ВООЗ: Спалах поліомієліту в Україні завершився

ВООЗ: Спалах поліомієліту в Україні завершився

ВООЗ: Спалах поліомієліту в Україні завершився
Фото: УНІАН

Європейське регіональне Бюро Всесвітньої організації охорони здоров'я оголосило завершеним спалах поліомієліту в Україні, який було виявлено у жовтні 2021 року.

Про це повідомили в пресслужбі МОЗ.

"Комплексний підхід до реагування на спалах, ініційований міністерством у грудні 2021 року, успішно зупинив передачу вірусу та запобіг його поширенню в інші країни", — мовиться у повідомленні.

Зазначається, що виявлення поліовірусу в Україні у жовтні 2021 року привело до створення робочої групи з реагування та технічної підтримки Глобальної ініціативи з ліквідації поліомієліту (GPEI) і спеціалістів ВООЗ, а також епідеміологічного розслідування, що включало відстеження контактів й відбір проб навколишнього середовища в місцях, де вірус було зафіксовано.

У грудні 2021 року МОЗ затвердило план заходів щодо прискореної імунізації дітей віком від 6 місяців до 6 років, які не були вакциновані під час планової імунізації, розповіли у відомстві.

В міністерстві вказали, що реакція на спалах поліомієліту супроводжувалася численними труднощами після початку повномасштабного вторгнення РФ. Війна призвела до масового переміщення населення та завдала шкоди інфраструктурі системи охорони здоров'я, а також порушила логістичні маршрути постачання медичних препаратів.

"Зупинення розповсюдження поліовірусу в умовах війни, що триває, є надзвичайним досягненням, що ілюструє відданість української влади справі добробуту населення", — сказав керівник Бюро ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт.

Своєю чергою міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко додав, що "наразі спалах ліквідовано, але робота щодо запобігання поліомієліту та іншим захворюванням в Україні продовжується".

Що є причиною поліомієліту

Збудником поліомієліту є поліовірус, який поширюється серед людей через фекалії або слину. Погано вимиті руки чи їжа або забруднена вода можуть стати причиною інфікування поліовірусом. Він розмножується у клітинах кишківника й уражає сіру речовину спинного мозку людини, що може призвести до паралічу м'язів, іноді — смерті.

В природі існує три серотипи поліовірусу — PV-1, PV-2 і PV-3. Другий і третій серотипи ВООЗ оголосила викоріненими, оскільки інфікування ними не траплялося з 1999 та 2012 року відповідно.

Які симптоми хвороби

Поліомієліт — високоінфекційне захворювання, яке є найбільш небезпечним для дітей, молодших п'яти років. Близько 70% осіб, що інфікуються поліовірусом, не мають видимих симптомів, але продовжують заражати інших. Чверть людей із поліовірусною інфекцією скаржаться на ознаки легкої застуди, включаючи відчуття втоми, головний біль і біль у горлі, лихоманку, нудоту, а також біль у животі.

У однієї з 25 осіб розвиваються серйозніші симптоми, такі як менінгіт та парестезія — відчуття поколювання у руках або ногах. За даними ЮНІСЕФ, у 1 з 200 інфікованих дітей розвивається параліч нижніх або верхніх кінцівок. Це може призвести до інвалідності, а у разі пошкодження дихальних м'язів — і до смерті.

Діти, які, на перший погляд, повністю одужали, можуть мати постполіомієлітний синдром у віці 15 — 40 років. Такі пацієнти скаржаться на слабкість, болі у м'язах, у них інколи може розвинутися параліч.

На початок