"Успіх повинен мати безпрецедентний бонус": члени правління "Нафтогазу" заявили про законність премії Коболєва

"Успіх повинен мати безпрецедентний бонус": члени правління "Нафтогазу" заявили про законність премії Коболєва

"Успіх повинен мати безпрецедентний бонус": члени правління "Нафтогазу" заявили про законність премії Коболєва
"Нафтогаз". Getty Images/Вінсент Манді

Колишні незалежні члени правління НАК "Нафтогаз України" стверджують, що ексголова правління компанії Андрій Коболєв та інші посадовці отримали премії "відповідно до найкращих світових практик корпоративного управління".

Про це повідомляється у спільному листі останнього складу незалежних членів правління "Нафтогазу" Клер Споттісвуд, Бруно Лескуа і Людо ван дер Гейден до прем‘єр-міністра Дениса Шмигаля, текст якого оприлюднений в LinkedIn.

"Андрій Коболєв — справжній український патріот, який зробив чудову роботу, перетворивши це державне підприємство зі збиткового на прибуткове, а згодом, у 2019 році, на його частку припало близько 1/6 державного бюджету України", — зазначив ван дер Гейден.

Він зауважив, що робота керівництва "Нафтогазу", Коболєва та його 40 колег, які зрештою отримали премії, дозволила виграти багатомільярдний позов проти російського газового монополіста "Газпром".

"Справа вважалася безвиграшною. Андрій та його команда довели, що скептики помилялися. Вони були нагороджені 1% за це екстраординарне досягнення. Це принесло уряду України майже 99% із 4,6 мільярдів доларів США", — підкреслив експосадовець.

У листі до Шмигаля члени правління компанії стверджують, що для виділення премії були законні підстави.

"Рішення про премію було ухвалене у повній відповідності до передової світової практики корпоративного управління. Зокрема, фінансовий план "Нафтогазу" на 2018 рік був затверджений у межах компетенції, всі операції були проведені відповідно до фінансового плану", — зазначається в його тексті.

Автори листа наголосили, що Національне антикорупціне бюро може перевірити всі відповідні протоколи та інші документи НАК "Нафтогаз". Окрім того, вони стверджують, що інформація про можливий тиск з боку Коболєва на наглядову раду щодо ухвалення рішення про преміювання є "спотворенням фактів". 

"Ми вірили, що такий безпрецедентний успіх повинен мати безпрецедентний бонус в Україні", — йдеться у тексті документа.

Людо Ван дер Гейден також додав, що НАБУ та суд не опитали жодного з трьох незалежних членів правління "Нафтогазу".

Що відомо про справу Коболєва

19 січня правоохоронці повідомили про підозру колишньому голові правління НАК "Нафтогаз України" Андрію Коболєву. За даними слідства, загалом упродовж 2018 року Коболєву незаконно виплатили коштом компанії понад 229,25 мільйона гривень (різниця між фактично виплаченою премією і максимально допустимим її розміром).

Коболєв відмовився прокоментувати ситуацію Суспільному, зазначивши, що зараз перебуває з адвокатом.

"Вибачте, зараз коментарів не даю. Я зараз з адвокатом. Самі розумієте. Можливо, пізніше", — зазначив він.

20 січня Вищий антикорупційний суд оголосив перерву в обранні запобіжного заходу Коблєву до 23 січня 2023 року.

У САП повідомили, що справу щодо Коболєва за клопотанням детективів НАБУ та погодженням Спеціалізованої антикорупційної прокуратури розпочали розглядати в суді 19 січня. Прокурор наполягав на застосуванні до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави у розмірі 365 млн грн.

Що відомо про премію Коболєва у "Нафтогазі"

Наприкінці грудня 2019-го Україна отримала 2,9 мільярда доларів від Газпрому за рішенням Стокгольмського арбітражу. Після цього керівництво НАК "Нафтогаз України" проголосувало за виплату премії правлінню компанії у розмірі 1% від цієї суми. Таким чином, сума премії становила 29 мільйонів доларів, або близько 700 мільйонів гривень.

На початку 2020 року директор НАБУ Артем Ситник повідомив, що триває досудове розслідування щодо премій для керівництва НАК "Нафтогаз" за перемогу над російським Газпромом у Стокгольмському арбітражі.

3 березня того ж року Кабінет міністрів заборонив виплачувати керівникам державних компаній зарплатню більш ніж 1,25 мільйона гривень. Раніше повідомлялося, що заробітна плата голови Нафтогазу Андрія Коболєва становить понад 1 мільйон гривень на місяць.

У серпні 2020-го Кабінет міністрів встановив максимально допустимий розмір базової винагороди для членів наглядової ради Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в розмірі 246,8 тисячі гривень на місяць.

Читайте також

На початок