"Активний штурм краще починати дронами": розповідь аеророзвідника з Вінниччини

"Активний штурм краще починати дронами": розповідь аеророзвідника з Вінниччини

"Активний штурм краще починати дронами": розповідь аеророзвідника з Вінниччини
Юрій Басюк. Фото: Суспільне Вінниця

"Активний штурм краще починати дронами. Українській армії таких потрібно сотні тисяч щомісяця". Так каже військовослужбовець ЗСУ Юрій Басюк. Україну чоловік захищає з 2014. Був піхотинцем. Нині — аеророзвідник. Про роль аеророзвідки на фронті та "впольовані" трофеї захисник розповів у інтерв'ю Суспільному.

"Я "Мавік" використовував як поштаря"

"Я вже був у 120-й звичайним піхотинцем. Питають: "Ти ж на дронах літаєш?". "Літаю". "То ходімо, у нас тут створюється взвод". Літав на різних дронах. Більше частину на "Мавіках". Було кілька специфічних операцій: я "Мавік" використовував як поштаря. Ми залітали ще до підриву ГЕС нашої Каховської, закидували диверсійним нашим групам, які там працювали, дистанційні підривачі, електродетонатори. Туди було в один бік більше 17 км, більша частина — через Дніпро. І ти летиш, жодних орієнтирів, а треба тримати напрямок", — розповів Юрій Басюк.

Дрони на фронті, каже, це очі, бо допомагають коригувати вогонь, а ще це засіб для ураження цілей, бо можуть скидати ті чи інші боєприпаси.

"На Бахмутському напрямку ми вполювали Тор-М1. Він приїхав. Тільки розвертався, не встиг навіть почати стріляти. Його знищили. Також вдалося знищити 24 танки за п'ять днів. Танк у посадці стоїть, виїжджає на край посадки, робить постріл у наш бік і назад заїжджає. Я дроном ловив виходи, координати розміщення і плюс куди він міг відʼїхати. І у такий спосіб ми їх покоцали трохи".

Був також випадок, коли військовий дрон використав як засіб ППО.

"Я "Лансет" ним збив. Зустрічний курс. Я підіймався, він летить. Долі секунди було на прийняття рішення. І я у нього "Мавіком".

Знищував, розповідає Басюк, дронами й живу силу.

"Наприклад, на Ізюмському напрямку, коли ми виявили їхній склад БК. Там ще трохи сільгоспхімії залишалося, азотна кислота. Ми туди навели артилеристів 40-ї бригади. З другого пострілу попали у середину складу. Вибух був висотою метрів понад триста. Ми думали, що застосували хімічну зброю. Але це був наш удалий постріл. Там було до роти солдат, три танки, ДБТР та кілька "КамАЗів". Кажуть, там було майже 70 людей. Від них навіть капців не лишилося. Там воронка діаметром у 48 м і глибиною 20".

На фронт дрони постачають Мінцифри, "Армія дронів" та волонтерські фонди. Серед літальних апаратів, які використовують, є й українського виробника.

"Я порушив всі правила безпеки та вийшов у прямий ефір"

"Український дрон "Валькірія" не такий дорогий. Це комплекс із двох літаків та управління. По ціні — це як три мавіки з тепловізором. Хоча у "Валькірії" теж є тепловізійна камера, яка дозволяє вночі літати. Це крило. На ній я можу залетіти на відстань 30 км і знайти ціль для Himars. В чому особливість крил? От "Мавіки" — це тактично, це на полі бою дати картинку, провести корегування, патрулювання, когось супроводити. Дальність його польоту обмежена, по-перше, батареєю. Пів години. Взимку взагалі двадцять хвилин. Максимум сорок хвилин можеш вижати з нього, — каже Басюк.

— Літаки, як правило, півтори години, дві години літають. А камери можна поставити різні. Плюс, "Мавіки" — це ж заводське виробництво. Всі знають його частоти, на яких він працює. А на літаках наші виробники починають робити нестандартні засоби передачу для того, щоб максимально вберегти його від придушення".

"Активний штурм краще починати дронами": розповідь аеророзвідника з Вінниччини
Журналістка Суспільного Ірися Герцун з Юрієм Басюком. Фото: Суспільне Вінниця

Чималу роль, каже Юрій, аеророзвідка відіграла під час звільнення Ізюму.

"Під час звільнення Ізюму ми там перемололи 38, 39 армії. Конкретний випадок був на початку червня 2022. 38-ма армія була вже з важкими втратами, і їй на ротацію заводять 39-ту. І в село Довгеньке заїжджає понад 50 одиниць бронетехніки. Я вже тоді порушив всі правила безпеки та вийшов у прямий ефір. Кажу: "Пацани, Довгеньке — вулиця така, координати такі, валимо всім, чим можемо". Туди пішли американські гаубиці М777, Т 95 (САУ), 93-й, гради, урагани і навіть авіація 16-ї бригади".

Допомагали літальні апарати й на Бахмутському напрямку. Там особливість, розповідає аеророзвідник, це наступ "вагнера".

"Відловлювали їх групи, спалювали, закидували скидами. Корегував там. Був випадок, коли ми дроном не літали, а просто поставили його на дев'ятиповерхівку. Тому що там потужний РТ (радіотелескоп, — ред.) працює. Там неможливо літати. Росіяни використовують дрони “Лансети” — болючі для нашої артилерії і механізованих військ".

У частині, де служить Басюк, опанувати дрон можна за 25 днів.

"Протягом цього часу здаєш нормативи. Не просто — полетіти там і щось подивитися, полетіти в напрямку, супроводжувати рухому ціль. А й є складні завдання: трансляція човником, протягом тривалого часу кількома екіпажами, кількома дронами давати картинку з поля бою".

Юрій Басюк має понад 1200 бойових вильотів. Аеророзвідник брав участь у позиційних боях на Ізюмському напрямку, знищував росіян за допомогою дронів на Бахмутському напрямку і наразі навчає українських аеророзвідників. Він вже підготував дві роти і два взводи аеророзвідників, котрі успішно воюють на Запорізькому, Бахмутському і Лиманському напрямках. Його учні провели успішно операцію під час наступу Збройних Сил України на Херсонщині: за допомогою дронів виявили мінування території перед наступом це допомогло вберегти сотні життів українських бійців.

На початок