Комітет з питань свободи слова, "диктаторські закони", бійки — що відомо про Шуфрича, якого підозрюють у держзраді

Комітет з питань свободи слова, "диктаторські закони", бійки — що відомо про Шуфрича, якого підозрюють у держзраді

Народний депутат України Нестор Шуфрич
Народний депутат України Нестор Шуфрич виступає з трибуни під час чергового засідання Верховної Ради, Київ, 20 грудня 2020 року. Фото: Volodymyr Tarasov/Ukrinform/Getty Images

15 вересня 2023-го СБУ провела обшуки у депутата від забороненої партії "ОПЗЖ" Нестора Шуфрича. У нього знайшли російську символіку й військовий одяг та документ зі схемою автономії для Донецької та Луганської областей. Шуфрича підозрюють у держзраді, зокрема, через зв’язки з Володимиром Сівковичем — екснардепом від колишньої "Партії регіонів", що зараз переховується у РФ. Суспільне розповідає хто такий Нестор Шуфрич.

Політична кар’єра

Шуфрич — народний депутат декількох скликань та ексвласник футбольного клубу "Говерла". Починав у середині 1990-х як член партії СДПУ(о), до якої, зокрема, входили Віктор Медведчук, Леонід Кравчук та Петро Порошенко. Потім був членом опозиційного Віктору Ющенку блоку "Не Так!" депутатом від "Партії регіонів" та міністром в уряді Януковича.

Під час Майдану — 16 січня 2014-го, Шуфрич голосував за "Закони про диктатуру". Після — став членом спочатку "Опозиційного блоку", а згодом — партії "ОПЗЖ", якою керували Юрій Бойко та Віктор Медведчук — кум президента Росії Путіна, фігурант справи про державну зраду, якого рік тому обміняли на 200 українських військовополонених, в тому числі командирів "Азову".

Нестор Шуфрич (в центрі) під час мітингу у Києві
Нестор Шуфрич (в центрі) під час мітингу на підтримку Партії Регіонів та політики президента-втікача Віктора Януковича у Києві, 9 жовтня 2014 року. Фото: Maksim Voytenko/Anadolu Agency/Getty Images

Розгон студентів на Майдані

В СБУ вважають, Нестор Шуфрич продовжував працювати з Володимиром Сівковичем — колишнім депутатом від "Партії регіонів" та екссекретарем РНБО, який знаходиться під санкціями США і переховується у РФ. У липні 2022 Сівковичу повідомили про підозру в держзраді.

"Нестор тісно працював із фсбшником і екснардепом Володимиром Сівковичем. Тим самим, який з московського офісу координував роботу російської агентури в Україні. Нагадаємо, саме Сівкович курував роботу колишнього начальника кримського главку СБУ Кулініча, якого особисто Малюк затримував минулого року", — повідомили Суспільному правоохоронці.

Сівковича, зокрема, обвинувачують в організації розгону студентів під час Майдану. Ще у 2013-му на одному з допитів в Генпрокуратурі ексголова КМДА Олександр Попов заявив, що на нараді в його кабінеті в ніч розгону окрім Сівковича був, зокрема, і Нестор Шуфрич.

Війна Росії проти України

У червні 2014-го Нестор Шуфрич з Віктором Медведчуком їздили на перемовини на Донбас. Їх метою, зі слів Медведчука, були, зокрема, "мирний план" та "збереження єдності країни". Делегація була не офіційною. Офіційно — тоді від України на засідання тристоронньої контактної групи їздила делегація під головуванням другого президента України Леоніда Кучми.

Від 2014-го Шуфрич заперечував напад Росії на Україну та запевняв, що війська РФ не воюють на Донбасі. Робив він це зокрема в ефірах вже закритих телеканалів, пов’язаних з Віктором Медведчуком — NewsOne, "112" і таке інше. Після їхньої заборони Шуфрич став співвласником телеканалу "Перший незалежний", який створили колишні працівники "телеканалів Медведчука".

