Податок з доходів військових можуть забрати у держбюджет: як це вплине на бюджет Чернівців

Податок з доходів військових можуть забрати у держбюджет: як це вплине на бюджет Чернівців

Податок з доходів військових можуть забрати у держбюджет: як це вплине на бюджет Чернівців
. Фото: Марія Ігнатюк / Суспільне Чернівці

У наступному році бюджет Чернівців може недоотримати орієнтовно 700 мільйонів гривень. Це надходження від податку на доходи фізичних осіб з виплат військовим. У межах підготовки закону про держбюджет на 2024 рік Міністерство фінансів пропонує спрямувати ці доходи з місцевих бюджетів у державний. Суспільне Чернівці розповідає, як це вплине на розвиток громади та чому "Асоціація міст України" проти цієї пропозиції.

"Держава боргує громадам"

Наразі 64% від податків на доходи фізичних осіб залишаються у місцевих бюджетах, каже регіональний консультант з бюджетних питань “Асоціації міст України” Євген Прокопець. У 2022 році уряд збільшив розмір цього податку на 4%, щоб покрити різницю у тарифах на тепло та водопостачання, однак цього було недостатньо.

"Ці 4% місцевим бюджетам з’явилися тоді, коли підписували меморандум, щоб не підіймати тарифи. Держава мала компенсувати різницю в тарифах. Розрахунки показали, що ці 4% не перекривали її. Сьогодні громадам в Україні не компенсовано загалом 53 мільярди", – каже Прокопець.

Мінфін вніс пропозицію, щоб ПДФО із зарплат військовослужбовців перераховували до спеціального фонду держбюджету й спрямовували на потреби оборони. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк.

У пресслужбі Чернівецької міськради розповіли Суспільному, що внаслідок цього рішення бюджет міста наступного року може недоотримати орієнтовно 700 мільйонів гривень. На пресконференції 6 вересня міський голова Роман Клічук повідомив, що це негативно вплине на розвиток громади та підтримку військових.

"Все, що треба військовим та переселенцям, для бомбосховищ чи підтримки родин військових, – лягає на бюджет міста. Якщо ці суми заберуть, буде складно. Як я розумію, цей податок з військових хочуть забрати з 1 жовтня. А ми готуємося до зими, й заборгованість держави місту є колосальною. Лиш борги перед теплокомуненерго становлять 260 мільйонів гривень", – каже Клічук.

Громади легше контролювати

За словами Прокопця, ПДФО від військових "розчиниться у державному бюджеті", а виділити гроші на оборону легше та прозоріше з місцевих бюджетів. Крім цього, наразі у Верховній раді зареєстрували законопроєкти, які дозволять громадам напряму виділяти гроші на підтримку Збройних сил України.

"Не зважаючи на те, що оборонна функція – компетенція Міністерства фінансів, тобто держбюджету, органи місцевого самоврядування купували пальне й забезпечували інші потреби військових, хоча Казначейство забороняло виділяти гроші на це напряму. Громади більш підконтрольні. Весь час перевірки й видно куди йдуть гроші", – розповідає Прокопець.

Пропозицію Міністерства фінансів мають подати на розгляд Кабінету міністрів до 15 вересня. Водночас Асоціація міст України разом з представниками місцевого самоврядування звернулися до Президента, уряду та Верховної ради, щоб податок з військовослужбовців залишили громадам.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок