії та співпраці, проводимо з ними координаційні узгоджувальні наради. Завтра продовжиться робота в Нетішинській міській раді, де вже новопризначений начальник міської військової адміністрації окремо з міським головою будуть напрацьовувати свою подальшу роботу та співпрацю. Я сподіваюся і вірю, що мудрість керівників забезпечить знаходження тих правильних компромісних рішень, щоб безпека та належний рівень організації усіх процесів в громаді продовжився", — пояснив Тюрін.

Він також додав, що хоч законодавство і передбачає, що Верховною Радою може бути розглянуто ініціативу президента щодо передачі усіх повноважень місцевого самоврядування до начальника військової адміністрації, це вживається у вичерпних випадках і таке подання потребує істотного обгрунтування.

"Наразі питання передачі усіх повноважень до начальника військової адміністрації не розглядається, тому міський голова Нетішина продовжить свою роботу. Він як політична фігура, як керівник міської ради, продовжить виконувати відповідні завдання, адже у нього в підпорядкуванні знаходяться комунальні підприємства та різні заклади", — каже Сергій Тюрін.

Тим часом обласною адміністрацією буде визначено структуру Нетішинської військової адміністрації та затверджено її штат.

"Наразі зареєстровно юридичну особу публічного права — Нетішинську міську військову адміністрацію. Відсьогодні її начальник офіційно розпочав роботу. Зараз обласна адміністрація напрацьовує штат та структуру Нетішинської міської адміністрації. Спочатку вона буде мінімальна, але в подальшому буде розширюватися відповідно до потреб, відповідно до тих завдань, які формуватиме начальник військової адміністрації. Він відповідатиме за безпеку, оборону, бюджетний процес, освітянські заклади, медицину тощо", — зазначив Тюрін .

Поки ми працюємо у штатному режимі, — Олександр Супрунюк

Своєю думкою щодо ситуації із "двовладдям" у Нетішині мав поділитися під час брифінгу в Хмельницькій ОВА і Нетішинський міський голова Олександр Супрунюк. Утім, в останню хвилину виявилося, що його на брифінгу не буде. В обласній адміністрації пояснили – міський голова Нетішина виступить уже після узгодження усіх питань з ОВА та новим начальником міської військової адміністрації.

Утім, напередодні брифінгу в своєму відеозверненні Олександр Супрунюк прокоментував рішення зі створення Нетішинської військової адміністрації.

Зокрема, Супрунюк сказав, що поки не буде прийняте рішення на рівні Верховної Ради України про повноваження Нетішинської МВА і, відповідно, органів місцевого самоврядування міста Нетішин, то і він, як міський голова, і виконком, і міська рада працюватимуть в штатному режимі.

"Ніхто не ставить під сумнів указ президента. Це рішення приймалося не просто так, наскільки розумію для цього були серйозні підстави, і ми готові підтримувати усі ті конструктивні речі, які на користь захисту нашої батьківщини і безпосередньо Хмельницької атомної електростанції у місті Нетішин. Щодо діяльності міської ради та повноважень міського голови, виконкому, то ми попередньо узгодили ці позиції з Хмельницькою ОВА. Ми готові співпрацювати і допомагати, як і допомагали раніше нашим силовим структурам, Збройним силам, Нацгвардії для того, щоб перемога настала найшвидше", — сказав Олександр Супрунюк.

Тим часом, в соціальних мережах під відео Нетішинського міського голови жителі області залишають різні коментарі. Одні схвально відгукуються щодо рішення президента, інші називають це наступом на децентралізацію та узурпацією влади в країні. Депутат Старокостянтинівської міської ради Сергій Жмурко висловив припущення, що наступним містом, де може бути створено військову адміністрацію, стане Старокостянтинів, "бо такому " безпрєдєлу" пора покласти край".

Військова адміністрація в Нетішині: для чого створили і як ділитимуть повноваження з місцевим самоврядуванням
Коментарі під відеозверненням Нетішинського міського голови Олександра Супрунюка від 16 жовтня 2023 року. Фото: скріншот Facebook/Олександр Супрунюк

Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок