Стан зубів впливає на психічне та когнітивне здоров’я людини — дослідження

Стан зубів впливає на психічне та когнітивне здоров’я людини — дослідження

Лікар надає стоматологічну допомогу ветерану війни, штат Міссурі, США
Лікар надає стоматологічну допомогу ветерану війни, штат Міссурі, США, 3 жовтня 2016 року, фото: AP

Нові дослідження показують, що стан нашої ротової порожнини та здоров’я зубів може впливати на роботу мозку і потенційно — на ризик розвитку деменції.

Про це пише The Washington Post.

"Люди повинні усвідомлювати, що здоров’я ротової порожнини справді важливе", — сказала професорка геріатричної стоматології в Університеті Гронінгена в Нідерландах Аніта Віссер.

Згідно зі звітом Всесвітньої організації охорони здоров’я за 2022 рік, тяжке захворювання пародонту — хронічне запалення та пошкодження ясен і кісток — вражає близько 19% людей старше 15 років або понад 1 мільярд людей у всьому світі. Дослідження показали, що стан порожнини рота може бути фактором ризику хвороби Альцгеймера.

Науковці ще з’ясовують, чи впливає здоров’я ротової порожнини та розум людини, але вони виявили, що бактерії та запалення можуть бути потенційними винуватцями хвороби Альцгеймера

Бактерії ротової порожнини можуть інфікувати мозок

Дослідження виявили, що бактерії, які зазвичай живуть у нашому роті, також можуть інфікувати мозок і потенційно сприяти нейродегенерації при хворобі Альцгеймера.

"Механізми, за допомогою яких пародонтальні бактерії можуть отримати доступ до центральної нервової системи, залишаються невідомими, але вони можуть потрапити в мозок через циркуляцію крові або по периферійних нервах", — зазначив співавтор дослідження Діогарді.

Запалення ротової порожнини може вплинути на мозок

Якщо ми не чистимо зуби кілька днів, на кожному зубі утворюється тонка біоплівка або зубний наліт, що переповнений кислотоутвореннями й бактеріями.

"Ваше тіло не любить ці бактерії. Вони на краю ваших зубів і на краю ясен", — кажуть науковці.

З накопиченням нальоту виникає запалення ясен, оскільки наша імунна система намагається боротися з інфекцією. Це хронічне запалення перетворюється на порочне коло: більший набряк ясен збільшує проміжок між зубами та яснами, дозволяючи проникнути більшій кількості бактерій, що може призвести до запалення не лише ясен, але й кістки, що лежить під ними. Продовжуючи невпинно, організм буде відторгати зуб, викликаючи розхитування та можливу втрату зуба.

Це хронічне запалення може поширюватися з ротової порожнини на решту тіла. Хронічне запалення в організмі може, і собі, призвести до хронічного мікрозапалення в мозку, яке викликає нейродегенерацію та відіграє ключову роль у розвитку хвороби Альцгеймера.

"Обізнаність людей щодо ризику розвитку хвороби Альцгеймера, пов’язаної з втратою зубів і пародонтитом, може призвести до підвищення уваги до здоров’я порожнини рота", – відзначили дослідники.

На початок