Перейти до основного змісту
В Україні зростає кількість АЗС, які торгують неякісним пальним: в інституті споживчих експертиз назвали причину

В Україні зростає кількість АЗС, які торгують неякісним пальним: в інституті споживчих експертиз назвали причину

Ексклюзивно
АЗС
. АЗС. Фото: Суспільне Вінниця

Згідно з дослідженням Інституту споживчих експертиз, третина українських автозаправних станцій торгують неякісним пальним. Після повернення акцизів та ПДВ на бензин і дизель кількість контрафактного пального на ринку збільшилася.

Про це у Коментарі Суспільному сказав директор Інституту споживчих експертиз (ІСЕ) Юрій Чорнобривець.

"Мотивом для цього дослідження було те, що зараз повернули акцизи, ПДВ на бензин і дизель. Пальне все подорожчало, а це значить, що для фальсифікаторів, нелегальних виробництв це дуже добре, вони починають більше заробляти. Маржинальність їхнього бізнесу зростає в декілька разів. Тому ми прийняли рішення провести доволі масштабне дослідження", — сказав він.

За словами експерта, дослідження проводили по території всієї України, відібрали багато проб, перевірили їх в акредитованій лабораторії.

"Результати досить невтішні. Ми побачили, що контрафактне пальне починає заповнювати ринок і це несе загрозу не тільки для автовласників. Тому що вони будуть заправлятися неякісним пальним, витрачати гроші на ремонт своїх автівок, а також для держбюджету України, бо ці фальсифікатори не платять ніяких податків. Запобігти цьому досить складно", — сказав Чорнобривець.

Він пояснив, що скасування податків відразу знизив потік контрафактного пального на ринок, тому що просто стало невигідно його виробляти.

"Коли повертали податки, напевно хотіли наповнювати бюджет, але це викликало зовсім іншу реакцію. податків буде поступати менше, бо контрафактне пальне буде витісняти офіційне, законне пальне", — сказав директор ІСЕ.

За словами Чорнобривця, до початку повномасштабної війни відсоток контрафактного пального невеликими темпами знижувався.

"Історія з його збільшенням почалася від дефіциту пального на початку вторгнення. потім частково загальмувалося, бо стало невигідно виробляти контрафактне пальне. А зараз податки повернули, ціна виросла більше ніж на 10 грн на літрі приблизно і знову ми почали фіксувати збільшення потоку контрафактного пального на ринок", — сказав він.

Експерт пояснив, що таке пальне не завозять, а виробляють в Україні на так званих міні НПЗ або як кажуть в народі "самоварах", які купують дешеві компоненти і "виходить навіть не бензин, а певна паливна суміш".

"Вберегтися можна одним способом — заправлятися на перевірених заправках. Як правило, це великі мережі, але і це не 100% гарантії. Не заправлятися там, де дуже дешево. Там, де на 5 грн нижча ціна, точно натрапите на "бадягу" і будете ремонтувати авто. Перевірити якість на око чи на запах неможливо, тільки в лабораторії", — сказав Чорнобривець.

Він зазначив, що у західних областях ситуація краща, в центрі 50 на 50, найгірша ситуація у східних регіонах: Запорізька, Дніпропетровська, Харківська області.

"Там, де є наявність ресурсу для виготовлення контрафакту. Відповідно це харківський регіон, де добувають нафту, там можна тіньовим способом придбати газовий конденсат. Контрафакт такий на 50% розтікається по східних областях. Більш того станом на зараз розповсюджують таке пальне серед малих небрендових, поодиноких АЗС", — пояснив директор ІСЕ.

Що відомо про дослідження якості бензину від ІСЕ

За два місяці, які минули з моменту відновлення ставок ПДВ та акцизу, пальне на українських АЗС здорожчало більш ніж на 8 грн/літр. В Інституті споживчих експертиз провели масштабне дослідження бензину А-95 вперше після подорожчання.

Дослідники відібрали проби бензину А-95 в найбільших всеукраїнських мережах, а також у регіональних гравців і невеликих мережах, які оперують в райцентрах і невеликих містах. Зразки були перевірені за основними параметрами – октанове число, вміст сірки та об'ємні частини ароматичних вуглеводнів та бензолу. Додатково експерти перевірили вміст біоетанолу (спирту), ізопропілового спирту та ефірів.

Згідно з дослідженням Інституту споживчих експертиз, третина українських автозаправних станцій торгують неякісним пальним. Експерти Інституту прогнозують збільшення обігу "тіньового" пального, оскільки дохідність фальсифікування значно виросла.

Директор енергетичних програм “Центру Разумкова” Володимир Омельченк повідомив, що в Україні, як і у Європі, спостерігається тенденція зростання цін на пальне. Протягом останнього тижня ціни на заправках зросли приблизно на 1 гривню.

Топ дня

Вибір редакції

На початок