Туреччина ратифікує заявку Швеції на вступ до НАТО, якщо США продадуть Анкарі F-16 — Ердоган

Туреччина ратифікує заявку Швеції на вступ до НАТО, якщо США продадуть Анкарі F-16 — Ердоган

ЗМІ
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. Фото: УНІАН

Президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що парламент країни зможе ратифікувати заявку Швеції на вступ до НАТО, якщо адміністрація президента США Джо Байдена дозволить продаж винищувачів F-16 Анкарі.

Про це пише Reuters, посилаючись на турецькі ЗМІ.

За словами Ердогана, міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан і держсекретар США Ентоні Блінкен обговорювали заявку Швеції на членство в НАТО минулого тижня в Нью-Йорку.

Президент Туреччини додав, що адміністрація США пов'язує продаж винищувачів F-16 Туреччині з ратифікацією Анкарою шведської заявки.

"Якщо вони (США — ред.) виконають свої обіцянки, наш парламент також виконає свою обіцянку. Турецький парламент матиме вирішальне слово щодо членства Швеції в НАТО", – сказав Ердоган.

Зазначається, що Анкара запросила винищувачі F-16 та комплекти для їх модернізації у жовтні 2021 року. Угода вартістю 6 млрд доларів включатиме продаж 40 винищувачів, а також модернізаційні комплекти для 79 бойових літаків, які вже є на озброєнні турецьких ВПС. Державний департамент США неофіційно повідомив Конгрес про потенційний продаж.

Що відомо про процес вступу Швеції до НАТО

Після початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України у 2022 році Швеція та Фінляндія висловили бажання вступити до НАТО.

28 червня Туреччина погодилася схвалити приєднання північних країн до Альянсу. Наступного дня на саміті в Мадриді члени НАТО офіційно "запросили" їх вступити в Альянс.

Однак 23 січня 2023 року Ердоган сказав, що Туреччина не підтримає заявку Швеції на вступ у НАТО через акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран.

До слова, Анкара звинувачує Стокгольм у підтримці курдів, які заборонені Туреччині, та вимагає екстрадиції понад 130 підозрюваних, більшість з яких курдські сепаратисти.

У червні Швеція змінила законодавство щодо боротьби з тероризмом.

6 липня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що позитивне рішення щодо членства Швеції в НАТО цілком можливе на Вільнюському саміті.

На початок