На Рівненщині перекривають дах синагоги – пам’ятки архітектури місцевого значення XVI століття. Гроші на ремонт покрівлі надала єврейська організація з Франкфурта-на-Майні. Станом на початок жовтня робітники частково провели демонтаж покрівлі.
Про це Суспільному розповів керівник підрядної організації Андрій Якимчук.
Історія Великої синагоги
Зі слів кандидата історичних наук Юрія Пшеничного, у 1700-х роках серед населення Дубна переважали євреї.
"Дубенська Велика синагога належить до однієї з найбільших синагог заходу України та однієї з найбільших східної Європи. Якби ми приїхали в Дубно у 18 столітті, то дуже здивувалися б, тому що побачили б це містечко десь на 70% заселеним євреями", — розповів історик.
Юрій Пшеничний зауважив, що у 1782 році культову споруду перебудовували. Тоді із дерев'яної її зробили мурованою:
"Ця пам'ятка нормально функціонувала протягом 19 століття. В період Першої світової війни вона була дещо поруйнована, скоріше за все, в ході обстрілу міста Дубна в 1916 році. Її (ред.синагогу) було відновлено у 20-30 роках. А потім вже вона зазнала такого занедбання в період німецької окупації й згодом в радянський час, коли там зробили зовсім інші приміщення. І вся культурна історична наповненість була втрачена".

Чому і як її відновлюють
Про потребу реставрувати синагогу у Дубні Суспільне розповідало наприкінці 2017 року. Через три роки будівельники почали перекривати дах, середній купол, а коли розпочалося повномасштабне вторгнення РФ — роботи призупинили.
Відновили їх місяць тому, зазначив начальник відділу культури і туризму Дубна Сергій Гавриленко. Ремонтують дах за проєктом, який виготовили фахівці київського інституту "УкрНДІпроєктреконструкція". Гроші надала єврейська організація із Франкфурта, що у Німеччині, йдеться про 1,4 млн.

"Тут не можна поспішити через те, що треба відновити так, як воно було першочергово. Тому тут невелика кількість працівників, близько чотирьох-п'яти людей достатньо на ці роботи", — зазначив керівник підрядної організації Андрій Якимчук.
Зі слів керівника підрядної організації Андрія Якимчука, роботи планують завершити за місяць.

"Там взагалі не було куполу, була дірка і затікала вода, пішло руйнування повністю карнизів і всього. Надіємося, що будуть ще допомагати нам. Зрозуміло, що зараз війна і на законодавчому рівні будуть мінятися місцеві бюджети. Хотілося, щоб було якесь співфінансування, щоб показати єврейській стороні, що ми дбаємо і переживаємо про наші пам'ятки. Час покаже", — розповів начальник відділу культури і туризму.
Посадовець зазначив, що аби дізнатися, скільки коштуватиме реставрація всієї споруди, потрібно виготовити проєктно-кошторисну документацію. Він додав, що цього вони поки не робили.

Сергій Гавриленко зазначив:
"Багато туристів приїжджає, різних закордонних гостей, і дійсно треба показати, що ми дбаємо, і зробити ту пам'ятку, яка нам дорогоцінна. Але насамперед це для наших жителів планується надалі, якщо відновимо, музей зробити і можна використовувати різні культурні мистецькі акції, заходи. Тому потрібно зберігати".
Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook