Мавпа отримала генетично модифіковану свинячу нирку і прожила 2 роки

Мавпа отримала генетично модифіковану свинячу нирку і прожила 2 роки

Довгохвоста макака
Довгохвоста макака, 25 березня 2013 року, Сінгапур, фото: AP

Дослідники американської біотехнологічної компанії eGenesis та Гарвардської медичної школи пересадили мавпі генетично модифіковану свинячу нирку, з якою тварина прожила понад два роки.

Про це пише The Guardian з посиланням на наукову працю, опубліковану у журналі Nature.

Зазначається, що науковці заявили про великий прогрес у галузі трансплантації органів після того, як мавпа прожила більш як два роки з генетично модифікованою свинячою ниркою. Учені бачать генетично змінених свиней потенційним рішенням глобальної нестачі донорів для пацієнтів з органною недостатністю.

Виконавчий директор eGenesis доктор Майкл Кертіс сказав, що "надзвичайна віха" дає надію на цей підхід і "може прокласти шлях до кращих результатів для незліченної кількості людей, які потребують рятівної трансплантації органів".

Дослідники десятиліттями вивчали, чи можуть органи тварин працювати належним чином і безпечно в організмі людини без їхнього відторгнення імунною системою пацієнта, але виклики виявилися величезними.

Для останнього випробування дослідники використовували інструмент редагування генів під назвою Crispr, щоб змінити гени мініатюрних свиней Юкатану перед пересадкою їхніх нирок макак. Були змінені гени, щоб запобігти відторгненню органів і видалити свинячі віруси, які потенційно могли активуватися в реципієнтах.

Науковці пересадили орган 21 мавпі. Вони зазвичай виживали лише 24 дні. Але коли вчені додали сім людських генів, які зменшують згортання крові, запалення та інші імунні реакції, мавпи жили в сім разів довше, переважно упродовж 176 днів.

У поєднанні з лікуванням для придушення імунної системи що одна мавпа прожила понад два роки – 758 днів – з пересадженим органом.

Команда використовує юкатанських мініатюрних свиней як донорів, оскільки в стадії зрілості їхні нирки приблизно такого ж розміру, як у дорослої людини. Під час випробувань на мавпах нирки трансплантували у віці двох-трьох місяців, коли органи були набагато меншими.

Професор Тацуо Каваї, автор дослідження з Гарвардської медичної школи, сказав, що вчені очікують, що модифіковані органи свині працюватимуть краще у людей, ніж у мавп, тому що "вони краще підходять".

На початок