Осіння посівна на Кіровоградщині. Аграріїв непокоїть відсутність дощів

Осіння посівна на Кіровоградщині. Аграріїв непокоїть відсутність дощів

Осіння посівна на Кіровоградщині. Аграріїв непокоїть відсутність дощів
На Кіровоградщині сіють озиму пшеницю. Фото: Суспільне Кропивницький

Аграріям Кіровоградщини в інституті сільського господарства радять сіяти озиму пшеницю у вересні замість серпня та обирати посухостійкі сорти. Щороку строки початку сівби озимої пшениці зміщуються. Нині в області озиму пшеницю посіяли 23% господарств.

За даними керівниці департаменту агропромислового розвитку Валерії Фурманової, озиму пшеницю, як і озимі зернові, планують посіяти на рівні минулого року — це 398 тисяч гектарів.

"Площі під пшеницю, можливо, будуть скорочені, це й прогнозовано, але взагалі відмовитися від пшениці, як і від зернових озимих, неможливо, тому що це гарний попередник, він входить у структуру полів і у структуру посівів вже не один рік. Озима пшениця в області займає 40% в структурі озимини".

Посіяли озимину на полях в Кропивницькому районі
Посіяли озимину на полях в Кропивницькому районі. Фото: Суспільне Кропивницький

Відсутність дощів у період сівби непокоїть фермера Григорія Мізецького з Кропивницького району. Каже, їх не було два місяці. Озиму пшеницю посіяли 10-11 днів тому.

"Сходів немає і не можуть з’явитися, тому що зовсім відсутня волога. Буде дощ – буде врожай, не буде дощу, тоді труди наші марні".

Фермер хвилюється за майбутній врожай, бо крім невдалої погоди, цьогоріч зменшив посіви. Засіяв 80 гектарів озимої пшениці. Торік було посіяно 212 гектарів.

"Ми зменшили посівні площі у зв’язку з труднощами з реалізацією і зберіганням. Тенденція очевидно і далі буде зберігатися у такому ж темпі, якщо не буде вирішене питання збуту вирощеної продукції".

Каже, нині у складі зберігають 1250 тонн озимої пшениці. Продати її не можуть через низьку ціну.

"На сьогодні ціна пшениці, яку нам пропонують – п’ять тисяч гривень тонна. Щоб доставити її у порт Рені чи Ізмаїл — дві тисячі за тонну. Тобто три тисячі не перекривають навіть собівартості пшениці".

озима
Пшениця, яку зберігають у складі господарства. Фото: Суспільне Кропивницький

Керівник аграрної компанії Микола Яценко цьогоріч збільшив площу посівів через можливі втрати частини врожаю. Сіятиме на 612 гектарах, проти 532 торішніх. Говорить, віддають перевагу посухостійким сортам.

Нині у посівному шарі ґрунту зовсім немає вологи, пояснив завідувач відділу рослинництва інституту сільського господарства Назар Умрихін. Серпень був засушливим, випало лише 12 міліметрів опадів, тоді як у вересні продуктивних дощів не було взагалі.

За його словами, у зв’язку зі змінами клімату за останні 20 років оптимальні строки початку сівби озимої пшениці змістилися з кінця серпня на період з 10 по 20 вересня.

Сіють озиму пшеницю
Аграрії Кіровоградщини сіють озиму пшеницю. Фото: Суспільне Кропивницький

Завідувачка лабораторії інституту Галина Козелець радить аграріям сіяти сорти степового екотипу одеської селекції: "Оранта одеська”, "Оптима одеська”, "Дума одеська”, "Шестопалівка”, "Шпалівка”, "Катруся одеська”. Ці сорти мають високі посушливі адаптивні властивості, вони витривалі та мають короткий період яровизації, тобто їх можна сіяти у більш пізні строки.

"Навіть у нестабільних погодних умовах вони дають високий врожай і здатні забезпечувати високу продуктивність".

Озиму пшеницю в області посіють до кінця жовтня.

На початок