27 центнерів з гектара – така середня врожайність соняшника цьогоріч по області. Під цю культуру виділили 18% посівних площ. Про це нам розповіла заступниця директора обласного департаменту агропромислового розвитку Валентина Кирилюк. Наразі збір соняшника триває. Як збирають та молотять його у господарстві села Польова Лисіївка – дізнавалося Суспільне.

Комбайнер Михайло Трофимець молотить соняшник. На полі з 9 ранку,коли спала роса й соняшник сухий. Це його 11-ті жнива.
“Треба слідкувати за тим, щоб не пропустити, висоту ловити, щоб молотилось, щоб не втратити врожай. Дивимось по вологості й тоді виїжджаємо”, — розповідає Михайло Трофимець.

Працює допізна, за робочий день молотить до 40 гектарів. На бортовому комп’ютері у комбайні відображається інформація про швидкість руху, висоту жатки та обсяги насіння у резервуарі.
“У мене тут є комп’ютер, він мені все показує. Коли 70% — мене попереджає, коли повний – то сигналізатор засвічується. Виїжджаю, вивантажуюсь. По книжці — сім тонн, але соняшнику влазить тільки чотири тонни”, — каже Михайло Трофимець.

Цьогоріч у СВК “Колос” соняшником засіяли 256 гектарів, розповів агроном Віталій Школьний. За три дні змолотили половину площі. Середня врожайність соняшника в їхньому господарстві — 33 центнери з гектара, це на п’ять центнерів менше, ніж торік.
“Соняшник на цьому полі, ми підрахували, дасть 33-34 центнери. А минулого року ми отримали по 38. Є дві причини цьогорічної врожайності. Одна із них – це вологість. У нас квітень, травень, червень, липень, серпень випало 26 міліметрів. Це половина норми. Це вплинуло на врожай не тільки соняшника, але й усіх культур. А другий — це добрива. Ми внесли на соняшник біля 30 кілограмів (на гектар – ред.) діючої речовини на старті. Азоту взагалі як підживлення ми не дали жодного кілограма.З весни запаси вологи в ґрунті був 60-70 відсотків, була внутрішня волога, вона й врятувала врожай”, — сказав Віталій Школьний.

На Вінниччині цьогоріч під соняшником 18% посівних площ. Розповіла Суспільному заступниця директора обласного департаменту агропромислового розвитку Валентина Кирилюк. Середня врожайність по області 27 центнерів з гектара.
“Якщо порівнювати з попереднім роком, це менше на 40 тисяч гектарів. Урожайність на сьогодні на зібраних площах, а це близько 4% площ, на рівні 27 центнерів з гектара”, — каже Валентина Кирилюк.

Вартість соняшника на Вінниччині в межах 10 тисяч з ПДВ за тонну. Це на 3 тисячі нижча, аніж торік.
“Порівняно з відповідним період минулого року, то вона зменшена на 20%, а якщо порівнювати із довоєнним 21-м роком, то майже на третину. Зменшення ціни на олію соняшникову на даний період і порушення логістики. Експорт насіння незначний, порівняно із експортом олії соняшникової із Вінницької області”, — сказала Кирилюк.

За словами ж Віталія Школьного, урожай є – немає ціни, практично всі культури, які зібрали, на межі збитку. Збір ж соняшника на Вінниччині триватиме до кінця жовтня.