Директорка ліцею у Чернівцях звинувачує управління освіти в тиску та упередженості – в управлінні це заперечують

Директорка ліцею у Чернівцях звинувачує управління освіти в тиску та упередженості – в управлінні це заперечують

Директорка ліцею у Чернівцях звинувачує управління освіти в тиску та упередженості – в управлінні це заперечують
Чернівецький ліцей №7. Фото: Суспільне Чернівці

У Чернівцях директорка ліцею №7 Світлана Рудько за пів року отримала три догани від управління освіти. Йдеться про непрозоре зарахування дітей до першого класу, нецільове використання благодійних внесків та порушеннях під час ведення фінансово-господарської діяльності закладу. Директорка каже, управління здійснює тиск та є упередженим, бо намагається розірвати з нею контракт.

Водночас в управлінні освіти звинувачення заперечують. Кажуть, наразі перевіряють декілька закладів, щоб визначити, чи вони справляються з фінансовою автономією. Суспільне Чернівці розповідає, що відомо про ситуацію.

"З директоркою намагаються розірвати договір"

У восьмому класі ліцею навчається донька Наталії Романюк. Цей заклад також раніше закінчив її син. Наразі жінка очолює батьківський комітет закладу й вважає, що між начальницею міського управління освіти Іриною Ткачук та директоркою ліцею є конфлікт. Також не розуміє, чому у закладі неодноразово проводять перевірки.

"У батьків складається враження, що це конфлікт двох особистостей, а до закладу воно має відношення тільки тим, щоб зняти чинного директора. У батьків виникає питання: "У чому полягав контракт?". Все враховували, зокрема й досягнення, тоді, чому зараз виникають якісь питання? Ми не маємо пояснення й хочемо його отримати", – розповідає Наталія.

Заступниця директора з навчально-виховної роботи Лідія Крижанівська вважає, що через перевірки відбувається тиск начальниці управління освіти на директорку ліцею, а також педагогів та батьків. Каже, так намагаються розірвати контракт з керівницею закладу.

"У нас численні перевірки, доручення та пояснення. Директорці видають догану за доганою. Я б сказала, що це вже булінг. 11 вересня комісія прийшла без попередження й вимагала негайно надати документи. Ми всі вже не виконуємо свою планову роботу, а перемикаємося на вимоги членів комісії надати той чи інший документ", – каже заступниця директорки.

За її словами, у червні цього року комісія впродовж місяця вивчала документи ліцею, опісля надала два місяці на усунення порушень, які виявила. Каже, у закладі намагалися усунути їх.

"Планую судитися"

Світлана Рудько очолює ліцей вже понад 20 років. Два роки тому вона виграла конкурс від управління освіти та продовжила працювати на посаді директорки закладу – тоді з нею уклали контракт на шість років. Під час конкурсу на цю посаду претендувала лише вона. У коментарі Суспільному Рудько розповіла, після її призначення у закладі розпочалися перевірки.

"Мій колектив наполіг, щоб я пішла на конкурс. Тоді пані Ткачук у мене запитала, чому я була єдиною на конкурсі? Але не я проводила його. Я не заперечувала, щоб ще хтось подавав документи. Контракт уклали, але відразу почалися анонімки, якісь перевірки. Отримала три догани за пів року. Незрозуміло, за що", – розповідає директорка.

За її словами, в управлінні освіти пояснили, що перевіряють фінансово-господарську діяльність ліцею, оскільки з січня попереднього року заклад перейшов на фінансову автономію. Водночас каже, комісія перевіряла документи з 1990 років.

"Роблять зауваження, що виявили 92 порушення. Які саме? Наприклад, у 2001 році у трудовій книжці писало "вчитель ОБЖ". Так тоді називався предмет, вчителя на роботу приймало управління освіти, а не я. Я тоді ще навіть не працювала. Потім цей предмет називався інакше. Запитали, чому ми не внесли корективи? Але вчитель не змінився, зміст предмета теж", – каже Рудько.

