Внаслідок української атаки по російському суднобудівному заводі у тимчасово окупованому Севастополю корабель "Мінськ" та підводний човен "Ростов на Дону" перетворилися на деталі і більше не можуть бути використані як учасники чорноморського флоту РФ.
Про це заявила керівниця об'єднаного координаційного пресцентру Сил оборони Півдня Наталія Гуменюк в ефірі телемарафону "Єдині Новини".
"Ураження суттєві. І навряд можливе швидке відновлення. В деяких випадках фахівці стверджують, що це недоцільно. Тим більше що потужності, де ремонтувалися ці дві одиниці, дуже суттєво постраждали, і більше такої можливості поблизу немає. Потрібна складна логістична операція — і чи буде вона вартувати того, що буде на виході — навряд чи", — сказала Гуменюк.
Вона додала, що українська розвідка продовжує роботу по глибоких тилах.
"Та ділянка, яка полягає за нашою зоною відповідальності — від лівого берега вглиб материкової частини і сам півострів — це дуже потужне розгортання ворога з його базами та логістикою. Роботи буде багато. Але далекобійна зброя — це те, що нам допоможе", — додала речниця ОК "Південь".
У ніч проти 13 вересня в тимчасово окупованому Криму пролунали вибухи. В Севастополі спалахнула пожежа на суднобудівному заводі Севморзавод. У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України підтвердили, що ракетний удар по Севморзаводу у Севастополі пошкодив десантний корабель, підводний човен та обладнання заводу.
Згодом у британській розвідці зазначили, що десантний корабель "Мінськ" і підводний човен "Ростов-на-Дону" були уражені під час проходження технічного обслуговування в сухих доках.
За даними розвідників, попри те, що Міністерство оборони Росії применшує масштаби пошкоджень кораблів, дані з відкритих джерел вказують на те, що "Мінськ" майже напевно функціонально зруйнований, а "Ростов", ймовірно, зазнав катастрофічних пошкоджень.
Що відомо про судноремонтний завод Севморзавод
- За інформацією з відкритих джерел, ФГУП "Севастопольський морський завод імені Серго Орджонікідзе" — це судноремонтне підприємство на Корабельній стороні міста на двох виробничих майданчиках, загальною площею 53 гектари. Завод є основним майданчиком для будівництва та ремонту суден Чорноморського флоту.
- Для обслуговування підводних човнів і виконання всіх видів їхнього ремонту, включно з аварійним, на Севморзаводі організовано спеціальне проєктне технічне бюро Чорноморського флоту.
- Як повідомляло севастопольське проросійське видання ForPost, 2015 року окупаційна влада завод націоналізувала на користь Севастополя. Але вже у 2019-му - перейшов у федеральну власність з підпорядкуванням Міністерству промисловості і торгівлі РФ.
- 2016 року США наклали санкції на завод через зв'язки з російськими військовими і спецслужбами, а 2021 року - потрапив під санкції України.
- У вересні 2022 року, на тлі повномасштабного російського вторгнення в Україну, Севморзавод потрапив до розширеного списку санкцій США.