Меморіальні та анотаційні дошки у Полтаві: що про них відомо та чи варто демонтовувати

Меморіальні та анотаційні дошки у Полтаві: що про них відомо та чи варто демонтовувати

Меморіальні та анотаційні дошки у Полтаві: що про них відомо та чи варто демонтовувати
Суспільне Полтава

Формувати список на демонтаж меморіальних та анотаційних дощок у Полтаві, які звеличують Російську імперію та Радянський Союз, мають фахівці, а не чиновники. Так вважає регіональний представник Українського інституту нацпам’яті Олег Пустовгар. Тому він пропонує створити дорадчий орган при міськвиконкомі. Більше з теми – у матеріалі Суспільного.

Полтавський офіс Українського інституту нацпам'яті нині аналізує перелік із близько 40 анотаційних та меморіальних дощок у Полтаві на предмет звеличення Російської імперії, Радянського Союзу і їхніх діячів. Регіональний представник Українського інституту нацпам’яті Олег Пустовгар говорить:

"Готувати цей список мають не чиновники, а фахівці, експерти, які глибоко у темі. Я вважаю, що уже давно настав час створення при міськвиконкомі дорадчого органу, який би надавав відповідні фахові консультації. І він мав би концентруватися не лише на двох законах – декомунізаційному і деколонізаційному – а на широкому спектрі державної політики національної пам’яті. Питань дуже багато. Це і увічнення пам'яті жертв Голодомору, обговорення тем, які мають бути пам’ятники на місці демонтованих, які меморіальні дошки на місці демонтованих. Тому що це комплекс питань".

За словами Пустовгара, громадські активісти самостійно демонтували деякі дошки. Тому важливо, щоб цей процес був узаконений.

У Полтаві громадські активісти демонтували дошку Мироненку
Дошка Віктору Мироненку (ліворуч) та місце після демонтажу (праворуч). Фото надав О. Пустовгар

Окрім того, Олег Пустовгар вважає, що слід ретельно вивчати період Другої світової війни. Місця пам'яті, які пов'язані з українцями, які звільняли Україну від нацистів, мають бути збережені згідно із законом України "Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні".

"Але існує інша проблема – це меморіальні дошки, сповнені радянської символіки, радянської термінології тощо. До прикладу, ми з повагою ставимося до українського льотчика періоду Другої світової війни Бабака. На його честь на фасаді школи №7 встановлено меморіальну дошку. Це людина, яка не лише била німецьких нацистів, а й завжди не цуралася своєї української ідентичності. Навіть у часи Радянського Союзу одягала, до прикладу, вишивану сорочку. Він підкреслено говорив українською мовою, він був справжнім українцем. Але на цій анотаційній дошці написано про "Велику Вітчизняну війну" тощо. Це незаконна комуністична термінологія, яка уже давно виведена з правового простору ще 2015-го року. Але як позбутися цієї термінології з цих меморіальних дощок?".

Тому, на думку Олега Пустовгара, такі дошки слід демонтувати і встановити нові з правильною термінологією та українськими сенсами.

Після опрацювання переліку анотаційних та меморіальних дощок у Полтаві інформацію передадуть до міської ради, додав Пустовгар.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок