Уряд хоче забрати у громад "військовий" ПДФО: що про це думають голови громад, нардепи та боєць з Івано-Франківщини

Уряд хоче забрати у громад "військовий" ПДФО: що про це думають голови громад, нардепи та боєць з Івано-Франківщини

Уряд хоче забрати у громад "військовий" ПДФО: що про це думають голови громад, нардепи та боєць з Івано-Франківщини
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Податок, який сплачують військовослужбовці й поліцейські у бюджети територіальних громад, уряд пропонує спрямувати у спеціальний фонд державного бюджету. А вільні залишки грошей місцевих бюджетів — скерувати до державного.

Суспільне Івано-Франківськ з'ясувало позицію голів територіальних громад Івано-Франківщини, представників Асоціації міст України, нардепів-мажоритарників та військового.

"Це буде суттєвий удар по громадах" — Марцінків

Податок на доходи фізичних осіб, який у місцевий бюджет платять військовослужбовці, працівники поліції, Служби безпеки України та Держслужби з надзвичайних ситуацій, складає 10% від загального бюджету Івано-Франківської громади. Про це Суспільному розповів міський голова Руслан Марцінків. З його слів, бюджет громади складає понад 3 млрд грн.

"Це буде суттєвим ударом по громадах. Навіть не стільки по обласному центру. Звісно, що і ми відчуємо, однак це особливо вдарить по невеликих громадах, в яких частка ПДФО військових може бути 40-60%. Мені здається, що це — неправильна річ, і сьогодні всі 62 громади, які входять до Асоціації міст України, категорично проти цього", — каже міський голова Івано-Франківська.

Уряд хоче забрати у громад "військовий" ПДФО: що про це думають голови громад, нардепи та боєць з Івано-Франківщини
Міський голова Івано-Франківської громади Руслан Марцінків. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Що кажуть представники Асоціації міст України

Асоціація міст України звернулася до уряду, аби залишити "військовий" ПДФО громадам і зобов'язати їх витрачати 70% із цих доходів на сектор безпеки та оборони. Про це під час засідання Асоціації міст України, яке відбулося 9 вересня 2023 року у Галичі, розповів журналістам її виконавчий директор Олександр Слобожан.

"За нашою інформацією, громади, зокрема на Івано-Франківщині, сплачують на 77% більше грошей для потреб військових, ніж вони отримують в умовах війни відповідно до ПДФО. Позиція військових, з якими спілкуються голови громад та представники Асоціації міст України, — категорична. Ці гроші треба залишати в громадах, тому що бійці спокійні на передовій, коли в них забезпечений тил", — говорить Олександр Слобожан.

Що кажуть нардепи-мажоритарники

Народні депутати працюють над законопроєктом, що повинен регулювати, куди витрачатимуть військовий збір, якщо він залишиться у громадах. Про це Суспільному розповіла позафракційна депутатка Верховної ради України від № 83 округу Оксана Савчук.

"Якщо в нас буде більше депутатів, ми проб'ємо те, що не приймемо пропозиції уряду. А на це ми зараз сподіваємося. Маємо запропонувати альтернативу. Наша точка зору така: гроші "військового" ПДФО направляються для військових у певному розрізі. Вони складають матеріально-технічне забезпечення військових, їхній соціальний захист і допомогу військовим частинам у плані благоустрою і тих речей, які вони просять", — пояснює свою позицію Оксана Савчук.

Уряд хоче забрати у громад "військовий" ПДФО: що про це думають голови громад, нардепи та боєць з Івано-Франківщини
Народна депутатка Оксана Савчук. Депутатака Оксана Савчук. Фото: УНІАН

Нардеп від округу № 85 Едуард Прощук, який представляє фракцію "Слуга народу", каже: треба знайти збалансований підхід, а не забирати "військовий" ПДФО у громад у повному обсязі.

"Громади сильно підтримували військових і робили все, щоб наш супротив був сильнішим. Шлях військового до очільника чи до мера швидший, ніж до міністра фінансів, до міністра оборони чи керівника парламенту", — говорить народний депутат.

Уряд хоче забрати у громад "військовий" ПДФО: що про це думають голови громад, нардепи та боєць з Івано-Франківщини
Нардеп Едуард Прощук. Фото: Facebook/Едуард Прощук

Депутат Верховної ради України від округу № 84 Ігор Фріс ("Слуга народу") пропонує ПДФО від військовослужбовців розділити порівну. 50% — направити у держбюджет, а решту — залишити громадам. На місцях ще раз перерозподілити ці гроші за принципом того, де зареєстрована військова частина, і з якої громади самі військовослужбовці.