Навіть ще в останні тижні перед повномасштабним вторгненням, говорить Олександр Саліженко — парламентський аналітик "Руху ЧЕСНО", Шуфрич запевняв, що Україні треба домовлятися з Росією і невизнаними "Л/ДНР":

"Це один із топових спікерів партії (ОПЗЖ — ред). Якщо подивитися про що ж вони говорили буквально за кілька днів до вторгнення — вони постійно наполягали на кількох речах. Це перемовини, які в їхньому розумінні мали відбутися і з окупованими територіями, і з представниками незаконних формувань, і з Росією".

4 березня 2022 року Нестора Шуфрича затримала тероборона, коли він намагався сфотографувати блокпост. Депутат пояснив, що "вийшов сфотографуватися на фоні пам'ятки" та заявив, що в лавах "невеликого загону", у разі чого, планував захищати Верховну Раду. 16 травня 2022-го Шуфрич виїхав з країни.

Народні депутати Нестор Шуфрич (праворуч) і Віктор Медведчук
Народні депутати Нестор Шуфрич (праворуч) і Віктор Медведчук (в центрі) під час засідання Верховної Ради, Київ, 14 січня 2020 року. Віктора Медведчука, якого підозрювали у держзраді, обміняли на 200 українських військовослужбовців. Фото: Sergii Kharchenko/NurPhoto/Getty Images

Кулаки партії

У вересні 2014-го Шуфрича, який приїхав в Одесу проводити передвиборчу пресконференцію, торкнулася "народна люстрація" — його побили активісти. Це не єдина бійка за його участі. А саме:

  • 2004 рік. Бійка з довіреними особами на той момент кандидата в президенти Віктора Ющенка. За декілька місяців — під час інаугурації Ющенка, Шуфрича побили ще раз.
  • 2008 рік. Керівник Держохорони Валерій Гелетей викликав Шуфрича на двобій, проте згодом відмовився від бою.
  • 2008 рік. Бійка з ексміністром транспорту та зв’язку Миколою Рудьковським у нього в кабінеті, начебто з особистих причин.
  • 2009 рік. Бійка в столичному кінотеатрі "Зоряний", де в ті часи збиралася "Партія регіонів", з однопартійцем — Сергієм Льовочкіним. Начебто через те, що той не повідомив Шуфричу про візит Януковича до Криму.
  • 2009 рік. Бійка в ефірі одного з телеканалів з Юрієм Луценком — на той час міністром внутрішніх справ.
  • 2014 рік. Бійка в сесійній залі Верховної Ради з депутатом від партії "Удар" Миколою Паламарчуком.
  • 2022 рік. Бійка з журналістом Юрієм Бутусовим в ефірі програми Савіка Шустера.
Бійка у Верховній Раді, 25 грудня 2014 року, Шуфрич, Мосійчук
Бійка між народними депутатами під час засідання Верховної Ради, Київ, 25 грудня 2014 року. Нестор Шуфрич (в центрі знизу) бореться з депутатом Ігорем Мосійчуком. Фото: Vladimir Shtanko/Anadolu Agency/Getty Images

Шуфрич і свобода слова

15 вересня 2022-го партію "ОПЗЖ" заборонили, проте ще з 2019-го Шуфрич очолює парламентський комітет з питань свободи слова. Проти його головування виступали деякі члени комітету, наприклад, Тетяна Циба (фракція "Слуга народу"), яка пішла через це з комітету. Представників партій ЄС та "Батьківщина" відкликали з нього напередодні призначення Шуфрича головою.

"Це абсурд, коли забороняють політичну силу, натомість її представники займають керівні посади в комітетах і в умовах воєнного стану впливають на рішення. Я не знаю, в чому там проблема, чи не вистачає політичної волі в парламенті, чи це якісь є домовленості, але говорили, що є рішення не звільняти з посади голову комітету, а закрити комітет. Зараз функції та повноваження цього комітету дублює інший — комітет гуманітарної політики", — пояснює Олександр Саліженко.

Інша діяльність Шуфрича

У 2017-му тодішній Генпрокурор Юрій Луценко звинуватив Шуфрича у несплаті податків на 40 мільйонів гривень та заявив, що готує через це подання до ВР на зняття депутатської недоторканності з декількох нардепів. Нестор Шуфрич назвав ці звинувачення "безпідставними".

Також журналісти "Схем" з’ясували, що родина Нестора Шуфрича у 2019-му році за російськими законами зареєструвала нерухомість в окупованому Криму.

На початок