ВАКС продовжив запобіжний захід ексголові "Нафтогазу" Коболєву

ВАКС продовжив запобіжний захід ексголові "Нафтогазу" Коболєву

ВАКС продовжив запобіжний захід ексголові "Нафтогазу" Коболєву
. Засідання ВАКС 14 квітня 2023 року, розгляд клопотання НАБУ щодо продовження строків розслідування у справі ексголови "Нафтогазу" Коболєва. Фото: Суспільне

Вищий антикорупційний суд на місяць продовжив запобіжний захід у вигляді низки зобов'язань колишньому голові правління НАК "Нафтогаз" Андрію Коболєву. При цьому заборону на виїзд за кордон без дозволу скасували.

Про це повідомив кореспондент Суспільного.

Прокурорка САП Валентина Гребенюк просила на два місяці продовжити запобіжний захід, а саме зобов'язання, термін яких закінчувався 10 жовтня. Згідно із ними, Коболєв має:

  • прибувати за кожною вимогою слідчого та прокурора;
  • не виїжджати за межі України без дозволу;
  • інформувати про зміну місця проживання;
  • утримуватися від спілкування з низкою осіб;
  • здати на зберігання закордонні паспорти;

За словами Гребенюк запобіжний захід потрібно продовжити, адже у справі залишаються ризики. Зокрема, втеча або переховування за кордоном.

"Більшість свідків, щодо яких встановлена заборона на спілкування мають або мали відношення до діяльності НАК "Нафтогаз Україна", тож можуть забезпечити знищення чи спотворення важливих документів. Жодних обставин, які б встановлювали зменшення чи зникнення інших ризиків — не з'явилися", — зазначила прокурорка.

Сторона захисту вказала на необґрунтованість ризиків і просила їх скасувати.

"Щодо впливу на свідків, то жоден із них не дав показів, що розходяться із нашою позицією. Цей запобіжний захід немає ніяких підстав для продовження у тому вигляді, в якому він є і реально обмежує права та свободу Андрія Коболєва на роботу, пересування та допомогу іншим країнам зі своєю кваліфікацією", — говорив адвокат.

Сам же Коболєв заявив: "Ці обов'язки відносно сильно шкодять мої здатності як працювати так і виконувати завдання, які є важливими для забезпечення енергетичної безпеки України та деяких країн Європи. Оскільки я є радником президента Молдови, я допомагаю цій країні завершити процес аудиту боргів перед "Газпромом". Прошу суд клопотання відхилити".

ВАКС продовжив запобіжний захід Коболєву на місяць, скасувавши лише одне із зобов'язань: виїзд за межі країни без дозволу.

Утім, виїхати за кордон Коболєв все одно не може, оскільки за іншим зобов'язанням паспорти здав на зберігання.

Що відомо про справу Коболєва

19 січня правоохоронці повідомили про підозру колишньому голові правління НАК "Нафтогаз України" Андрію Коболєву. За версією слідства, Коболєв отримав премію на 229 мільйонів гривень більше дозволеної законом.

20 січня Вищий антикорупційний суд оголосив перерву в обранні запобіжного заходу Коболєву до 23 січня 2023 року.

У САП повідомили, що справу щодо Коболєва за клопотанням детективів НАБУ та погодженням Спеціалізованої антикорупційної прокуратури розпочали розглядати в суді 19 січня. Прокурор наполягав на застосуванні до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави у розмірі 365 мільйонів гривень.

23 січня Вищий антикорупційний суд залишив клопотання прокурора щодо тримання під вартою Коболєва без задоволення. Спеціалізована антикорупційна прокуратура оскаржила рішення суду про відмову в застосуванні до ексголови правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва запобіжного заходу.

Апеляція Вищого антикорупційного суду призначила Коболєву заставу в розмірі 229 мільйонів гривень. Після цього йому почали збирати гроші на заставу.

ВАКС 14 березня розглянув клопотання щодо зміни запобіжного заходу ексголові "Нафтогазу" Андрію Коболєву. Суд наклав на Коболєва додатковий обов'язок носити електронний браслет, заставу залишив на рівні 229 мільйонів гривень.

Що відомо про премію Коболєва у "Нафтогазі"

Наприкінці грудня 2019 Україна отримала 2,9 мільярда доларів від "Газпрому" за рішенням Стокгольмського арбітражу. Після цього керівництво НАК "Нафтогаз України" проголосувало за виплату премії правлінню компанії у розмірі 1% від цієї суми. Таким чином, сума премії становила 29 мільйонів доларів, або близько 700 мільйонів гривень.

На початку 2020 року тодішній директор НАБУ Артем Ситник повідомив, що триває досудове розслідування щодо премій для керівництва НАК "Нафтогаз" за перемогу над російським "Газпромом" у Стокгольмському арбітражі.

3 березня того ж року Кабінет міністрів заборонив виплачувати керівникам державних компаній зарплатню більш ніж 1,25 мільйона гривень. Раніше повідомлялося, що заробітна плата голови Нафтогазу Андрія Коболєва становить понад 1 мільйон гривень на місяць.

У серпні 2020 Кабінет міністрів встановив максимально допустимий розмір базової винагороди для членів наглядової ради Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в розмірі 246,8 тисячі гривень на місяць.

На початок