"50% забрати у спеціальний фонд державного бюджету і визначити окремо чіткого розпорядника цими грішми, щоб це не були всі міністерства і відомства. Якщо говорити про Івано-Франківську область, то тільки 16 громад мають зареєстровані військові бригади, куди потрапляє так званий військовий ПДФО. Відбувається такий собі "маніпулятивний базар". Одна громада каже: "Перереєстровуйся до мене, я тобі дам кращі умови, я поверну тобі цей ПДФО іншими способами", — розповідає Фріс.

Уряд хоче забрати у громад "військовий" ПДФО: що про це думають голови громад, нардепи та боєць з Івано-Франківщини
Нардеп Ігор Фріс. Фото: офіційний сайт нардепа Ігоря Фріса

Позиція голови Надвірнянської громади

Пропозицію направити у держбюджет половину "військового" ПДФО також підтримує голова Надвірнянської громади Зіновій Андрійович. Він каже: бюджет його громади у 2024 році може втратити 100 млн грн у разі відрахування цього податку.

"Ті військові частини, які перебувають на пункті постійної дислокації, сплачуючи ПДФО, розуміють, що мають на кого покластися. Тобто отримати не лише гроші, а й матеріально-технічне забезпечення: тепловізори, військове вбрання — все те, що вони сьогодні не можуть одержати з боку держави. Тому я за те, щоб 50% віддати державному бюджету, 50% залишити місцевим громадам", — пояснює Зіновій Андрійович.

Уряд хоче забрати у громад "військовий" ПДФО: що про це думають голови громад, нардепи та боєць з Івано-Франківщини
Голова Надвірнянської громади Зіновій Андрійович. Фото: Зіновій Андрійович

Що каже військовослужбовець

Ветеран АТО, військовослужбовець і підприємець з Івано-Франківська Ярослав служить в 80 окремій десантно-штурмовій бригаді, що дислокується на Львівщині. Зараз він воює на Бахмутському напрямку. На думку бійця, "військовий" ПДФО варто перенаправити у держбюджет. Однак, оскільки Ярослав на фронті, всіх нюансів ситуації не знає.

"Грошей на війну в нас об'єктивно мало, і, звичайно, хотілося, щоб громади продовжували розвиватися. Але ми не можемо знати, вистачає грошей у бюджеті чи ні. Якщо державний бюджет матиме великий дефіцит, й при цьому не забирати ці гроші, наприклад, у громад, то цей дефіцит якось треба закривати. Інші методи, як це робити, не завжди будуть кращі за цей запропонований", — говорить військовий.

Зі слів нардепа Ігоря Фріса, усі пропозиції уряду вступлять в дію тоді, коли за них проголосують депутати Верховної ради України.

Що відомо про зміни до Бюджетного кодексу

7 вересня 2023 року в ефірі національного телемарафону "Єдині новини" міністр фінансів України Сергій Марченко сказав, що з 2024 року уряд планує забрати у громад ПДФО, який платять їм військовослужбовці.

"Ми намагаємося перерозподілити "військовий" ПДФО і перенаправити його на сектор безпеки та оборони. Тобто ті надлишки грошей, що зараз формуються в частині "військового" ПДФО та осідають на рахунках місцевих бюджетів, мають працювати на сектор безпеки та оборони. Є вже досить така тривала дискусія щодо цього питання. Я сподіваюся, що ми вийдемо на конструктивне рішення", — розповідав Сергій Марченко.

Кабінет міністрів України 12 вересня 2023 року схвалив зміни до Бюджетного кодексу для фінансування сектору безпеки й оборони та розвитку оборонно-промислового комплексу. Про це повідомили на офіційному сайті установи.

Згідно зі змінами з 1 жовтня 2023 року по 31 грудня 2024 року уряд пропонує податок із зарплати військовослужбовців та поліцейських спрямувати у спецфонд державного бюджету. Розпоряджатиметься цими грошима Адміністрація Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України й Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України. Також уряд пропонує у держбюджет спрямувати вільні залишки грошей місцевих бюджетів, які наразі є у цьому році, після відповідних рішень місцевих рад.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок