Після вступу до ЄС Україна може отримати €186 млрд — FT

Після вступу до ЄС Україна може отримати €186 млрд — FT

Україна ЄС
Прапори України та ЄС. Фото: Anastasia Malaman / EyeEm / Getty Images

Відповідно до внутрішніх оцінок спільного бюджету Євросоюзу, вступ України до ЄС надасть Києву право отримати приблизно 186 мільярдів євро протягом семи років.

Як пише Financial Times, моделювання впливу потенційного вступу дев'яти нових країн-членів підкреслює глибокі політичні та фінансові наслідки розширення союзу на весь континент.

Розчищення шляху для членства України стало ключовим пріоритетом для лідерів ЄС після повномасштабного вторгнення Росії минулого року.

Офіційні особи ЄС цього літа оцінили потенційні фінансові наслідки приєднання до блоку України, Молдови, Грузії та шести балканських держав до теперішнього бюджету ЄС на 2021-2027 роки становитиме 256,8 мільярда євро. Наслідки для наявних країн-членів включатимуть скорочення субсидій на сільське господарство приблизно на п'яту частину.

Попри те, що повне розширення може зайняти десятиліття чи більше та змусить серйозні реформи наявних бюджетних механізмів, очікуваний масштаб необхідних змін рішуче змінить фінансову рівновагу всередині блоку.

"Усім державам-членам доведеться платити більше і отримувати менше з бюджету ЄС; багато держав, які зараз є нетто-отримувачами, стануть чистими платниками", – підсумував документ секретаріату Ради ЄС.

За оцінками FT, з дев'ятьма новими державами-членами поточний бюджет збільшиться на 21 % до 1,47 трильйона євро. Це дорівнює приблизно 1,4% валового національного доходу 36 країн.

Вступ дев'яти країн призведе до низки "далекосяжних" коригувань, які можуть включати значне збільшення чистих внесків до бюджету з боку багатших країн, таких як Німеччина, Франція та Нідерланди. У документі йдеться про необхідність "перехідних періодів і захисних заходів".

Застосовуючи чинні правила до розширеного блоку, Україна матиме право на отримання 96,5 млрд євро в межах Спільної аграрної політики ЄС протягом семи років. Згідно з дослідженням, такі фінансові зміни призведуть до скорочення сільськогосподарських субсидій для теперішніх країн-членів приблизно на 20%.

Україна також отримає право на 61 млрд євро з фондів згуртованості ЄС, які спрямовані на покращення інфраструктури в бідніших країнах-членах. За оцінками дослідження, разом з дев'ятьма додатковими країнами-членами, Чехія, Естонія, Литва, Словенія, Кіпр та Мальта більше не матимуть права на фінансування з фондів згуртованості.

Розрахунки Генерального секретаріату Ради ЄС з'явилися в той час, коли ЄС зважує, чи погоджуватися на початок офіційних переговорів про вступ з Україною до кінця цього року, як про це просить Київ.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказалапрезидентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

26 вересня прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.

На початок