Також серед зауважень було те, що у трудовій книжці вказали посаду "медична сестра" тоді, як за класифікатором професій має бути "сестра медична". Рудько каже, у ліцеї немає відділу кадрів та уповноваженої людини, яка б слідкувала за оновленнями у діловодстві.

"Якщо ми тільки перейшли на фінансову автономію, то чому нас вже перевіряють? Коли комісія прийшла вперше, сказали, що це будуть тільки рекомендації, як правильно працювати. Але потім були зобов'язання та незрозумілі приписи", – розповідає керівниця закладу.

Рудько каже, якщо за результатами перевірки її звільнять, то судитиметься. Водночас наразі оскаржує у суді одну з доган. Також розглядає можливість звертатися до суду щодо булінгу з боку управління освіти.

"Перевіряємо не один заклад"

Перевірки шкіл та дитсадків проводять державні аудитори, а також відділ контрольно-перевірочної роботи міської ради. Крім ліцею №7, такі перевірки були у ліцеї №13, гімназії №7 та декількох дитсадках. У коментарі Суспільному заступник начальниці міського управління освіти Денис Круглецький розповів, мета перевірок – не покарати керівника закладу, а розібратися у тому, як заклад самостійно управляє фінансами.

"Ці заклади почали самостійно вести бухгалтерський облік. Раніше це робило управління освіти, й перевіряли саме управління. Враховуючи, що головним розпорядником грошей все ще є управління освіти, то за ним залишилася контрольна функція. Ми звернулися до відділу контролю, щоб вибірково перевіряти заклади", – каже Круглецький.

Заступник каже, за результатами перевірок заклади отримують приписи – у них вказують, які порушення закладу потрібно усунути впродовж наступних двох місяців. Також управління проводить спільні наради для бухгалтерів закладів, на яких обговорюють помилки та типові порушення, щоб запобігати їх виникненню.

У червні ліцей №7 отримав приписи щодо необхідності усунути понад 90 порушень. Це заклад мав зробити до 5 вересня. Наразі комісія перевіряє, які з порушень у ліцеї усунули.

"Ліцей тиждень тому відзвітував по переліку порушень. За процедурою, відділ контролю має перевірити, чи усунули всі порушення. Якщо ні, то чому цього не зробили. Лише потім перевірку вважатимуть завершеною, а управлінню освіти надішлють довідку з її результатами", – каже Круглецький.

За його словами, попередньо перевірка ліцею триватиме до 13 вересня. Коли управління освіти отримає довідку з результатами перевірки, тоді зможуть визначити, наскільки серйозними були порушення.

Також Круглецький заперечує, що директорку ліцею цькують. Каже, ліцей – комунальний заклад, який утримують за гроші громади, тому управління має знати, які рішення там ухвалюють.

"Управління освіти має знати, що відбувається у комунальному закладі, бо не може директор самостійно приймати всі рішення. Має бути субординація. Щоб все було прозоро і законно".

Що відомо про конфлікт у ліцеї №7

  • У травні цього року батьки учнів ліцею №7 організували збори через те, що директорка закладу Світлана Рудько отримала дві догани від управління освіти за невиконання завдань на посаді. Тоді в управлінні освіти розповіли Суспільному, що отримали анонімний лист від батьків, в якому йдеться про непрозоре використання благодійних внесків, зокрема збір грошей готівкою, які не нараховують на благодійний рахунок закладу.
  • Директорка отримала першу догану за те, що відмовилась провести опитування за анкетою, яку надало управління, натомість опитали батьків за анкетою, яку створили в школі, відтак в управлінні не можуть вірити у достовірність даних в опитуванні. Друга догана стосувалася електронного зарахування дітей до першого класу, розповів головний спеціаліст відділу забезпечення якості середньої освіти Руслан Федюк.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: [email protected].

На початок